Studentské otazníky
Blog, Život na ZČU

Kam se chodit v Plzni učit

Image

Kde se v Plzni dobře studuje?

Čas vánočních svetrů a oslav nového roku je nenávratně pryč a nás studenty opět čeká zkouškové. Možná už ti domácí prostředí leze tak trochu na nervy nebo tvůj spolubydlící není přímo milovník klidu. Jednou za čas je prostě třeba změnit prostředí. A kam si tedy můžeš zalézt v Plzni k učení?

Univerzitní knihovna Bory

V prostředí Univerzitní knihovny v kampusu ZČU je míst perfektních ke studiu bezpočet. Hned při vstupu si lze všimnout sedaček a křesel v hale, které můžeš využívat kdykoliv během dne (tedy i v noci, ale o tom později). Po celé hale jsou umístěny zásuvky a připojení k internetu funguje díky síti Eduroam (návod pro připojení najdeš zde). Kolem poledne ale možná zvaž jinou alternativu, protože v hale bývá téměř vždy plno.

Potřebuješ-li ke studiu naprostý klid, využij míst ke studiu přímo ve volném výběru knihovny. Pro vstup do druhého patra knihovny, kde se volný výběr nachází, si ale budeš muset nejdříve odložit věci do skříněk v hale. Klíč ti předají knihovníci na recepci. Ve volném výběru jsou i stoly s počítači a sedací pytle pro pohodlnější studium.

Pro větší soukromí si na recepci můžeš zapůjčit také klíčky od individuálních či skupinových studoven. Tři velké studovny jsou v přízemí, další pak ve druhém patře u volného výběru. Ve skupinových učebnách jsou navíc bílé tabule, což je ideální pro doučování se spolužáky.

Velkou výhodou je také tzv. noční studovna. Když jsem noční studovnu poprvé vyzkoušela sama, připadala jsem si jako v akčním filmu. Pokud se potřebuješ učit po zavírací době (otevírací doba knihoven ZČU), tvé kroky by měly nejméně půl hodiny před zavřením knihovny směřovat opět na recepci, kde ti už řeknou co a jak. Noční studovnu můžeš využít buď jen na pár hodin (pak můžeš zůstat i v hale), nebo třeba až do rána. Pro studium po uzavření budovy je možné využít výhradně skupinovou studovnu. Jak již bylo ale zmíněno, instrukce jsou vždy individuální a na domluvě s personálem knihovny. Můžeš se tedy ocitnout i v akčním scénáři, kdy po uzavření budovy budeš instruován jít do zhasnuté haly prázdné univerzitní knihovny a tam najít lísteček s číslem. Jakmile lísteček najdeš, vyťukáš číslo na recepční pevnou linkou a neznámá druhá strana ti pak předá další indicie. Lepší než jít na film do kina.

Podobné služby poskytuje Filozofická a právnická knihovna a Knihovna zdravotnických studií, tak neváhej a jdi prozkoumat, jaká učící místa lze najít tam. Na stránkách Univerzitní knihovny najdeš přesný rozpis služeb jednotlivých knihoven.

B-room a Kulturka

B-room a Kulturka jsou místa stvořená Informačním a poradenským centrem (IPC) pro různé studentské akce, ale právě i ke každodennímu učení či odpočinku. B-room najdeš v kampusu naproti HelpDesku, Kulturku zas v centru v Sedláčkově ulici u Fakulty filozofické. Jsou zde pohodlná místa, k dispozici čaj a káva, mikrovlnka pro ohřátí oběda, lednička, projektor a samozřejmostí je přístup elektřiny i sítě Eduroam. V Kulturce si navíc můžeš půjčit ruční skener, zvětšovací lupu nebo sluchátka. Oba tyto coworkingové prostory mají profil na sociálních sítích, včetně aktuálních informací o otevírací době a plánovaných akcích – FB B-room a FB Kulturka.

Studovna FAV

Do FAVácké studovny se dostaneš pomocí JIS karty. Oproti přízemí knihovny je zde větší počet míst k sezení, ačkoliv se jedná o menší prostor. Najdeš zde klid k učení, i když se zde občas rozvášní hráči deskových her. Studovna totiž funguje také jako Centrum logických her. Dostaneš-li tedy chuť se od učení na chvíli odreagovat, můžeš si ze skříní zapůjčit některou z desítek deskových, karetních a všelijakých dalších her. Studovna disponuje (kromě zásuvek a připojení k Eduroam) také bílou tabulí. Pokud ji ale chceš využít, nezapomeň si přinést vlastní fixy.

Image

Studijní a vědecká knihovna Plzeňského kraje

Hledáš-li místo ke studiu v centru města, zkus SVK PK ve Smetanových sadech. Při první návštěvě tě bude čekat registrace čtenářského průkazu, která pro studenty stojí 60 Kč na rok. Za to ale můžeš využívat různé tematické knihovny, například anglickou, německou, rakouskou či románskou. SVK PK má také Knihovnu pro nevidomé v Jagellonské ulici, která slouží nevidomým a zrakově postiženým. V nabídce knihovny je i jednodenní průkaz za 10 Kč pro prezenční služby, jako je právě studium v čítárně a studovně. Čtenářský průkaz si můžeš nahrát na svoji JISku.

Image

Zdroj: SVKPK.cz

Pokud jsi kromě jiného i milovníkem kávy a dalších dobrot, které jsou k efektivnímu učení potřeba, koukni na Honzův článek Kam zajít na ZČU pro kávu nebo něco k snědku. Máš-li nějaké oblíbené učící místo, jež jsme nezmínili, poděl se o něj s námi na Instagramu nebo Facebooku IPC.

Pokračujte ve čtení

Skip to content