Studentské otazníky
Blog, Tipy & triky

Káva jako závislost

Image

Schválně si to slovo zkus teď v duchu pomalu vyslovit. Káva.

Představíš si teplo na jazyku přinášející tu tobě tak známou nakyslou hořkou chuť? Co ti tahle chuť evokuje? Pocit, kdy se po ránu cítíš  bez energie a ploužíš se ke kuchyni s nadějí, že ti hrnek horkého nápoje dodá ten správný švih do nového dne? Možná už se vidíš při dlouhém zimním večeru, kdy nadšení do práce pomalu ustává, ale ty máš ze seminární práce pořád jen první kapitolu a zítra je deadline.

Já jsem dřív kávu vnímala především jako zdroj energie. Pokud se mnou tenhle přístup sdílíš, neodvracej oči a čti dál. Energii lze totiž čerpat i jinými způsoby, dokonce s pozitivními vedlejšími účinky. Ačkoliv ti káva poskytne potřebné „nakopnutí”, stejně jako se hladina energie rychle zvýší, zas pak rychle spadne. Za to může všemi věrně známá látka jménem kofein, která dělá (nejen) z kávy tak oblíbený nápoj. U kofeinu to ale chodí podobným způsobem jako u jiných drog. Množství, které konzumuješ, ti časem přestane stačit, protože si na něj organismus zvykne. „Tak si dám ještě jedno kafe,” říkáš si. Ze dvou se můžou lehce stát čtyři a to už není úplně výhra. Každé tělo na kofein samozřejmě reaguje odlišným způsobem. Když jsem si ale dávala svoje rutinní kafíčko na povzbuzení a najednou se mi začaly klepat ruce a srdce bušilo jako kdybych právě běžela sprint na olympijských hrách, napadlo mne, že bude asi něco špatně. Jak tedy prožít produktivní den i bez kofeinového shotu?

Otužování

Co si budeme nalhávat –⁠rána jsou ty nejtěžší chvíle pro přežití bez kafe. Pokud už sis na ranní pití kávy zvyknul, pravděpodobně pocítíš potřebu udělat něco, co tvojí energii vyšvihne z nuly na sto procent. Tenhle pocit ti může nahradit ranní otužování. Začít můžeš i jen krátkou studenou (pak třeba i ledovou) sprchou. Studená voda aktivuje tvoje smysly, rozproudí tělo a nával endorfinů přinese na rozdíl od nadměrného množství kávy i dobrou náladu. Více si o otužování můžeš přečíst v článku Otužovat či neotužovat, to je oč tu běží.

Zelený čaj

Dobrá, dobrá. I když chceš zmírnit účinky přílišné konzumace kofeinu, každý se občas rád zahřeje hrnkem něčeho teplého. Já se snažila za kávu najít co nejlepší náhražku. Zkoušela jsem bezkofeinovou kávu (není vhodné pro úplné odpůrce kofeinu, protože v ní stejně trochu je), matcha latte (zde jsem byla zklamaná, protože jsem díky podobnému vzhledu až moc očekávala kávovou chuť) a pytlíkový zelený čaj (neočekávala bych nic víc než obyčejný čaj). Zadostiučinění přišlo až ve chvíli, kdy jsem objevila čaj gunpowder. Oproti běžným čajům ze supermarketu obsahuje víc teinu, který se oproti kofeinu projevuje pomaleji, a tak nezpůsobí energetický efekt horské dráhy. Doporučuji tedy vsadit na kvalitnější zelený čaj.

Brýle proti modrému světlu a tmavý režim

V tomto bodu je důležité se zamyslet nejen nad tím, čím zajistit přísun energie, ale také do čeho ji zbytečně nevkládat. Náhodou jsem v nastavení svého telefonu našla tmavý režim, který obrazovku podbarví do žlutých tónů a zjistila jsem, že se mi na ni tak kouká vlastně lépe. Ze zvědavosti jsem si pak zakoupila brýle s filtrem modrého světla a teď už si vlastně nedokážu představit práci na počítači bez nich. Modré světlo z obrazovek v nás totiž potlačuje produkci melatoninu, a tím tvému tělu dává pocit, že ještě není čas spát. Brýle s filtrem tomu samozřejmě úplně nezabrání, ale pomůžou tělu říct, kdy už potřebuje odpočinek. Když budeš svému tělu tímhle způsobem více naslouchat, zkvalitní se ti spánek, což znamená zase více energie!

Pohyb

Věřím, že tento bod už jsi slyšel několikrát a možná už ti přijde ohraný, ale musím ho zde také zmínit. Ať už rád běháš, tancuješ, posiluješ nebo sportu moc nefandíš, jakýkoliv pohyb ti zaručeně pomůže v práci. Možná nemáš v nabitém dni čas si zajít zrovna na kruhový trénink, stačí se ale třeba jen protáhnout. Nemluvím o stání na hlavě nebo gymnastických prvcích. Stačí se prostě protáhnout jako se protahuješ každé ráno po probuzení. Přesně tak, jak je to tvému tělu příjemné, protože i to se počítá. Pokud někde cítíš tah a napětí, mysli na to místo a věnuj mu pozornost.

Pij kávu za odměnu

Když už od kávy nemám očekávání v podobě toho, co všechno pak potřebuji udělat, mnohem víc si ji můžu vychutnat a vlastně se na ni i víc těším. Je mnohem příjemnější mít srkání kávy spojené s dlouhou víkendovou snídaní nebo časem stráveným s přáteli v kavárně než s deadliny a věčným nestíháním. Na chvíli se zastav a objev, jaký druh kávy ti vlastně opravdu chutná? Je to hořké espresso? Jemnější cappuccino? Nebo třeba exotické caffè shakerato? Teď už je jen na tobě vybrat si tu pravou! Pokud máš i ty zkušenost s kávovými detoxy, poděl se o ni s námi na Facebooku nebo Instagramu IPC!

Image

Pokračujte ve čtení