Studentské otazníky
Blog, Objev Plzeňsko

Netradiční procházky Plzní

Už tě otravují tipy na procházku do Borského parku, po cyklostezce podél Radbuzy nebo alejí Kilometrovka? Neměj strach, nic takového v tomto článku nenajdeš. Naopak, článek ti nabídne pár méně známých míst, kam můžeš po dlouhém dni ve škole nebo po náročné zkoušce vyrazit.

Všechny tipy mají pár věcí společných: převážná část se nachází v katastru Plzně, většinu trasy půjdeš v přírodě, a přesto po cestě bude na co koukat. Navíc cíle leží jen pár zastávek od centra!

Z Homolky do Radobyčic

Délka: 4,4 km

Odkaz na mapu: https://mapy.cz/s/magamupuvu 

Trasa začíná na Slovanech, na konečné „jedničky“, a směřuje skrz lesopark Homolka až ke břehu Úhlavy. Po chvíli dojdeš k pozůstatkům pravěkého opevnění Hradiště a stejnojmenná část Plzně ti nabídne posezení u jezu s občerstvením na blízké plovárně. Pak tvé kroky budou směřovat zpevněnou cestou po poli vstříc Radobyčicím.

Na začátku obce Radobyčice mineš tamní pivovar a o kousek dál potkáš zastávku autobusu Radobyčická náves (linka 32).

Trasa je vhodná pro běžce i pejskaře, s malou improvizací kolem Vokounovy lávky a opevnění Hradiště také pro cyklisty. Z Hradiště do Radobyčic můžeš dobruslit na inlinech.

Tip: O víkendu doporučuji trasu jít opačně – do Radobyčic jezdí jen jeden autobus za hodinu.

Na šiškách mezi Bolevcem a Sencem

Délka: 6,2 km (varianta 1), 6,4 km (varianta 2)

Odkaz na mapu:https://mapy.cz/s/gezeveguku (varianta 1), https://mapy.cz/s/nepahalake (varianta 2)

Tentokrát výlet startuje na opačné straně města u zastávky Bolevec (tramvaj č. 1). Od tramvajové smyčky projdeš mezi posledními domy v Plzni a napojíš se na tzv. Sigmondovu stezku, vedoucí skrz část soustavy boleveckých rybníků. Projdeš kolem Šídlovského a Kamenného rybníku, kde se v létě můžeš opalovat na pláži nebo vykoupat.

Zde máš pak dvě možnosti. V prvním případě budeš pokračovat dál do lesa, odpojíš se ze stezky a budeš sledovat zelené trojúhelníky, které tě dovedou lesem až k rozcestí Orlík, odkud se vydáš po modré turistické trase směrem k železniční stanici. 

V druhém případě se budeš muset trochu vrátit, obejít ještě třetí rybník (Třemošenský) a přejít hlavní silnici, za kterou se napojíš na cyklostezku. Tuto variantu vyber, především pokud máš rád vlaky; půjdeš přímo podél trati.

Od železniční stanice Plzeň-Orlík budeš sledovat modrou turistickou stezku a projdeš širokým borem. Tam si cestu můžeš okořenit například sbíráním šišek.

Pokud bys měl pocit, že pár náhodných zbloudilců, které při procházce potkáš, je až příliš velká, nežádaná společnost, můžeš ze značené trasy sejít a využít libovolnou okolní lesní cestu.Výlet následně zakončíš na zastávce Zruč-Senec, u Drudíků, odkud tě linkový autobus nebo MHD (linka 20) doveze zpět do Plzně.

Od Malesic na Vinici přes zříceninu Kyjov a Malesickou skálu

Délka: 8,2 km

Odkaz na mapu:https://mapy.cz/s/madedohera

Dalším skvělým námětem na procházky v katastru Plzně je trasa z Malesic směrem k Radčicím a Vinicím. Na konci Malesic vklouzneš do přilehlého Horního Kyjovského lesa. Určitě nezabloudíš, protože cesta je značená žlutou turistickou trasou.

Po té se krásným lesem dostaneš až ke zbytkům zříceniny hradu Kyjov. Vzhled památky dokonale odpovídá statusu zříceniny, a tak nečekej více než pozůstatky obvodových kamenných zdí. Z plošiny, na které dříve hrad stál, budeš mít nádherný výhled jak do nitra lesa, tak do okolních polí.

Cesta pak pokračuje dále k přírodní památce Malesická skála. Od Malesické skály můžeš pokračovat dále nebo se vrátit zpět na začátek Malesic, kde se napojíš na zelenou turistickou trasu. Ta tě mezi poli dovede do Radčic, kde mohou „slabší kusy“ výlet zakončit. Pokud ti zbyde dostatek sil, rozhodně ti doporučuji pokračovat dále po zelené až k přírodní památce Čertova kazatelna. Cesta tě povede nad vysokým útesem s krásným výhledem na Plzeň i řeku Mži.Po chvíli kličkování mezi borovicemi dojdeš až k sídlišti Vinice a stejně pojmenované zastávce MHD, konečné autobusu číslo 41.

Zemí nikoho z Valchy na Bory

Délka: 5,6 km

Odkaz na mapu:https://mapy.cz/s/bonelumoza

Začneš na okraji Valchy u stejnojmenné zastávky autobusu číslo 26 a budeš se držet zelené turistické trasy. Hned na začátku tě stezka zavede do lesa, kde téměř nikoho nepotkáš. Přestože budeš stále v Plzni, uslyšíš jen šumění lesa a zpěv ptáků.

Na rozcestí „Nad Valchou“ odbočíš na žlutou značenou trasu, které se následně budeš držet až do konce výletu. Příjemnou lesní cestu v půlce trasy vystřídají zpevněné cesty, kam se dostanou i kola a kočárky. Odtamtud tě trasa navede až k vodní nádrži České údolí, jejíž pobřeží budeš asi kilometr kopírovat.

Na konci procházky dojdeš do rušného Borského parku. Přesto ti garantuji, že pokud máš rád les a klid, obzvláště začátek trasy si zamiluješ.Tip: Procházku si můžeš zkrátit. V místě, kde žlutá turistická trasa překračuje hlavní silnici u vodní nádrže, je možnost zaparkovat autem. Odtud se pak můžeš vydat přímo do lesa.

Pokud tě už při pohledu na délku tras bolí nohy, nezoufej. Všechny trasy lze s trochou fantazie výrazně zkrátit. Pro vášnivé výletníky je naopak spoustu prostoru na prodloužení a vylepšení. Každopádně věz, že Plzeň nabízí velkou paletu možností, kam si jít provětrat hlavu, a byla by škoda je nevyužít!

Pokračujte ve čtení