Studentské otazníky
Blog, Tipy & triky

Co Bitcoin je a co není?

Image

Digitální fenomén tohoto desetiletí. Vyplatí se ho koupit? Stane se měnou budoucnosti? Tak přesně to se v tomto článku nedozvíš.

Bitcoin, více než tisíc slov – tak bych shrnul snahu nacpat vše o Bitcoinu do jednoho článku. Omezme se tedy jen na stručný popis bitcoinové technologie a především objasnění jistých hesel (pravdivých i nepravdivých), která se šíří společností. 

Na úvod jen stručné vysvětlení: Bitcoin (velké B) je síť, protokol a technologie k provádění transakcí na internetu, bitcoin (malé b) je pak kryptoměna, která se pomocí Bitcoinu obchoduje a převádí.

Otec Bitcoinu

Bitcoin vznikl rukou Satoshi Nakamota v roce 2008, od té doby však žije plně svým vlastním životem. Není známo, kdo záhadný tvůrce je či zda je pod pseudonym jen jeden člověk. Nakamoto nemá nad Bitcoinem žádnou kontrolu – zveřejnil bitcoinový software, který následně kdokoliv jiný mohl volně používat a upravovat, a síť tvoří sami uživatelé tím, že kód na svých počítačích spustí a pomocí něj komunikují s ostatními uživateli.

Zakážeme Bitcoin

Snaha „vypnout” Bitcoin je tak trochu směšná. Není žádný autor nebo ředitel Bitcoinu, kterého by vláda mohla zatknout (jako se to stalo u některých digitálních měn), není žádný server, který by stačilo vypnout. Bitcoinu můžeš uškodit jen tak, že zakážeš jeho směnu za dolary, eura nebo jinou měnu. Ani to ho ale zcela nezastaví, spíše to znepříjemní jeho používání.

Bitcoin škodí planetě? Zastavte těžbu!

Neznalého člověka možná nejvíc zaráží pojem těžba bitcoinu. Bitcoinové uživatele lze rozdělit do dvou kategorií – běžné uživatele a těžaře. Běžný uživatel posílá bitcoiny jiným uživatelům, těžař se stará o běh a zabezpečení sítě a tvoření nových „mincí”.

Síť funguje na principu „distribuované účetní knihy”. Těžaři, kteří mají kopii této knihy ve svém počítači, provádějí transakce běžných uživatelů a tyto transakce zapisují do účetní knihy. Následně se o novou část knihy podělí s ostatními, kteří ji buďto přijmou (pokud je transakce legitimní), nebo odmítnou (pokud by se někdo snažil podvádět).

Těžaři nejsou zaměstnanci žádné firmy, jsou to lidé, kteří se dobrovolně rozhodli vzít na svá bedra běh Bitcoinu. Kdykoliv mohou přijít lidé noví a ti stávající odejít. Jejich motivace je dvojí: za každou transakci dostávají od běžných uživatelů malý poplatek ve formě bitcoinu a také mají předem určený počet nových bitcoinů, které si za své služby mohou připsat. Tak vlastně vznikají nové mince.

Způsob, jakým těžaři transakci provedou, je také pozoruhodný. Princip je založen na splnění zadaného složitého výpočtu, čehož dosáhnou tím, že nechají na svých strojích běžet bitcoinový software. Tím spotřebovávají určité množství energie a do své činnosti investují vnější zdroje. To je motivací těžařů k tomu, aby se chovali zodpovědně a nepodváděli – říká se tomu Proof of work (Důkaz o provedené práci).

Právě proto, že zabezpečení i běh Bitcoinu stojí na spotřebování energie, je Bitcoin haněn za svou nehospodárnost. Odhaduje se, že celá síť spotřebuje tolik energie, kolik kupříkladu Slovensko. Netroufám si hodnotit, jestli je to hodně nebo málo, avšak zmíním také argument příznivců Bitcoinu – cena elektřiny sama reguluje, kde se bitcoin těží. Tam, kde je elektřiny nedostatek (kde je elektřina drahá), se těžit nevyplatí, a tak se těžaři přirozeně přesouvají k místům se zdroji levné, obnovitelné energie.

Proč nikde nejsou grafické karty?

Úloha, kterou těžaři při své činnosti musí vyřešit, se skládá z velmi jednoduchých matematických operací, kterých je zpravidla potřeba provést velké množství. Proto se k těžení používá především grafických karet, nikoliv procesorů. Zjednodušeně řečeno, procesor je malý soubor velmi chytrých výpočetních jader, zatímco grafická karta je mnoho hloupých výpočetních jader pracujících najednou, a to je přesně při těžbě potřeba. V jeden čas tak bylo grafických karet docela nedostatek a vše zhoršila ještě koronavirová pandemie.

