Studentské otazníky
Blog, Tipy & triky

Hromadná doprava v Plzeňském kraji pro začátečníky II.

Image

Po přečtení minulého článku z dopravního miniseriálu tě jistě napadá spousta zvídavých otázek. Některé z nich ti zodpoví tento článek.

Tentokrát ti prozradíme, jak fungují zóny v MHD, jak si zjistit potřebné informace pro svou cestu hromadnou dopravou a kde si na ni zakoupit jízdenky.

Em há dé a zóna vé

Jestli máš pocit, že zóny v Integrované dopravě Plzeňského kraje (IDPK) už bravurně ovládáš, nekřič hop, dokud nepřeskočíš!

Plzeň samotná patří do zóny 001. Některé spoje MHD vyjíždí ale i za brány krajského města, například trolejbus číslo 12 několikrát v pracovní den pokračuje až do Letkova (zóna 071) nebo autobus číslo 20 občas projíždí Bílou Horou až do zastávky Zruč-Senec (zóna 021). Při cestě MHD si ale všimneš, že jízdní řády a obrazovky v autobusech nebo tramvajích mluví o zónách (nebo pásmech) P a V. 

Než ale začneš propadávat panice, věz, že toto rozdělení není zas tak matoucí. Aby nebylo nutné při cestování pouze po Plzni řešit komplexní systém IDPK, tváří se plzeňské MHD zdánlivě jako samostatný systém. Zóna 001 je v ní označena původním písmenem P, všechny ostatní zóny jsou pak hromadně nazvány jako vnější – písmeno V. Jízda v zóně P se řídí podmínkami zóny 001, jízda v zóně V podmínkami libovolné vnější zóny. A protože žádný ze spojů MHD neprojíždí více než jednu vnější zónu, vše sedí, jak má.

Dopravní abecedu uzavírá jízdenka P+V, která ti bude platit po celé trase těchto „přeshraničních“ spojů. Pokud máš předplatné do zóny 001, stačí si v hraniční zastávce koupit lístek jen do vnější zóny. Ten bude pro tebe výrazně levnější, neboť ve vnějších zónách platí studentské slevy.

Tip: Zastávky v zóně V poznáš podle toho, že jsou uvozeny názvem obce – například Letkov, V Podlesí nebo Starý Plzenec, nádraží.

Síťová jízdenka

Při cestování v IDPK jistě oceníš síťovou jízdenku, jednu z největších výhod integrované dopravy. Síťová jízdenka není síťová, protože je online, ale proto, že se tě neptá, odkud kam a kudy jedeš. A ptát se tě nebude při kontrole ani revizor. Jednoduše můžeš využít celou síť IDPK.

Jediné, co musíš dodržet, je časové omezení 240 minut. Během nich tak můžeš jet například z Mariánských Lázní do Strakonic a po cestě využít hromadnou dopravu v centru Plzně a vždy zaplatíš jen jednu jízdenku. A to nejlepší je, že pro studenta taková jízdenka vyjde velmi levně!

Síťovou jízdenku IDPK si můžeš vyžádat v autobusech nebo na pokladnách železničních dopravců. Automaticky ti také bude prodána, pokud budeš žádat jízdenku pro sedm a více zón.

Kudy, kam, s kým a za kolik?

Všechny tyto otázky zodpoví sám web IDPK. Ve vyhledávači spojů zadej, odkud kam jedeš, případně přes které jiné město plánuješ jet. Vyhledávač ti najde konkrétní spoje včetně podrobného jízdního řádu, ukáže ti, kterými zónami budeš projíždět, a máš možnost zobrazit si trasu na mapě.

Cenu jízdného dohledáš v kalkulátoru jízdného. Vyplníš výchozí a cílovou zastávku, konkrétní trasu a kalkulátor ti nabídne konkrétní jízdenku na určitý počet zón. Pokud chceš znát cenu předplatného na danou trasu, najdi si ji v kalkulátoru předplatného.

Spoje a projížděné zóny ti také zobrazí systém IDOS nebo podobné aplikace.

Pro cestování po Plzni ti doporučuji využívat aplikaci Moje PMDP, která ti ukáže všechny spoje PMDP, jejich trasu a aktuální zpoždění a také odjezdy z dané zastávky nebo mimořádnosti v provozu.

Ve webovém prohlížeči se neboj použít stránku jízdních řádů PMDP, která ti spojení MHD přehledně ukáže i s mapou tvé trasy. Můžeš si tam také stáhnout jízdní řády linek ve formátu PDF.

Kam na lupeny

Pokud už víš, jakou jízdenku koupit, jistě se ptáš, kde ji sehnat. A nebyl by to integrovaný systém, aby možností nebylo více.

Krajské jízdenky (ať už přestupní nebo nepřestupní) koupíš v autobusech, na pokladnách železničních dopravců, u průvodčího ve vlaku, v e-shopu nebo mobilní aplikaci Můj Vlak od Českých drah a v neposlední řadě v aplikaci Virtuální karta. Nepřestupní jízdenku dostaneš automaticky vždy, když na ni budeš mít nárok. Průvodčí prodávají jízdenky bez přirážky pouze tam, kde pokladna není nebo kde je zrovna zavřená.

Jízdenku můžeš zakoupit samozřejmě i v MHD, například v Plzni k tomu slouží žluté automaty v nástupním prostoru vozů. Pamatuj, že automaty s černobílou obrazovkou ti dovolí koupit jízdenku jen za kredit na tvé Plzeňské kartě. Pokud plánuješ koupit jízdenku bankovní kartou, zamiř po nástupu hned k automatu s barevnou obrazovkou. Přes tento automat, přezdívaný Cardman, si můžeš zakoupit integrované přestupní jízdenky do zóny P (tedy pro jízdu po Plzni), jízdenky do jedné vnější zóny nebo jízdenky P+V. Automat ti vydá doklad o zaplacení, který slouží jako jízdenka a není nutné ho nijak označovat. Ceny jízdenek ve vozech PMDP si ověř zde

Jízdenkový automat v plzeňské MHD, tzv. Cardman

Pro milovníky retra si PMDP stále vydržuje i papírové jízdenky, dostupné na úřadech nebo v zákaznických centrech PMDP. Ty je nutné po nástupu do vozu označit v označovači. Označovače jsou velmi staře vypadající krabičky rozmístěné různě po vozech na tyčích pro cestující. Papírová jízdenka se do nich vloží, pohyblivou částí označovače se zatlačí k sobě a označovač jízdenku proděraví.

Na závěr zbývá dodat, že některé jízdenky lze zakoupit také v aplikaci Virtuální karta. O té ale až v dalším článku.

Image

Foto: Archiv PMDP

Pokračujte ve čtení