Studentské otazníky
Blog, Tipy & triky

Pěšky? Ne, raději běžky

Image

Nejsi fanouškem klasického běhu? A už jsi vyzkoušel ten na lyžích? Běžecké lyžování je sport, díky kterému zapojíš celé tělo, zlepšíš svoji kondici a navíc se podíváš na zajímavá místa.

Pokud si ještě nezakusil kouzlo běžeckého lyžování, doporučím ti zhlédnout video od Českého olympijského týmu, kde se dozvíš veškeré informace o správné technice jednotlivých stylů. V začátcích se ti bude hodit i běžkařské desatero, které ti představí český reprezentant v běhu na lyžích Tomáš Lukeš. 

Teď když máš důležité základy zmáknuté, podíváme se na to, kam vlastně můžeš na běžky vyrazit v Plzeňském a Karlovarském kraji. 

Šumavská magistrála

Jak objevit v zimě jedny z nejkrásnějších koutů Šumavy? Na běžkách přece. Trasa Šumavské magistrály začíná v Železné Rudě, kam hravě z Plzně dojedeš vlakem a končí v Zadní Zvonkové. Celkově po Šumavské magistrále můžeš ujet až 140 km (samozřejmě za předpokladu, že si uděláš vícedenní výlet a přespíš někde na trase).

Pokud preferuješ jednodenní výlet, Šumava ti nabízí nespočet možností. Stačí si prohlédnout mapy lyžařských tras a naplánovat si výlet přesně podle svého. Jestliže se ti z jakéhokoliv důvodu výlet nechce plánovat, můžeš využít již předem naplánované výlety. Já ti vřele doporučuji výlet z Modravy na Březník, který zvládneš i jako běžkař začátečník.

Mám pro tebe ještě jednu super vychytávku a tou je aktuální stav lyžařských tras. Ve vyhledávači si zvolíš oblast, která tě zajímá. Kromě informací o tom, kdy byla trasa naposledy upravena, se dozvíš také teplotu a výšku sněhu v dané oblasti. Jednoduše řečeno, důležité informace máš naservírované na zlatém podnose.

Chvilka pro zasmání

Nedávno jsem na Šumavě na běžkách byla (únor 2022) a nedovolím si tě ochudit o pár mých zážitků a tipů. Vždy mysli na to, abys běžky sundal na rovince, případně bokem ke svahu. Ano, běžky mohou ujet a pak to rozhodně není žádná sranda. Když sleduješ, jak ti běžka prchá stopou dolů, následně zahne do lesa, tobě se nohy boří ve sněhu a jediné, na co myslíš je to, jak budeš v půjčovně KTS vysvětlovat, že místo dvou běžek jim vracíš jednu, je opravdu zážitek, který v tobě zůstane dlouho. Naštěstí běžka nikomu neublížila a na KTS je opět k mání pro další odvážlice.

Obrň se značnou dávkou trpělivosti, jelikož na tebe čeká spousta kopců, které budeš sjíždět dolů, ale také ty, které budeš stoupat směrem nahoru. Není to žádný med, když tě do kopce předjíždí o 50 let starší a velmi vitální pán, kterému by jeho fyzičku mohl kdekdo závidět, včetně mě. Sjezdy dolů jsou zábavné do té doby, dokud se před tebou neobjeví nekončící prudký kopec a ty zpanikaříš v první zatáčce. Nejjednodušší způsob, jak zastavit, je letět střemhlav mimo stopu a k tomu všemu zablokovat cestu ostatním běžkařům, kterým se v hlavě honí otázka: „Proč někdo takový vůbec na běžky jezdí?”. 

Krušnohorská lyžařská magistrála

V Karlovarském kraji najdeš také dálkovou trasu, která nabízí až 148 km kvalitních tras. Krušnohorská magistrála je upravována ve dvou úsecích, západní část od Bublavy až do Božího Daru a východní část od Mezihořského vrchu až k Děčínskému Sněžníku. Aktuální informace o trasách, jejich upravování a spoustu dalších důležitých informací se dozvíš přímo na Facebooku Krušnohorské lyžařské magistrály.

Nemusíš se držet striktně magistrály, ale můžeš si naplánovat i vlastní výlet. K tomu, abys zjistil aktuální stav údržby lyžařských stop, doporučuji navštívit mapový portál Karlovarského kraje, kde najdeš trasy nejen Krušnohorské magistrály, ale i všechny ostatní v Karlovarském kraji. Na zmiňovaném portále, který je velmi dobře zpracovaný, se dozvíš název trasy, přesný čas údržby a také její délku.

Poslední můj tip, který lze využít na běžkování po celé ČR, jsou mapy.cz. Můžeš si zde přepnout klasické mapy na zimní a uvidíš tak, kde se nachází jaké běžecké stopy a kdy byly naposledy upravovány.

Sečteno podtrženo, nyní už ti nebrání nic v tom, abys na běžky vyrazil. Vybavení si můžeš půjčit v půjčovně KTS na ZČU, tipy, kam vyrazit také máš, teď už jen přemluvit sám sebe. Nezapomeň, že žádný učený z nebe nespadl a trénink dělá mistra. Co ty víš, třeba s tebou jednou budeme dělat rozhovor stejně jako s běžkařkou Adélou Novákovou.

Pokračujte ve čtení