Jednoduše geniální 

Transakce provedené těžaři se zapisují ve formě dlouhého řetězce bloků, tzv. blockchainu. Každý blok je navázaný na ty předešlé, a tak když těžař zveřejní nový blok transakcí, všichni ostatní si pomocí údajů předchozích bloků mohou zkontrolovat, zda byl nový blok vytvořený poctivě. Pokud by poctivě vytvořen nebyl, ostatní těžaři by ho odmítli a podvodník by spálil elektřinu potřebnou na vytvoření bloku zbytečně. Tak jsou všichni jednoduchým principem pozitivně motivovaní nepodvádět.

Hlubší porozumění problematiky zabezpečení Bitcoinu se do článku nevejde, tedy k tématům jako je 51% útok nebo přepisování bloků tě odkážu na bitcoinové knihy.

Bitcoin proti inflaci

Bitcoin je vyzdvihován také proto, že jeho celkové množství je omezené, je doslova pevně naprogramováno v kódu. Obnosy nových bitcoinů (vypouštěných do oběhu prostřednictvím odměn pro těžaře) se neustále snižují, až v jednu chvíli nebudou vznikat žádné další. Nebude tak docházet k devalvaci měny jako je tomu u tradičních měn, u nichž pevný celkový objem stanovený není. Také nehrozí žádná měnová reforma, která by uměle snížila hodnotu bitcoinu – jednoduše proto, že takovou reformu u bitcoinu nemá kdo provést.

Bitcoin používají jen zločinci na Dark Webu

Potírání organizovaného zločinu je velmi častý argument proti koexistenci bitcoinu vedle tradičních měn. Bitcoin byl v jednu dobu brán jako prostředek k tomu, jak něco koupit na temných stránkách internetu, a to možná vzbudilo dojem, že v bitcoinové síti jsi anonymní. No, jsi i nejsi.

Všechny transakce si může prohlédnout kdokoliv na internetu a dají se dobře vystopovat – jen za bitcoinovou adresou není přímo vidět tvé jméno. Stačí však z adresy bitcoin někde směnit… Ve výsledku je vlastně mnohem jednodušší provést špinavou transakci za pomoci starého dobrého kufříku amerických dolarů. Po těch stopa nezůstane žádná.

Bitcoin to the Moon

Objevuje se mnoho lidí nebo třeba twitterových účtů, které za každou cenu prosazují bitcoin úplně všude. Chceš rychle zbohatnout? Kup si bitcoin. Bolí tě hlava? Kup si bitcoin. Tak jednoduché to zase není. Je pravda, že kurz bitcoinu spadl o 80 % už mnohokrát a vždy pak po čase dosáhl mnohem většího maxima. Zřejmě tedy rapidní pád kurzu bitcoin–dolar automaticky neznamená tragédii. Ale garance, že se zítra nepropadne znova nebo že se opravdu někdy vrátí aspoň na původní hodnotu, tu ti nikdo nedá – Bitcoin si žije vlastním životem. A také je třeba mít na paměti, že například Elon Musk dokázal pohnout kurzem bitcoinu doslova o tisíce dolarů za pomoci jediného tweetu. Takže s proklamací, že bitcoin je geniální lék měnového systému, bych byl zatím opatrný.

Image

Jak ti dupou bitcoiny

Pro mě tak není Bitcoin prostředek k získání jednoduchých peněz, ač se to mnoha lidem v minulosti pomocí něj povedlo. Bitcoin pro mě představuje technologický, digitální unikát, ze kterého si můžeme v lecčem vzít příklad i do jiných projektů. 

Ač malý obnos bitcoinu vlastním, jeho hodnotu nesleduji – je mi to jedno. A doporučuji to všem, kteří si chtějí zachovat klidný spánek. Přeci jen se tato kryptoměna řadí do kategorie „high risk – high reward” investic.

V článku jsem se úmyslně dopustil (pro zjednodušení) nepřesností a mnohé detaily jsem musel zatajit. Pokud by tě zajímaly další, hlubší informace o Bitcoinu, pak ti doporučuji si sehnat knížky Bitcoin a jiné kryptopeníze budoucnosti nebo Vynález jménem Bitcoin. Druhou z nich najdeš na YouTube jako audioknihu.

Pokračujte ve čtení