Studentské otazníky
Blog, Život na ZČU

Na ZČUchu se tentokrát řešil digitální detox

Image

Vyvarování se závislosti a využití digitálních technologií ve svůj prospěch – to byla hlavní témata únorového ZČUchu LIVE.

Přestože nemusíme být na technologiích chronicky závislí, přiznejme si narovinu, že počítače, smartphony a chytrá zařízení mají v našich životech často nezastupitelné místo a není na škodu se zamyslet, zda s nimi náhodou netrávíme zbytečně mnohočasu. Přesně proto jsem se ve středu 23. února zúčastnil online meetingu ZČUch LIVE, který pro studenty a zaměstnance univerzity tradičně pořádá Informační a poradenské centrum ZČU. Téma digitálního minimalismu jsme tak mohli prodiskutovat s odborníky, kteří nám poskytli mnoho cenných rad a ujistili nás, že se kvůli digitálnímu detoxu nemusíme hned vracet do pravěku.

Hlavní program sezení byl na ZOOMu tradičně rozdělen do dvou breakout roomů, které probíhaly paralelně, po půl hodině se v nich pak účastníci vystřídali tak, aby nikdo o žádnou část programu nepřišel. Moderátorem prvního breakout roomu byla Ing. Marcela Jánská, popularizátorka a lektorka laskavého minimalismu, která o tématu přednáší a vede i semináře a konzultace. Od paní Jánské jsme se dozvěděli, že neustálá konzumace digitálního obsahu tvoří v hlavě velký nepořádek, což bychom mohli přirovnat ke skříni, kterou se již měsíce či roky odhodláváme vytřídit a uklidit. Její prezentace se skládala z deseti tipů, jak začít žít tímto digitálně minimalistickým životním stylem. Asi hlavním poselstvím byla skutečnost, že není nutné zbavovat se všech zlozvyků naráz. Daleko lepší je odpírat si aktivity postupně tak, aby to nebyl pro mysl příliš velký šok. Rovněž je důležité si uvědomit, že hranice si v digitálním světě musíme nastavit sami, protože nikdo jiný to za nás neudělá.

Druhý breakout room vedl Matěj Krejčí, terapeut a lektor zabývající se digitálním detoxem. Kromě nejrůznějších pomocníků pro udržení koncentrace na smartphonu či počítači vysvětlil, proč čas strávený u obrazovky smartphonu nemusí být vždy směrodatná veličina a proč je důležité sledovat třeba čas strávený v jednotlivých aplikacích nebo dokonce počet odemknutí smartphonu během jednoho dne či týdne. Na problematiku používání digitálních zařízení se dívá reálným pohledem, tudíž souhlasí, že není možné se v dnešní době zcela odstřihnout od online světa (především kvůli práci či studiu), ale zbytečně trávený čas na chytrých zařízeních lze redukovat a v ušetřeném čase se zabývat činnostmi, které mají smysl. Obzvláště mě zaujalo jeho přirovnání hodiny strávené na smartphonu k ušlé hodinové mzdě.

Chtěl bych tedy poděkovat oběma hostům za zajímavé postřehy k tématům, která jsou pro většinu studentů relevantní, a týmu IPC za organizaci akce, která byla alespoň pro mě příjemným zpestřením dne a odpočinkem od světa matematiky a programování.

Image

Pokračujte ve čtení