Studentské otazníky
Blog, Rok jedna

Prvákův průvodce po galaxii ZČU

Image
Rozcestník, který ti pomůže zorientovat se v informačních zdrojích, které se tě, jako prváka, týkají.

Maturitní vysvědčení máš v kapse a pokračuješ dál na ZČU? Pak věřím, že svého rozhodnutí nebudeš litovat! Je jasné, že se budeš na začátku trochu ztrácet ve všech těch nových pojmech, které ze střední neznáš, ale neboj se, to je normální. Na ZČU se všichni snaží prvákům vyjít vstříc a na stránkách jednotlivých fakult nebo Informačního poradenského centra najdeš spoustu užitečných informací zacílených právě na tebe. Někdy je ale složité se k nim proklikat a právě tento „skoročlánek“ by ti s tím měl alespoň trochu pomoct. 

Poprvé v Plzni

Kudypa na univerzitu?

Vystoupil jsi z vlaku a nevíš, kam se vydat dál? Mapy už má dnes v mobilu každý. Já však doporučuji ty od Seznamu (Android, iOS, Windows i Huawei). Díky výbornému grafickému zpracování si to, co zrovna vidíš kolem sebe, mnohem lépe spojíš s tím, co vidíš v mobilu, a postupně si poskládáš svoji vlastní mapu Plzně, která ti bude fungovat v tvojí hlavě i bez internetu a baterky. Určitě je dobré si projít centrum města pěšky. Až budeš na náměstí Republiky, což je fakticky hlavní a největší plzeňské náměstí, zamiř na věž katedrály sv. Bartoloměje, odměnou ti bude výhled na celé univerzitní město. Nezapomeň si šáhnout na Andělíčka (nebo taky „Vošahlíka“), který ti splní tvá přání a který je oblíbeným místem pro srazy.

Japa na plzeňskou MHD?

Linky tramvají spočítáš na prstech jedné ruky a to ostatní se časem poddá. Pro začátek doporučuji aplikaci Moje PMDP (pro Android i iOS). Kromě vyhledávání spojení a odjezdů nabízí i aktuální informace o zpoždění a mimořádnostech, offline zastávkové JŘ nebo mapu, na které lze zobrazit jednotlivé linky.

Co nám na univerzitu přivedli tramvaj, je spojení s centrem města i jeho periferiemi o hodně jednodušší. Pokud u univerzity nasedneš na tramvaj, bez přestupu dojedeš na hlavní tramvajový přestupní uzel – Sady Pětatřicátníků, kde se z linky 4 pár kroky dostaneš na linku 1 nebo 2. Na většinu trolejbusů se pak přestupuje U Práce, mimo jiné i tehdy, pokud míříš na plzeňské hlavní vlakové nádraží.

Obyčejnou jízdenku si můžeš koupit přímo v dopravním prostředku bezkontaktní platební kartou. Jak na jízdném co nejvíce ušetřit ti pak poradí náš redakční expert na hromadnou dopravu Martin ve svých článcích.

*Poznámka: Tramvajovou linku číslu 3 už v Plzni nenajdeš. Ve 2. polovině 20. století tu sice jezdila, a to dokonce po několika trasách, svést se s ní však lidé mohli jen ve špičkách pracovních dnů, kdy vozila především dělníky plzeňské Škodovky. S úbytkem pracovních míst po revoluci však linka ztratila smysl. Úplně zrušena byla v roce 2000. Možná v budoucnu spojí linka Slovany a Vinice. Možná.

Objevuj Plzeň

Ano, přesně tak zní název rubriky na našem blogu, kde kromě základů plzeňského místopisu najdeš velké množství článků o tom, kde trávit volný čas v Plzni, přímo od tvých kolegů studentů. Zdaleka největší rozcestník pro tvé objevování pak najdeš na oficiálním webu města Plzně – Visit Plzeň.

Poprvé na vysoké škole

Kdybychom to měli vzít poctivě a zeširoka, nebyl by z toho článek, ale kniha. Mnoho užitečných informací určitě zaznělo na zápise a další se ještě dozvíš první týdny výuky. Další články na téma pomoci prvákům, které si můžeš přečíst již teď, najdeš v rubrice Rok jedna. Slovníček pro úspěšný vstup do prváku nebo rady, jak správně oslovovat vyučující, se ti první týdny na vejšce rozhodně budou hodit. Články postupně přibývají, tak nezapomeň blog sledovat. 😉

Při prvních krocích po plzeňské akademické půdě se může zdát takřka nemožné se tu vyznat. Všechny ty budovy, písmena, čísla… Co to má znamenat? I na to jsme mysleli. Na blogu si můžeš přečíst článek věnující se orientaci na univerzitě a jednotlivých fakultách.

Image

Portál ZČU je alfou-omegou každého studenta; bez něj se zkrátka při studiu neobejdeš. Webové prostředí může sice zpočátku působit staromódně a nepřehledně, je ale velmi svižné a určitě si na něj během prvních pár měsíců zvykneš. Pro pohodlný přístup z mobilu je tu pak aplikace Student ZČU (pro Android a iOS), která ti ukáže třeba i to, co dobrého si teď můžeš dát v některé ze dvou plzeňských menz.

Vhod ti určitě přijde i samotný web Studentské otazníky ZČU. Ač se to na první pohled nemusí zdát, web je udělaný velmi přehledně a pokud si jej v klidu proklikáš, narazíš na spoustu informací, které se ti jistě budou hodit.

Kampa pro radu?

Tíží tě něco, co nesouvisí přímo s tvojí fakultou nebo předměty, které studuješ? Pak se s dotazem obrať na Informační a poradenské centrum ZČU, které najdeš v budově, kde sis vyzvedával JISku. Poradenští pracovníci ti pomohou s orientací v oblasti ubytovacích či sociálních stipendií, poplatkové povinnosti a rovněž s problémy, se kterými se můžeš setkat v osobním, studijním nebo i profesním životě. Pokud jde o drobnost nebo si chceš třeba návštěvu domluvit předem, obrátit se na ně můžeš i přes Facebook IPC ZČU. Nezapomeň profil sledovat, protože hlavně na podzim tam najdeš příspěvky, které ti jako prvákovi přijdou určitě vhod – např. k čemu všemu je JIS karta, jak funguje konto Orion, jaký je rozdíl mezi A, B, C předměty, nabídku sportů a jazyků na ZČU, ubytovací a sociální stipendia atd.

Další informace hledej na stránkách jednotlivých fakult nebo se v případě nejistoty neboj zajít zeptat na svém studijním oddělení – jistě ti rádi poradí. A nezapomeň sledovat ZČU i jednotlivé fakulty a katedry na sociálních sítích! 

Pokračujte ve čtení