Studentské otazníky
Blog, Život na ZČU

Kam zajít na ZČU pro kávu nebo něco k snědku

Image

Pro správnou funkci mozku je třeba dbát na vyváženou stravu. Nemusíš se však bát, že bys na ZČU strádal.

Zejména v univerzitním kampusu se kromě menzy nachází velké množství kaváren a bister, které můžeš navštívit, pokud máš chuť na něco sladkého, potřebuješ akutně sehnat kofeinový životabudič, nebo máš na menzu příliš mlsný jazýček. Pojď se podívat, z jakých míst můžeš vybírat.

Kavárny a bufety Správy kolejí a menz

Provozovny SKM mají před ostatními pro studenty ZČU jednu velkou výhodu. Je v nich možné platit JIS kartou a dokonce ji i hotově či kartou dobíjet. Oproti provozovnám třetích stran jsou v nich většinou i o něco příznivější ceny.

Kavárna NTIS

Fakulta aplikovaných věd disponuje moderní vzdušnou kavárnou s přívlastkem internetová. Nachází se hned za hlavním vchodem do budovy FAV, vstoupit do ní však můžeš rovnou zvenku. Ceny jsou příznivé, s většinou druhů zrnkové kávy se vejdeš do 30 korun, poměrem cena/výkon je vyhlášená i mezi studenty ostatních fakult. Dále zde nabízejí různé druhy pečiva, sendvičů, zákusků, chlazených baget a panini, sušenek i chlazených nápojů. Objednat si zde můžeš i rozpékanou pizzu. V této kavárně se dobře jí, ale taky učí nebo pracuje. Otevřeno mají každý všední den od 8:00 do 14:30.

K.U.K. – Kavárna univerzitní knihovny

Již samotný název napovídá, že kavárna se nachází v Univerzitní knihovně na Borech. Vstup do ní nalezneš buď v samém rohu hlavní knihovní haly, případně se do ní dá vlézt ze stejné strany i venkem. Uvnitř se nachází asi deset malých stolků, povětšinou se čtyřmi židlemi. Kromě kávy nebo čaje si zde můžeš vybrat z několika druhů džusů, plechovkových nápojů a alko i nealko piva (lahvové nebo v plechu). K zakousnutí si dej buď některý ze sladkých zákusků, nebo například zapékané panini či quiche. Zrovna quiche bývá naprosto luxusní. Provozní doba je každý všední den od 8:00 do 16:00, v pátek do 15:00.

Bufet v budově FPE

Fakulta pedagogická se poněkud nešťastně nachází přesně v polovině cesty mezi oběma menzami. Její studenti si však mohou dopřát teplé jídlo z menzy a nemusí přitom ani opustit budovu FPE. V budově na Klatovské třídě se totiž nachází bufet, který kromě klasického bufetového sortimentu nabízí i možnost objednat si teplé jídlo právě z menzy. Je však nutné udělat to předem prostřednictvím stránky iskam-web.zcu.cz. Míst k sezení je tu dostatek a občerstvit se zde můžeš i bez objednaného oběda.

Další provozovny v budovách ZČU

Pepe’s Café

Bývalé „Crossko” bylo studenty vyhledáváno především pro útulné prostředí, kde se dobře učilo či pracovalo, navíc se nacházelo přímo naproti hlavnímu vchodu Fakulty strojní. Od loňského roku na stejném místě s téměř nezměněným interiérem působí řetězec franšízen Pepe’s Café. Tuto značku pravděpodobně neznáš, nicméně pokud jsi byl zvyklý na nabídku původního provozovatele, můžeme tě ujistit, že ta nová tě nezklame. Nabízejí zde několik druhů kávy, sladké zákusky a dortíky, teplé snídaně, toasty, bagely a další „teplá” jídla. Jejich nabídka je oproti té původní větší, denní nabídka se různí a přibyly i točené limonády a pivo (bohužel ne plzeňské). Pokud budeš mít trochu štěstí, s kávou a dortíkem se vejdeš do stokoruny (myšleno samozřejmě dohromady), za teplé jídlo si připlatíš ještě o něco více, ale na rozdíl od většiny ostatních provozoven se tu dá i slušně naobědvat. Otevřeno je tu každý všední den od 7:00 do 17:00, teplá kuchyně je však jen do 15:00. Aktuální informace a stálou nabídku najdeš na Facebooku Pepe’s Cafe.

