Studentské otazníky
Blog, Tipy & triky

Jak vybrat destinaci pro Erasmus

Image

Ať už je pro tebe strávení semestru či celého akademického roku v zahraničí pouze jednou z možností nebo třeba už i jasným plánem, prvním důležitým krokem je výběr samotné destinace. Co všechno je třeba vzít v potaz? Máme pro tebe pár tipů, které ti mohou rozhodování usnadnit.

Co od výjezdu očekávám

Výběr zemí, kam můžeš na Erasmus vyrazit, je široký a každá země naplňuje trochu jiná očekávání. Proto je důležité si ujasnit, jaká jsou ta tvoje. Lidé jezdí do zahraničí za novou zkušeností do životopisu, pestrým studentským životem, rozšířením obzorů, poznáním cizích jazyků a nových kultur nebo prostě potřebují změnit prostředí. Jsi ochoten sáhnout do vlastní kapsy a podílet se na financování výjezdu? Máš chuť zažít větší kulturní odlišnosti nebo pojedeš raději někam, kde jsou místní zvyky podobné těm našim? Máš vysněnou zemi, kterou bys chtěl procestovat? To vše je důležité promyslet a vzít při výběru v úvahu.

Kolik to stojí

Pojďme se na výběr destinace podívat z trochu více praktického hlediska. Po vyřízení všech potřebných dokumentů (nezapomeň se podívat, zda splňuješ podmínky pro výjezd) studenti dostanou grant. Výše grantu se mění podle kategorie, pod kterou tebou vybraná země spadá. Tyto kategorie jsou rozdělené podle předpokládané výše nákladů na život. Rozdělení zemí a orientační výši grantu najdeš na stránkách International Office ZČU. Navíc je možné dostat bonusové stipendium přímo od fakulty. Je obecně známo, že ve skandinávských zemích a státech západní Evropy budeš muset přidat ještě i něco ze svého.

Co budeš na Erasmu studovat

Dalším zásadním faktorem jsou samotné předměty. Měl by sis vybrat minimálně 4 předměty, požadovaný počet kreditů pro výjezd bývá 20. Většina univerzit má na svých webových stránkách sekci International/ incoming Mobility, ve které se ti může podařit najít konkrétní předměty a jejich sylaby. Ty lze pak porovnat se sylaby předmětů na ZČU a naplánovat si, co se dá čím nahradit. Další možností je zkusit sehnat nabídku předmětů z minulých let u koordinátora mobilit tvé fakulty. Pokud si s výběrem předmětů nevíš rady, obrať se na studijní oddělení. Předměty poté budeš zapisovat do tzv. Learning Agreement. Naštěstí pro případy, kdy předmět vůbec neotevřou nebo není úplně dle tvých představ, můžeš Learning Agreement upravovat i po příjezdu do destinace.

Někteří studenti se bojí, že pokud vyjedou na Erasmus, znamená to automaticky nutnost si studium prodloužit. Není to ale vždy nutné, pokud se ti podaří dobře vybrat předměty, které máš na ZČU povinné, na fakultě ti je obvykle uznají.  

V jakém jazyce chceš studovat

Upřednostňuješ studium v angličtině nebo radši vypiluješ jiný cizí jazyk? V nabídce předmětů je vždy uveden jazyk výuky, ale musíš vždy počítat i s variantou, že po příjezdu může být spousta věcí jinak. Při výběru země zohledni tedy i to, jakým jazykem se v dané lokalitě mluví. Přeci jen budeš po celou dobu svého výjezdu tímto jazykem obklopen a přivést si domů znalost alespoň několika základních frází není na škodu. Většina univerzit nabízí jazykový kurz pro Erasmus studenty zdarma.

Jaké jsou zkušenosti ostatních

Nejcennější informace jsou vždy zkušenosti studentů, kteří danou destinaci již navštívili. Je více než pravděpodobné, že před tebou někdo z fakulty přímo na tebou vybrané univerzitě studoval, a není nic lehčího než požádat International Office o zprostředkování kontaktu. Zdrojů, kde si přečíst informace o výjezdech jiných studentů, je na internetu bezpočet. Zkušenosti studentů ze všech možných koutů světa najdeš také přímo v databázi Erasmus+. V databázi lze vyhledat údaje o konkrétní zemi, cílové univerzitě a výši grantu, o náročnosti předmětů, doporučených lokalitách pro bydlení až třeba po ceny jízdenek MHD. Na blogu Studentských otazníků ZČU najdeš rozhovory se studentkami, které byly , ve Francii  a v Portugalsku. V neposlední řadě se užitečné informace dozvíš na akcích pořádaných International Office ZČU, kde se se studenty, kteří již výjezd absolvovali, setkáš osobně. Jednou z takových akcí byl Erasmus Evening, na kterém studenti prezentovali navštívené zahraniční univerzity.

Jaké jsou podmínky pro vstup do země

Jak bylo již zmíněno, destinací pro Erasmus (a další studijní výjezdy) je velmi mnoho. Spousta z nich se nachází i mimo Evropskou unii a v tomto případě je potřeba si před podáním přihlášky zjistit, jaké jsou podmínky pro pobyt v dané zemi. Bude ti stačit klasické turistické vízum vízum nebo musíš mít třeba studentský trvalý pobyt? Jsi případně ochotný si za vízum připlatit? Aktuální informace lze najít na stránkách Ministerstva zahraničních věcí České republiky, odkud se dostaneš přímo na konkrétní velvyslanectví v dané zemi.Závěrem je nutno říct, že pokud to s tvojí vysněnou destinací pro výjezd nevyjde, nesmutni. Země, do které by ses možná prvoplánově nepřihlásil, ti totiž může připravit nepředstavitelná dobrodružství. A kam tedy vyrazit? Koukni na seznam uzavřených smluv Erasmus+.

Pokračujte ve čtení