Vlakem do Brd: začínáme hezky shora

Máš už zkoušky za sebou? V tom případě pro tebe máme tip na výlet, kde si můžeš vyčistit hlavu.

Když se řekne „Brdy”, většina (nejen) Plzeňáků si vybaví chráněnou krajinnou oblast rozkládající se na východ od Plzně mezi Rokycany a Příbramí, zvláště pak oblíbenou turistickou destinaci Padrťské rybníky, kde je o víkendu hlava na hlavě. Celá Brdská vrchovina však sahá až k Praze, a právě tam se dnes vypravíme. Většinu naší dvacetikilometrové trasy půjdeš lesem a zavadit tu o živáčka bude místy dost obtížné.

🚉Příští stanice: Řevnice

Celodenní pochod zahájíme na nádraží Řevnice. Sem se z Plzně nejlépe dostaneš, když rychlíkem linky R16 „Berounka” dojedeš do Berouna, a přestoupíš na osobní vlak linky S7 ve směru na Prahu, který staví přímo v Řevnici. Aplikace jízdních řádů ti jistě poradí přesněji.
Po východu z nádražní budovy se dej doleva a asi po sto metrech narazíš na rozcestník. Dále se vydej po zelené značce ve směru na další rozcestník „Pod Strážným”, kde se napojíš na modrou značku a budeš pokračovat dále ve směru „Babka”, což bude naše první zastávka na trase.

Vyhlídka Babka

Babka je skalnatý kopec, po kterém se dá i lézt, ale mně osobně bude úplně stačit, když se po našem prvním větším stoupání posadím na vrcholu a budu se kochat panoramou okolí. Kopec totiž není plochý ani tu nerostou vysoké stromy, proto sem lidé rádi chodí za výhledy už od pradávna. Ve 2. polovině 19. století se tu těžil křemenec, lom byl však (naštěstí) opuštěn dřív, než by pohltil celou skálu. Skalní masiv na tebe bude všemožně vykukovat už cestou nahoru, na vrcholu pak tvoří pomyslnou špičku.

Až se vykoukáš, vydáme se zpátky dolů. Neboj, už si dnes takhle zastoupáme jen jednou, a stejně to nebylo zas tak hrozné, ne? Nyní se z odbočky na Babku vrátíme zpět na modrou značku a budeme po ní pokračovat dál. A pokud to trefíme, objevíme místo zahalené mystičnem a vzpomínkami místních trampů.

Trampský hřbitov „Otroci vzpomínek”

Na toto trampské pietní místo bys měl narazit za necelý kilometr od poslední zastávky na Babce. Přesnou polohu místa pravděpodobně nenajdeš na žádné mapě a ani trampové nejsou v tomhle ohledu příliš sdílní. Budeš-li se tu ale chovat slušně, nikdo ti snad návštěvu za zlou mít nebude. Na plácku pokrytém mechem, kterému stíní hlavně břízy, stojí několik dřevěných křížů, které zde postavili členové komunity svým zesnulým kamarádům. Nejedná se o nic monstrózního, dokonalá harmonie s přírodou na mě zde ale opravdu zapůsobila. Po nasátí atmosféry, a třeba i tiché vzpomínce na naše blízké, se můžeme vydat dál, ještě bude na koukání ledacos. Stále pokračujeme po modré značce.

Pomník Jana Maršálka

Jan Maršálek nebyl významná osobnost českých dějin, nýbrž obecní hajný, který byl 1. ledna 1918 bohužel postřelen během novoročního honu. Na osudném místě se nachází kamenný pomník a také deska s fotografií a vzpomínkovým textem. Ze stavu pomníku můžeme soudit, že si místní svého hajného vážili a ani dnešní generace na něj nezapomněla. Až si přečteš ceduli, můžeme se vydat dál. Tentokrát přijdou změny ohledně následované barvy značení. Od pomníku pokračuj dále po žluté značce, ale na rozcestníku „Červený kříž” se dej na červenou značku, směr „Stožec”.

Třebízského dub a raketová základna Klondajk

U Třebízského dubu se ocitneš na důležité křižovatce. Vydáš-li se vpravo, po chvíli dojdeš k obrovským červeným vratům patřícím bývalé raketové základně Klondajk, která byla ještě v osmdesátých letech jedním z nejstřeženějších objektů v Československu. Dnes je základna opuštěná a bohužel oficiálně veřejnosti nepřístupná, přesto však přitahuje mnoho dobrodruhů obdivujících masivní železobetonové konstrukce a pátrajících po činnosti vojáků. Návštěva objektu je tedy na tvé vlastní nebezpečí, a pokud ji raději vynecháš, na internetu určitě nalezneš spoustu fotek i videí, např. na stream.cz.

Základna je neprůchozí, tím pádem se tak či tak musíš vrátit zpět k Třebízského dubu, abys mohl pokračovat dál po červené značce. Na rozcestníku „Stožec” se pak dáš na modrou, po které dojdeš až do naší cílové zastávky: Všeradice.

🚉Všeradice: všechny směry vedou domů

Vlaková zastávka Všeradice se nachází na malé lokálce mezi Lochovicemi a Zadní Třebání. Bohužel tedy neexistuje přímý spoj, kterým by ses dostal na železniční koridor mezi Plzní a Prahou, a odkud jezdí přímé osobáky či rychlíky do Plzně. Z Lochovic se však dá dostat do Zdic a ze Zadní Třebáně jezdí pravidelné linky S7 do Berouna. V obou těchto větších stanicích už staví rychlík linky R16 „Berounka”, kterým jsme dnes přijeli a taky jím odjedeme zpět domů.

V Berouně mohu při čekání na vlak doporučit pivovar Berounský medvěd, který se nachází co by kamenem dohodil od nádraží. Mají tu dobré místní pivo a dobře zde vaří. Doufám, že se mi povedlo tě navnadit. Pokud bys opravdu rád moji trasu následoval, přikládám svůj plán trasy na portále Mapy.cz, který se ti bude určitě hodit.

Díky za pozornost a výletům zdar!

Autorem některých fotek je Pepa Pospíšil, jeden z mých věrných parťáků na výlety.