Studentské otazníky
Blog, Tipy & triky

Vzhůru na sjezdovku

Image

Zapomeň chvíli na školu a pojď si užít sněhu na některý z blízkých kopců. Že nemáš vybavení? I s tím ti hravě poradíme. Kam tedy ideálně vyrazit a kde si vybavení půjčit?

Plzeňský kraj

Špičák na Šumavě

Na Šumavě nalezneš sjezdovek plno, nejznámější je však lyžařské středisko Špičák, které láká hned čtrnácti sjezdovkami. Najdeš zde všechny druhy obtížnosti, nejdelší sjezdovka (modrá) měří 1805 m. Jen tak mimochodem, nachází se tu také černá sjezdovka s názvem Šance. Nejen, že se jedná o nejprudší sjezdovku v celém skiareálu, ale také v celé ČR! 

Nahoru tě vyveze čtyřsedačková lanovka nebo šest různých vleků. Jedna ze sjezdovek je dokonce uměle osvětlená, tudíž si můžeš užít večerní lyžování, které dodá zimním sportům zase úplně jiný rozměr. Večerní lyžování probíhá každou středu, pátek a sobotu od 18:30 do 21:00. 

Pro milovníky adrenalinu je zde také snowpark o délce 400 m, kde si na své přijdou freestyle začátečníci i široká veřejnost. A ta největší bomba je, že se z Plzně dostaneš vlakem přibližně za dvě hodiny téměř až ke sjezdovce.


Celodenní jízdenka tě vyjde na 750 Kč. Pokud se ti nechce čekat u pokladny, určitě využij možnost nákupu skipasu online.

Nad Nádražím – Belveder

Tyto dva lyžařské areály nacházející se nedaleko Železné Rudy jsou nově propojeny, čímž vznikla v ČR ojedinělá možnost lyžovat přes kopec na jeden skipas. Toto propojení nabízí 7 sjezdových tratí (4 červené, 3 modré) a 5 lyžařských vleků. V lyžařském areálu Nad nádražím si večerní lyžování můžeš užít každý den od 18:00 do 21:00. Právě na této sjezdovce je večerní lyžování nejkvalitnější a nejvyhledávanější v porovnání s jinými sjezdovkami v této části Šumavy. Zde tě celodenní jízdenka vyjde na 650 Kč. 

Přimda

Tento malý areál se nachází v Českém lese na Tachovsku a nabízí dva svahy – cvičnou louku (330 m) a slalomový svah (500 m), proto je ideální pro úplné začátečníky. Dopolední lyžování tě vyjde na 180 Kč, odpolední pak na 260 Kč. I zde je možnost večerního lyžování v čase 17:00 – 21:00. Pokud si chceš zavzpomínat na dětství a oprášit své sáně a boby, Přimda je ideální volbou!

Karlovarský kraj

Klínovec

Klínovec se pyšní 31 km sjezdových tratí všech obtížností, 32 sjezdovkami a 21 lanovkami a vleky. Nejdelší sjezdovka (Rondo) je 5,2 km dlouhá a řadí se spíše k jednodušším svahům s mírným sklonem. 

Celodenní skipas tě vyjde na 980 Kč. Jestliže máš studentský průkaz ISIC, zaplatíš za skipas na jeden den 830 Kč. Pozor, tuto slevu můžeš uplatnit pouze, pokud si skipas koupíš přes eshop. Za zmínku stojí také projekt, který spojuje areál Klínovec na české straně s areálem Fichtelberg na německé straně. Pokud by sis koupil vícedenní skipas, můžeš využít 47 km sjezdovek. Navíc je přeprava mezi areály zdarma a to se vyplatí!

Plešivec

Plešivec si užiješ, ať už jsi úplný začátečník či zkušený lyžař nebo snowboardista. Skiareál nabízí deset sjezdovek všech obtížností s celkovou délkou přes 12 km. Nahoru tě vyvezou tři čtyřsedačkové lanovky a několik vleků, takže se nemusíš obávat dlouhého čekání ve frontě. Jednodenní skipas s průkazem ISIC pořídíš za 690 Kč, bez průkazu za 850 Kč. 


Na Plešivci také můžeš vyzkoušet snowtubing, oživit si tak tradiční den na svahu a odnést si skvělý zážitek. Jedná se o jízdu sněhovou tratí na nafukovacích duších a jedna jízda tě přijde na 50 Kč. 

Mariánské lázně

Tento skiareál nabízí tři sjezdovky všech obtížností. Na vrchol se dostaneš kabinovou lanovkou nebo jednou ze dvou kotev. I zde je možnost večerního lyžování, ve středu, pátek a sobotu od 18:00 do 21:00.  Příjemná je i cena celodenní permanentky, která pro studenty činí 330 Kč. Po lyžování se můžeš projít po kolonádě, která je vzdálená pouze 400 m od sjezdovky a ochutnat třeba pověstné lázeňské oplatky.

Bez pořádného vybavení ani ránu! 

Chtěl by sis vyzkoušet nějaký ze zimních sportů, ale nemáš dostatečné vybavení? Nezoufej, máme pro tebe řešení! Katedra tělesné výchovy a sportu provozuje půjčovnu sportovních potřeb, kde si můžeš za přívětivé ceny zapůjčit vybavení jak na sjezdové, tak běžecké lyžování, snowboarding nebo třeba skialpinismus. Před tím než si vybavení půjčíš, si nezapomeň přečíst výpůjční řád.

Pokud nejsi fanoušek sjezdovek, už brzy vyjde článek o běžkování. Těš se.

Pokračujte ve čtení