Studentské otazníky
Blog, Tipy & triky

Otužovat či neotužovat, to je oč tu běží.

Image

Mrazí tě už jen při představě, že se každé ráno sprchuješ studenou vodou a nechápeš proč bys to vlastně dobrovolně dělal? Podíváme se spolu na pár důležitých informací, které ti pomohou pochopit, proč se otužování stalo v poslední době takovým fenoménem.

Nepřežeň to!

Spousta lidí se rozhodne s otužováním začít jen proto, že to chtějí taky vyzkoušet. V horším případě proto, aby si udělali fotku v zimě v ledovém rybníce a následně ji mohli sdílet na svých sociálních sítích. Namísto otužileckého titulu si vyslouží jen zánět ledvin.
Je důležité si uvědomit, že chlad je něco, na co si tělo musí postupně zvykat a rozhodně není dobrou volbou jít do toho po hlavě. Na začátek je dobré mít informace, které ti přiblíží, co se v tvém těle při otužování děje, jaké to má přínosy a jaká rizika.

Já a ledová voda? Neblázni!

Tohle prolétne hlavou spoustě lidí, kteří otužování nikdy nevyzkoušeli a vidí v otužilcích jenom blázny, kteří neví, jak smysluplně trávit svůj čas. Co když jsi bláznem tak trochu ty? Mohla bych ti sdílet nespočet studií o tom, proč je otužování jedna z nejlepších metod pro posílení tvého imunitního systému, místo toho ti doporučím trochu záživnější formu, jak se o otužování dozvědět mnohem víc. Určitě stojí za poslech podcast Dana Tržila o otužování s instruktorem Wim Hofovy metody Jakubem Chomátem a Danielem Gamrotem nebo podcast o chladu a otužování s Veronikou Allister.

Trocha biologie

V momentě, kdy přepneš ve sprše z teplé na studenou, začne reagovat tvůj kardiovaskulární systém. Všechny drobné svaly v cévní soustavě se aktivují, začnou se stahovat a uvolňovat, což vytváří kardiovaskulární svalové napětí. Ve výsledku pocítíš lepší proudění krve během dne a dokonce se ti sníží srdeční tep, což znamená i menší stres pro tvé tělo (v momentě, kdy tělo zažívá stres, se náš srdeční tep zvyšuje). Produkce endorfinů a adrenalinu, díky kterým cítíme příjemné pocity, jsou už jen třešničkou na dortu.

Jak tedy začít?

Většina lidí se každý den sprchuje teplou nebo horkou vodou, co takhle ale každodenní sprchu zakončit půl minutou studené sprchy? Dobře, zprvu zkus pouhých 15 vteřin, po týdnu prodluž čas o dalších 15 vteřin a další týden znovu a znovu… Důležité je, aby sis vytvořil návyk a chladu se vystavoval pravidelně.

Otužovat se ale nemusíš pouze ve sprše, dobrým pomocníkem je také vzduch. Pokud je venku 15°C a míň, zkus si vzít jen tričko (mikinu nebo bundu si nes klidně v tašce, kdyby to pro tebe bylo náhodou až moc nekomfortní), a postupně si tak na chlad zvykej. Návyk je přesně to, co si tělo musí vybudovat a na čem musíš soustavně pracovat. Základ je, aby se pro tebe stala chladová terapie příjemným prožitkem a dokázal ses u ní uvolnit, nesmí to pro tebe být stres a povinnost.

WIM HOF

O ledovém muži, Wim Hofovi, už jsi možná něco v minulosti slyšel. Chlapík, kterému je 62 let, dokáže strávit téměř dvě hodiny v ledové vodě, běhá maratony napříč pouští, ale i za polárním kruhem (jen v kraťasech!), zdolal Mount Everest bez kyslíkové bomby jen v letním oblečení a mnoho dalšího. Zkrátka posouvá hranice vědy a většina jeho rekordů a aktivit je pro nás nepochopitelná. Proč vlastně Wim Hofa zmiňuji? Na základě vlastních zkušeností přišel s metodou, která posouvá lidské možnosti a potenciál do úplně jiných výšek. Jedná se o kombinaci dechového cvičení, otužování a nastavení mysli. Pokud tě Wim Hof alespoň trochu zajímá, neváhej se podívat na jeho stránky nebo si přečti jeho knihu.

Ve dvou se to táhne líp

Pokud už jsi v otužování zběhlý a rád se otužuješ i venku, vyzkoušej tipy, kde se otužovat v Plzni. Nechceš být v otužování sám? Přidej se do skupiny Milovníků zimního plavání a sdílej zážitky společně s ostatními, uvidíš, že otužování pak dostane úplně jiný rozměr.

Pokračujte ve čtení