Studentské otazníky
Blog, Tipy & triky

Udržuj svůj byt udržitelně

Image

Název článku by snad mohl napovídat, že tě naučí uklízet tak, abys už nemusel uklízet znova – aby se pořádek udržel. Avšak musím tě zklamat, to je stále něco, s čím ti nikdo jiný efektivně neporadí. Snad tě ale v dalším čtení povzbudí, že se možná dozvíš, jak se o pořádek u tebe doma starat šetrněji, ekologičtěji a (leckdy) levněji.

Esence udržitelnosti bude reprezentovat snahu dosáhnout úklidu, aniž by bylo nutné zbytečně vylévat do odpadu litry syntentických látek. V dnešní době taková snaha možná vzbuzuje automaticky kontroverze a někomu může pod pojmy „eko“ nabíhat husina, ujišťuji tě však, že článek není projevem žádného ekofanatismu. Naopak se na problematiku zkusíme částečně podívat i z druhé strany mince.

Čistota je základ

Ti z vás, kdo už bydlí sami, kromě zážitků zmíněných v Honzově článku možná zjistili, že člověk je schopen vyprodukovat mnoho odpadků a nečistot. A hlavně, že špína se neuklidí sama.

Vždy mi přijde nejlepší uklízet pravidelně a postupně, klidně po menších částech. Špína se tolik nezažere ani nerozšíří a ty ušetříš ve výsledku především svůj čas. Dává ti to ale také prostor použít i lehčí uklízecí kalibry než savo, domestos, krtka a podobné žíraviny, a tím ušetřit i peníze.

Na běžný úklid domácnosti se mi velmi osvědčily dvě přírodní látky – soda a ocet. Ocet jako tradiční „babská rada“ přežívá už po staletí a má to svůj důvod. Tato kyselina si výborně poradí s usazeninami, někdo ji lije například do záchodu místo konvenčních čističů a jeho funkčnost nelze popřít. Někdo ho také přidává v malém množství do pracího gelu při praní, rozpouští usazeniny v pračce. Dá se použít i místo ironu jako leštidlo.

Jedlá soda (pozor, neplést s prací sodou) je nenápadný bílý prášek, který na rozdíl od kokainu stojí pár korun a za jeho držení ti nehrozí trest. Běžně se používá třeba na pečení, je to ale především dobře dostupná zásaditá látka. Samotnou sodu můžeš použít na rozpuštění zapečených zbytků jídla v hrncích a pekáčích. Stačí zbytky posypat sodou, párkrát postříkat vodou a vzniklou kašičku nechat chvíli působit. Následně by měly jít usazeniny dolů mnohem lépe. A pokud máš nekvalitní nádobí, půjde dolů i jeho povrch – vím, o čem mluvím.

Účinným přípravkem je především kombinace obou zmíněných látek. Funguje jako „odlehčený krtek“, tedy čistič odpadu třeba ve vaně. Nasypej sodu do odpadu, zalij octem, nech chvíli působit a propláchni vařící vodou. A pokud se řídíš mou radou starat se o úklid pravidelně, bohatě to bude na uvolnění odpadu stačit.

Směs se dá použít také jako univerzální čistič domácnosti. Osm hrnků vody, půl hrnku octa, dvě lžíce sody a esenciální olej vlastního výběru a vlastní vůně – to je, oč tu běží. Protože ale ocet (aspoň mně) otřesně smrdí, neboj se případně ředit vodou mnohem více nebo přidat další vůni. Ale POZOR! Reakce octa a sody dokáže být velmi bouřlivá, a pokud není tvůj účel samočinně zaplavit přípravkem celou domácnost, sypej sodu do ředěného octa jen po troškách. Opět vyzkoušeno za tebe. Vzniklý přípravek dej do rozprašovače a můžeš ho používat v podstatě na vše – kuchyňskou linku, podlahu, sporák a jinou libovolnou nezažranou špínu. I zde mám jedno upozornění – pořád se jedná o slabou žíravinu, takže si důkladně rozmysli, zda přípravek použiješ například na dřevo nebo jiné náchylné materiály (zříkám se případné odpovědnosti).

V neposlední řadě je velkým pomocníkem v kuchyni nebo v koupelně kyselina citronová. Doporučuji ji nasypat do záchodové mísy, rychlovarné konvice či jiné nádoby usazené od nečistot, a zalít ji horkou vodou. Po chvíli působení špína půjde dolů jako po másle. Kyselinu můžeš použít i pro vyčištění bubnu a odtoku pračky, nasyp pár stovek gramů do bubnu a pusť pračku „na šedesát“.

Nakupuj bez obalu

Soda i kyselina citronová jsou ideálním produktem pro nákup v bezobalových obchodech. Na uklízení ho spotřebuješ větší množství a kupováním běžně dostupných malých pytlíčků bys zbytečně plýtval obaly, efekt ušetřených balení Sava by byl k ničemu. V Plzni najdeš „bezobalák“ v Kollárově ulici, stačí si přinést svou sklenici nebo krabičku a odneseš si, kolik zrovna potřebuješ. A v tomto případě i levněji, než kdybys kupoval malé balení v supermarketu.

Gratuluji, planeta je zachráněna

No… Není. Je to sympatický krok, ale samozřejmě nestačí. Podle mě je to ale dobrý začátek, nějaký efekt to má a zároveň ti ušetří peníze. Pozor si však musíš dát na dvě věci.

Nezapomeň, že babské rady fungovaly za dob tvých (pra)babiček (a některé ani tehdy ne) a že od té doby se leccos změnilo. Proto než naliješ půl litru octa do zanesené pračky, zamysli se nad tím, jestli tolik kyseliny zpuchřelému gumovému těsnění spíš neuškodí. S trochou nadsázky se dá říct, že co fungovalo dobře na zanesenou valchu, dnes může být pro moderní techniku smrtelné. 

A v neposlední řadě může být i tvá snaha používat přírodní prostředky potrestána, pokud si nedáš pozor. Když sáhneš po přírodním, avšak komerčním výrobku, může se velmi snadno stát, že za ultra skvělý, speciální, přírodní čistič rychlovarné konvice zaplatíš dvakrát víc, než když si koupíš obyčejnou kyselinu citronovou. Přitom – světe, div se – onen speciální čistič je tvořen ze sta procent právě touto kyselinou.

Tedy snaha šetřit peníze a přírodu se cení, ale vždy s rozvahou!

Pokračujte ve čtení