Studentské otazníky
Blog, Tipy & triky

Pocket tips: Jíme zdravě

Image

V dalším článku ze série „kapesních“ tipů zabrouzdáme po místech podporujících zdravou stravu – obchody se zdravou výživou nebo zdravá bistra.

Jak jsme si řekli už v jednom z minulých článků, v podstatě každé jídlo je zdravé, když se k němu správně přistupuje. Zde však mám na mysli sortiment pro lidi, kteří se více soustředí na vyváženou a pestrou stravu, nebojí se méně známých surovin, hledají potraviny se značkou BIO nebo mají specifickou dietu kvůli svému zdraví (např. bezlepkové potraviny). Nepropadej také dojmu, že se nutně jedná pouze o veganskou či vegetariánskou stravu. Je však nutno  přiznat, že příznivci tohoto způsobu života a stravování jsou velkou „cílovkou“ níže zmíněných obchodů a bister, a já sám (ač obecně všežravec) kvůli vegetariánským surovinám tato místa často navštěvuji.

Bistro Slunečnice 

Adresa: Jungmannova 4

Jedním z ideálních míst je Bistro Slunečnice, obchod se zdravou výživou kombinovaný s bistrem. Každý všední den je možné si vybrat z několika jídel různého typu, a to jak toho pro tradiční strávníky, tak pokrmů vhodných i pro lidi s omezením jídelníčku (celiakie, vegetariánství nebo veganství). Jídlo je možné sníst ve velmi příjemném prostředí bistra nebo si ho odnést s sebou třeba v ReKrabičce.

Kromě toho Slunečnice v obchodu nabízí skvělé a netradiční zákusky, pomazánky, saláty, čerstvá smoothies nebo obložené bagety.

Ze Slunečnice si rád odnáším především různé těstovinové saláty, doporučit mohu také jejich štrůdl z ovesných vloček nebo perník.

Image

HerBio

Adresa: V Šipce 8

Obdobně jako Bioplaneta, také u HerBio V Šipce je v názvu předurčeno, že cílovou skupinou obchodu budou především zdravě se stravující jedinci. Obchod nabízí širokou škálu potravin zdravé výživy, přírodních hygienických a kosmetických přípravků. Navíc zde také vybereš z velké nabídky čajů – sypaných i pytlíkových, ochucených, zelených, černých i bylinkových určených snad ke všem účelům, jaké by tě mohly napadnout: zažívání, imunita, kašel, menstruační bolesti, dobrý spánek aj. Čajům je věnovaná celá zadní část obchodu dokonce se samostatnou pokladnou, avšak zaplatit můžeš i u hlavní pokladny blíže vchodu.

Pokud ti nevyhovují přímo čaje, ale přesto hledáš přírodní přípravky na různé potíže, v nabídce jsou i rozličné bylinné extrakty a kapky.

Bioplaneta

Adresa: Bezručova 11

Bioplaneta je prototypem obchodu s biopotravinami a zdravou výživou. Není tak úplnou záhadou, co si uvnitř můžeš koupit. Najdeš zde tradiční značky biopotravin jako Country life, pohanku na tisíc způsobů, čerstvou zeleninu, nespočet druhů čokolád a mnoho dalšího. Část sortimentu je také bezobalová.

Osobně doporučuji indická instantní jídla od značky Ashoka, která vyžadují jen pár minut snadné přípravy a mohou ti čas od času zachránit oběd. Zároveň, alespoň pro mě, je těžké vůbec poznat, že se jedná o jídlo z pytlíku. Problém mohou mít jen ti, kteří sice mají rádi indickou kuchyni, ale neholdují pálivému jídlu. V každém případě Ashok jídla doporučuji alespoň zkusit.

Image

THE FRESH BAR

Adresa: náměstí Republiky 28

Na konci zmíním The Fresh Bar, tak trochu schovaný v pasáži Slávie na náměstí Republiky. The Fresh Bar úplně nesplňuje parametry bistra, přesto se v něm můžeš velmi dobře najíst. Jedná se vlastně o kombinaci malého obchodu, kavárny a lahůdkářství, což je ve skutečnosti mnohem lepší, než se z popisu může zdát. Kromě kávy máš v nabídce skvělé zákusky (i bezlepkové), sendviče, misky s ovocem, saláty nebo smoothies. Dobroty si můžeš vychutnat nejen v baru nebo před ním, kde jsou umístěny dřevěné stolečky, ale také si je můžeš vzít s sebou jako svačinu. Baru dominuje stěna za pultem popnutá a prorostlá rostlinami perfektně doplňující všudypřítomný dřevěný dekor. A jestli tě předchozí věty nenalákaly dost, otevři si jejich Instagram – těžko pak odoláš pokušení se ve Fresh Baru zastavit. 

S orientací ti pomůže přiložená mapa.

Image

Pokračujte ve čtení