Studentské otazníky
Blog, Život na ZČU

Erasmus+ v Portugalsku

Image

Oldřiška Zíková, studentka Fakulty právnické ZČU, se na jaře 2020 rozhodla, že na rok vyrazí studovat do Lisabonu. Zajímalo nás, jak svůj studijní výjezd hodnotí.

Co tě motivovalo k přihlášení se na Erasmus? Proč zrovna do Portugalska?

Moje cesta k Erasmu rozhodně nebyla přímočará. Pár let jsem byla ve studentské organizaci a když jsem skončila, tak jsem moc nevěděla, co budu se svým životem dělat. A najednou mi Erasmus připadal jako super nápad hlavně ve smyslu, že ještě využiju poslední možnost od univerzity dostat něco navíc. Portugalsko jsem si vybrala záměrně. Připadalo mi jako ideální volba, protože jsem od ostatních studentů slyšela na Universidade NOVA de Lisboa jen samou chválu.

Na výjezd ses přihlásila v „první vlně” koronaviru. Přemýšlela jsi, že bys nakonec nejela?

Ne, já jsem pořád doufala, že se situace zlepší. Jeli jsme na Erasmus společně s přítelem, takže jsem výjezd rušit nechtěla děj se co děj. Lisabon byl na tom nakonec, co se týče pandemické stránky, mnohem lépe než Čechy, takže to bylo i lepší někam takhle odjet. Opatření nás nijak extrémně neomezovala. Jenom jsme si v únoru místo letenky do Čech koupili letenku na Azorské ostrovy, kam jsme mohli vycestovat, protože jsou součástí Portugalska. Nezažili jsme bohužel portugalské festivaly jako třeba festival ke konci studia ve městě Coimbra, kde se také inspirovala J. K. Rowlingová při psaní Harryho Pottera. O důvod víc se do Portugalska vrátit.

Po příjezdu zahraničních studentů většinou probíhá orientační týden. Probíhala podobná akce i po tvém příjezdu?

Naše univerzita se rozhodla kvůli případnému zhoršení situace nic nepořádat. Studentské akce organizoval spolek Erasmus Life Lisboa. Každý týden dělali portugalské večeře, různé párty, výlety po celém Portugalsku za dost „studentské ceny” a měli založené obrovské chaty na Whatsappu, takže se člověk mohl kdykoliv s někým domluvit a potkat.

Povedlo se ti i přes opatření procestovat Portugalsko?

Máme pocit, že z části ano. Míst, kam bychom se chtěli podívat, je ale pořád spousta. Projeli jsme jih a vnitrozemí. Navštívili jsme olivovou farmu, viděli spoustu středověkých hradů. Projeli jsme i tu část Nazaré, kde jsou největší vlny na světě. Dokonce se nám tam povedlo jet v den, kdy padl světový rekord. Některá města jsme procházeli, i když byla zavřená v lockdownu. Například jsme jeli na prodloužený víkend do Porta, ale všechny památky zavírali v poledne, takže jsme museli vstát brzy, všechno to oběhnout dopoledne a odpoledne se zaměřit na místa jako jsou parky a nábřeží. Takhle v cestování zase člověk hledal něco jiného než otevřené památky a restaurace. Portugalci mají také jiné pojetí času než my. Existovaly autobusové linky, které třeba nikdy nepřijely, u spojů mezi městy se to ale nestávalo. My jsme měli problém spíš s tím, že v autopůjčovnách chtějí jako jistotu kreditku, kterou jsme neměli.

Myslíš, že je vhodné si pro cestu do Portugalska zajistit kreditní kartu?

Pokud tam člověk žije delší dobu a chce využívat služby typu nakupování online, tak určitě. Budou po tobě chtít totiž NIF, což je jejich daňové číslo. Obchody tě nenechají nakoupit, pokud nemáš NIF a portugalské telefonní číslo, protože ti pak nemají zásilku jak doručit. I když jsi z EU, tak ti na české číslo stejně volat nebudou. Doporučovala bych si tedy zařídit portugalskou kreditku, protože tím tyhle věci vyřešíš.

