Studentské otazníky
Blog, Objev Plzeňsko

Přírodní koupání v Plzni

Image
Místa, kde se můžeš v letním pařáku zchladit a oddechnout si od ruchu metropole.

Léto je již v plném proudu a plzeňské ulice se v tropických dnech stávají pod náporem slunečního záření takřka neobyvatelnými. V takové situaci je pak nejlepší odklidit se někam k vodě. Naštěstí i v Plzni se dají najít přírodní koupací plochy, kde se člověk může osvěžit, případně občerstvit a pokud přežiješ těch pár minut ve výhni tramvaje nebo autobusu, bude tě to stát jen pár pěších kroků (a tu jízdenku vlastně). Mrkni, jaké možnosti koupání v přírodě Plzeň nabízí.

Škodaland u přehrady České Údolí

Přehrada České Údolí, v Plzni známá spíše jako Borská přehrada, se nachází jen zhruba půl hodiny chůze od kampusu ZČU, případně sem jezdí autobus č. 21 (Bory – Litice), zastávka „U Přehrady”. Bylo by to tedy asi první místo, kam by napadlo tvora studentského jít se osvěžit. Bohužel, kvalita vody není dobrá a není tu ani žádná oficiální pláž.

Naštěstí se u přehrady nachází i sportovní areál Škodaland. Ten disponuje nespočtem sportovišť (in-line dráha, vzduchová trampolína, skate park, hřiště na fotbal, volejbal, minigolf, …) a mimo jiné i koupacím jezírkem, které je vhodné i pro alergiky. Zatím jsem neměl příležitost jej vyzkoušet, ale v létě je to prý nejnavštěvovanější část areálu. Více info, fotky i otevírací dobu najdeš na skodaland.eu, vstup je zdarma!

Košutecké jezírko

Košutecké jezírko se nachází v pomyslném trojúhelníku, který spolu svírají ulice Karlovarská/Gerská a Studentská, tudíž se sem nejlépe dostaneš od tramvaje č. 4 ze zastávky „Sokolovská”, případně od zastávek „Žlutická” nebo „Krašovská” na výpadovce směrem na Chotíkov (linky 30, 33, 40).

Košutecké jezírko je vlastně původně zatopený pískovcový lom a vzhledem k „šikovnému“ zasazení do terénu bys ani neřekl, že se nacházíš jen pár minut chůze od rušné čtyřproudovky. Při mé poslední návštěvě počasí na koupání ještě zdaleka nebylo, v létě jsem se tady však již koupal a za sebe mohu místo ke koupání rozhodně doporučit. Přilehlý park je částečně zastíněný stromy, což je během tropů příhodné, pokud si třeba chceš jen na chvíli lehnout a číst knížku. Bohužel (zatím) chybí převlékárny a sociální zařízení, ale i tak si jezírko určitě zamiluješ a plavky si na sebe můžeš vzít už doma nebo na koleji.

Velký Bolevecký rybník

Velký Bolevecký rybník, kterému v Plzni nikdo neřekne jinak než Bolevák, je v podstatě synonymum letního koupání v Plzni. Hromadnou dopravou se sem dostaneš autobusem č. 30 ze zastávky „Bolevecký rybník”.

Písečné pláže s pozvolným vstupem do vody se nacházejí v podstatě podél celého severního břehu, částečně i podél toho východního a u jižního cípu je menší travnatá pláž. V letních měsících bývá rybník Plzeňany hojně využíván k rekreaci, čehož využili majitelé bister, kteří na každém břehu vybudovali alespoň jedno občerstvení (možná ses již na blogu dočetl o bistru POINT v souvislosti s bezlepkovými burgery). V létě se tu pak pořádají i kulturní akce, jako např. Bolevák Music Festival.

Další bolevecké rybníky

Boleveckou rybniční soustavu tvoří kromě Boleváku ještě dalších devět rybníků. Některé z nich jsou vhodné ke koupání a dobře dostupné od konečné tramvaje č.1 „Bolevec”, případně od vlakové zastávky Plzeň-Bolevec. 

Třemošenský rybník se od této výchozí pozice nachází nejblíže. Místo pláže je tu však jen kamenný ochoz se dvěma vstupy do vody. Pouze o pár stovek metrů severněji nalezneš Kamenný rybník, kde si již můžeš všimnout náznaků pláže (na severním břehu), ta je ale zastíněna borovicemi, což ne každému může vyhovovat. Přítomnost převlékárny však dokazuje, že se zde lidé koupou běžně. Šídlovský rybník leží západně od bolevecké tramvajové točny a jeho severní břeh nabízí menší travnato-písčitou pláž a venkovní dětské hřiště. Senecký rybník najdeš východně od výpadovky na Kaznějov. Z části severního břehu se dá do vody dostat z kamenného ochozu, směrem na západ se pak nachází i menší cíp travnato-písčité pláže. 

Zkontroluj si kvalitu vody

Nejsi zrovna krokodýl Dundee a rád by ses ujistil, že je koupání v některém z plzeňských rybníků opravdu bezpečné? To samozřejmě chápeme, také bychom neradi měli po koupání vyrážku. Kvalita vody rybníků určených ke koupání je však průběžně monitorována a ty si ji můžeš snadno zkontrolovat na stránkách KHS Plzeň

Svého favorita si vyber sám

Myslím, že se nedá objektivně zhodnotit, které z míst v tomto článku je na venkovní koupání nejlepší. Nevadí-li ti davy, asi to nebudeš hrotit a skončíš s partou u Boleváku, nakonec je stejně velký dost. Pokud úplně nepluješ se středním proudem, pravděpodobně si vybereš nějaký další ze soustavy Boleveckých rybníků, klidně je můžeš vyzkoušet všechny během jednoho dne. Košutecké jezírko určitě zvládneš přeplavat z jedné strany na druhou, i když jsi přes karanténu vyšel z formy. No a pokud si chceš jen odskočit ze školy, ve Škodalandu jsi hromadnou dopravou od univerzitního kampusu za zhruba čtvrt hodiny. 

Máš-li k místům další připomínky nebo se chceš jen podělit o své osobní zkušenosti, neváhej nám napsat na náš Facebook nebo Instagram, jinak hurá do plavek!

Pokračujte ve čtení