Bistro FST

Chceš-li trochu ušetřit a svoji kávu či občerstvení si nejraději vychutnáš po cestě, zavítej do bistra v budově Fakulty strojní. Pokud jsi právě vlezl do budovy hlavním vchodem, nachází se po levé straně, v podstatě hned vedle Pepe’s Café, a díky velkému žlutému nápisu nad kioskem to opravdu nemůžeš minout. Pořídíš zde kávu, jejíž zrnka pocházejí z plzeňské pražírny Pappa Coffee. Oproti vedlejšímu Pepe’s Café se ale zbytek sortimentu liší. Koupit zde můžeš i balené chlazené nápoje, dále různé tortily, bagely, sendviče nebo sekanou, ale třeba i saláty, ovoce a zeleninu. Teplé pokrmy ti připraví na počkání.

Bufet na FEL

Ani studenti Fakulty elektrotechnické nemusejí pro občerstvení chodit daleko. Zdejší bufet se nachází v přízemí hned vedle největší univerzitní posluchárny EP 130. Nabídka kávy je tu oproti provozovnám na strojárně omezenější, na tak malý kiosek zde ale nabízejí široký sortiment chlazených a energetických nápojů, různé druhy pečiva, bagety, toasty a taky oblíbenou sekanou. Jídlo si můžeš vzít s sebou, nebo si jej „na stojáka” sníst na stolcích před kioskem. Oproti ostatním provozovnám je tento kiosek specifický v tom, že v něm prodávají i denní tisk a cigarety. Bufet je otevřený každý všední den od 7:15 do 16:30, v pátek do 14:00.

Univerzitní kavárna Družba

Tato kavárna se nachází na rohu Riegrovy a Sedláčkovy ulice. Při mé večerní návštěvě místo působilo hodně hipsterským dojmem, ale to nemyslím vůbec ve zlém. Přečíst celý nápojový lístek trvá opravdu dlouho. Můžeš si tu dát kávu, čaj, pivo, limo i něco ostřejšího a u většiny položek máš v nápojáku napsáno, z jaké země nebo podniku pocházejí. Fandí tu výrobkům fairtrade a rozhodně se nejedná o průměrnou plzeňskou hospodu. Rovněž se zde můžeš občerstvit, a to jak něčím sladkým, tak třeba i utopencem, nakládaným hermelínem či chlebem se škvarky nebo pomazánkou. Více se dozvíš na Facebooku Družba nebo při samotné návštěvě, kterou určitě doporučuji. Ve všední dny mají otevřeno od 9:00 do 23:00, o víkendech od 16:00 do 23:00.

Závěr

Ať už se tvojí oblíbenou kavárnou či bufetem stane jakékoliv ze zmíněných míst či úplně jiné, nezapomeň, že na sladkostech a polotovarech se nedá přežívat věčně, a proto si alespoň jednou denně (nebo dvakrát jako občas já) dopřej plnohodnotné teplé jídlo (nebo salát), na které budeš mít čas a klid. Rozvrhy nejsou vždy ideální, ale pokud si nechceš vařit sám nebo zbytečně utrácet, menza je pro tebe vhodné útočiště o tvé obědové pauze. Jídlo z menzy si můžeš odnést i s sebou a dokonce máš možnost si jej i později ohřát třeba v B-roomu naproti Helpdesku CIV nebo v Kulturce vedle Družby, což samozřejmě platí i o jídle ukuchtěném doma či na koleji. Dobrou chuť!

Pokračujte ve čtení