Ocitla ses někdy v situaci, kdy by se ti hodila znalost portugalštiny?

Očekávali jsme, že anglicky mluvících bude v Portugalsku asi podobně jako v Česku, ale nakonec to bylo úplně bez problémů. Stávalo se minimálně, že by někdo neuměl anglicky a museli bychom to řešit jinak. Po pár měsících jsme taky začali trochu mluvit portugalsky, takže už jsme zvládali si nakoupit a nějaký ten small talk.

Universidade NOVA de Lisboa je taky hodně zaměřená na zahraniční stážisty. Často to funguje tak, že Portugalci vyučují portugalské studenty v angličtině bez ohledu na to, jestli je mezi nimi nějaké erasmák. Měli jsme také úplně perfektní profesory, kteří byli například zmocněnci pro OSN, diplomati, ekonomové i právníci z oboru.

Všimla sis nějakých rozdílů mezi výukou u nás a v Lisabonu?

Zřejmě to bylo kvůli pandemii, ale měli jsme především tříhodinové přednášky v kuse. Jinak výuka probíhá formou bloků. Takhle dlouhé přednášky byly velmi náročné, ale zase se snažili dělat výuku velmi praktickou, rozebírat příklady, prezentace při hodinách. Finální známka byla složená z 50 % z účasti a z 50 % z finálního testu.

Bylo rozdílné i zkouškové období?

Zkoušecí systém je u nich vymyšlený velmi anonymně. Jsi hodnocen na základě testu, na který máš jen jediný pokus. Píše se většinou tři hodiny a nepodepisuješ ho svým jménem, ale speciálně vygenerovaným kódem pro ten test. Všichni mají testové archy a ještě z něj odtrhávají lísteček na důkaz, že se zkoušky opravdu zúčastnili. Tenhle způsob se mi zdál férový a navíc jsem pak měla ještě lepší pocit, když jsem uspěla. Není také zvykem si vybírat termíny zkoušky. Z předmětů, které jsem měla zapsané já, vyhodili opravdu minimum lidí. Člověk má spoustu času rozmyslet se a rozvinout myšlenku a necítí takový ten stres, že musí vědět vše hned. Také je možné si s sebou vzít všechny studijní materiály.

Povedlo se ti v portfoliu předmětů na Universidade NOVA de Lisboa najít podobné předměty, které bys studovala tady? Bylo potřeba dodělat nějakou zkoušku ještě v Plzni? 

Dohromady jsem měla asi 7 předmětů v Lisabonu, 3 tady a ještě portugalštinu. Uznali mi všechno kromě portugalštiny.

Je život v Lisabonu nákladný?

Já dostala grant přibližně 510 € na měsíc. Obchody jsou podobně drahé jako v Česku, stejně tak veřejná doprava. Drahé je ale ubytování, a to dokonce o čtvrtinu až polovinu českých cen. Koleje fungují, ale my jsme kvůli pandemii na koleji být nemohli, takže jsme ubytování hledali přes Uniplaces.

Zažila jsi nějaký kulturní šok?

Vlastně asi ne. Portugalci jsou nám docela podobní. Velkým šokem bylo ale to, že Portugalci nemají nikde topení ani izolovaná okna, takže je tam přes zimu fakt zima.

Oblíbila sis něco portugalského natolik, že ti to teď schází tady v Česku?

Asi úplně všechno. Moc mi chybí oceán, surfování a hezké počasí. Taky mi chybí jejich pečivo a pekařství obecně. Po celém Lisabonu jsou vysázeny stromy jménem jacaranda, které kvetou sytě fialově, a to je taky krása.

Image
Doporučila bys ostatním studentům také vyrazit na Erasmus+ do Portugalska?

Stoprocentně. Byl to super zážitek a když chceš, dostaneš od té univerzity spoustu informací. Já si díky Portugalsku vybrala téma diplomové práce. Erasmus měl spoustu různých přesahů, ať už do akademického nebo osobního života.

Láká tě také vyrazit na Erasmus+? Zde najdeš nabídku partnerských univerzit i pro tvou fakultu.

Pokračujte ve čtení