Studentské otazníky
Blog, Tipy & triky

Letní cestování jinak

Image

Léto je v plném proudu a s ním přicházejí i choutky na dobrodružství a cestování. Následující odstavce ti zkusí nabídnout méně známé možnosti cestování a ubytování.

Doprava

V mnoha případech je nejlevnější způsob dopravy veřejná doprava, na větší vzdálenosti především vlak. Vzhledem k hustotě české železnice se dá dopravit opravdu do každého koutu země. A v tomto případě přijde vhod nabídka výhodných jízdenek na léto od Českých drah.

Pro jednodenní cestování se vyplatí především Letní skupinová jízdenka. Ta platí až pro pět lidí, z nichž nejvýše dva mohou být starší 15 let. Pokud tedy necestuješ s mladším sourozencem, využiješ jízdenku nejspíše jen pro sebe a jednoho parťáka, nicméně i tak může být jízdenka výhodná. Stojí totiž 699 Kč a platí celý den až do půlnoci, když plánuješ dlouhou cestu a hodně cest v jeden den, vyplatí se i dvěma studentům. A v případě, že tvůj parťák student není (resp. nemá studentskou slevu), je Letní skupinová jízdenka jasnou volbou. V ceníku se podívej i na regionální varianty této jízdenky.

Pro vícedenní vlakové výlety je skvělá Jízdenka na léto. Ta umožňuje neomezené cestování po dobu 7 za 890 Kč, resp. 14 dní za 1290 Kč. Potenciálně tak na svých cestách ušetříš velkou porci peněz a nemusíš se starat o nákup jízdenek pro jednotlivé vlaky. Zajímavá je také kombinace s týdenním doplatkem do první třídy, který stojí 250 Kč. S ním je Jízdenka na léto ještě o chlup levnější. Vychutnáš si tak neomezené cestování v luxusu první třídy.

Je však potřeba brát ohled na to, že obě nabídky platí do konce srpna a pouze ve vlacích Českých drah – u jiných dopravců s nimi nepochodíš.

Image

Konkrétně v Plzeňském kraji taky stojí za zmínku nabídky Turista Plzeňskem a Turista Plzeňskem a Bavorskem.

Na některá místa se bez auta dopravit rozumně nedá, jsou také případy, kdy někdo za každou cenu s sebou potřebuje vézt třeba gril, zásoby uhlí na zimu, deset balíků balené vody a v tom případě už je cesta autem nevyhnutelná. Pokud auto nemáš, alternativou je carsharing, o kterém si můžeš přečíst v jiném článku. Například plzeňský carsharing nabízí zvýhodněné tarify na více dní (hodinová sazba při půjčení na týden je třetinová oproti krátkým výpůjčkám), a tak za 7 dní zaplatíš třeba 3500 Kč + 5,5 Kč za každý ujetý kilometr. Pokud tedy nejedeš moc daleko a zároveň potřebuješ v cílové destinaci používat auto na kratší výlety, vypůjčení auta může být ideální alternativa. V ceně je také dálniční známka.

Pokud jedeš do vzdálenějších koutů republiky, můžeš také popřemýšlet o možnosti dopravit se do nejbližšího většího města vlakem a půjčit si auto až tam. Ušetříš tak pěknou porci peněz za najeté kilometry.         

Ubytování

Na místo jsme se dopravili a co teď? Protentokrát ignorujme možnosti jako penzion, hotel nebo Airbnb. 

Obzvláště pro větší skupiny se mohou hodit pronájmy chat a chalup. Stránek nabízejících takové možnosti je více, jednou z nich je například chatyachalupy.cz. Máš zajištěnou pevnou střechu nad hlavou a pro více lidí se nabídky často velmi vyplatí. 

Image

Další možností jsou samozřejmě kempy, které v posledních letech opět nabírají na oblíbenosti. Cena ovšem bývá leckdy velmi vysoká a při sečtení všech poplatků za stan, osoby, zvířata (včetně dětí), sprchování a podobné se můžeš dostat na nemilou částku. A pokud cestuješ třeba s obytným vozem, možná začneš uvažovat, že radši zůstaneš doma, ceny už se totiž pak téměř neliší od pronájmu chatky.

Pokud tedy netrváš na pobytu v kempu, můžeš najít jiné místo mimo veškerou infrastrukturu, kde budeš pobývat samozřejmě zadarmo. Ne všude je to ale dovoleno. Zakázáno je následující:

  • tábořit v lese mimo vyhrazená místa,
  • tábořit na soukromém pozemku bez povolení majitele,
  • tábořit v národních parcích, chráněných krajinných oblastech a přírodních rezervacích mimo vyhrazená místa.

Zde ovšem nastupuje slovíčkaření, problém je v definici táboření. Samotné spaní pod širákem, v malém stanu nebo bivakování se totiž obecně nepovažuje za táboření, ale nocování. Tvé počínání na místě se stane tábořením, pokud tam pobýváš delší dobu, vykazuješ známky stavění přístřešku, rozdělávání ohně a podobně, tedy cokoliv, co přímo nesouvisí s nouzovým přečkáním noci venku. Neděláš-li tedy nic z uvedeného, můžeš nocovat i v lesích a chráněných územích, pokud neporušuješ jiná pravidla (třeba opuštění vyhrazených stezek v národních parcích). I z tohoto pravidla ale existuje výjimka: v NP České Švýcarsko je zakázáno i nocování mimo vyhrazená místa.

Kromě toho na několika místech třeba v NP Šumava nebo NP Krkonoše jsou nouzová nocležiště sloužící přesně pro účely 100% legálního přespání v chráněné přírodě. 

Image

Nouzová útulna v Krkonoších

V neposlední řadě je skvělou možností pro stanování a karavanování služba Bezkempu. Nabízena jsou místa na pozemcích určená pro účely rekreace napříč Českou republikou a v malém množství i v zahraničí. Pozemky se liší umístěním (u řeky, na louce, na zahradě, …), vybaveností (tábořiště, toaleta, přívod vody apod.) a také i cenou. V naprosté většině případů je cena mnohem přívětivější než v kempu jak pro stany, tak pro karavany. Speciálně pokud pro svůj pobyt nepotřebuješ sociální zařízení, přívod elektřiny, vody a podobné, je Bezkempu skvělá volba. V mnoha případech jsi dokonce naprosto nevázaný časem příjezdu v rámci dne, neboť přístup na pozemek je často volný bez přítomnosti majitele.

V obdobném režimu fungují některé kempovací plochy mimo sezónu, nabízejí prostor zadarmo nebo za zlomkovou cenu bez žádných dalších služeb a obsluhy.

Image

Mimosezónní kempování na Antýglu

Já letos vyrazím s pejskem do bezkempu v Chorvatsku. Tobě, ať už zvolíš jakoukoliv formu cestování, přeji šťastnou cestu a příjemné léto!

Pokračujte ve čtení