Studentské otazníky
Blog, Život na ZČU

Student Support Centre

Image

Během svého studia jistě tu a tam dojdeš do bodu, kdy potřebuješ s nějakým předmětem pomoct. S administrativními záležitostmi ti poradí studijní oddělení, zápisky z promeškané hodiny ti (snad) poskytne spolužák, cestu do menzy ti ukáže náhodný kolemjdoucí. Co když ale hodiny sedíš nad úkolem z matiky nebo informatiky a nemůžeš s tím hnout? O tom ti něco povědí následující řádky.

Slýcháš to často a přesto se tím dost možná pořád neřídíš; když na hodinách něčemu nerozumíš, zeptej se! Ideálně hned během výkladu, po skončení přednášky nebo na předem domluvené konzultaci s učitelem. Čím dřív učivo pochopíš, tím lépe. Zatímco v jiných předmětech možná nevadí, když rozumíš všemu kromě stránky pět vlevo dole – vždyť se to kdyžtak doučíš později, nebo si to třeba u zkoušky nevytáhneš – matematika (a do jisté míry i informatika) tě s takovým přístupem řádně vytrestá. Často na sebe kapitoly úzce navazují a vynecháním jedné části se odsuzuješ k nucenému neporozumění i dalších kapitol. Efekt sněhové koule ti pak může ve zkouškovém řádně zavařit. 

Důvodů, proč se studenti touto radou většinou neřídí, je více. Každý má ten svůj: stydí se, nechtějí zdržovat, nechce se jim, v menze by došlo jídlo, mají rande… Katedry na Fakultě aplikovaných věd (Favka) jsou si těchto překážek dobře vědomy, a tak se rozhodly jít studentům v doplňování jejich znalostí naproti.

Společným úsilím kateder na Favce vzniklo Student Support Center (SSC). A než stihneš zklamaně zavřít okno prohlížeče, můžu tě ujistit, že vítáni nejsou zdaleka jen studenti této fakulty. Účelem SSC je bezplatně pomoci všem studentům, kteří především v prvním ročníku bojují s nástrahami matematiky a informatiky, primárně v předmětech jako MA1, M1S, M1E, ZM1, PPA1 a dalších.

Dobře no, tak místo soukromé konzultace půjdu k učiteli do nějakýho centra, ten mi to pak stejně osolí u zkoušky, když zjistí, jak to neumím… Ne, zbytečné obavy. „Vyučujícími“ – takzvanými tutory – jsou studenti z vyšších ročníků, již možná lépe porozumí způsobu, kterým potřebuješ látku vysvětlit. Odpadá také bariéra studu před učitelem nebo strachu z odvety u zkoušky (která by zřejmě ani tak nepřišla). 

Dříve se SSC scházelo dle stanoveného rozvrhu ve studovně Favky, s příchodem pandemie se adaptovalo na situaci a přešlo do digitální podoby. SSC má své kanály na Discordu fakulty, případně je kdykoliv možné kontaktovat jednotlivé tutory přímo prostřednictvím Discordu nebo e-mailu a domluvit se s nimi na konzultaci podle časových možností tvých i tutorových. Kontakty na ně najdeš v tomto seznamu. Další informace také získáš na stránkách SSC.

A pokud pomoc nepotřebuješ, ale naopak chceš pomoct jiným, SSC rádo využije tvých služeb. Více si přečti v kategorii „Chci pomáhat“ na stránkách SSC.

Pokračujte ve čtení