Studentské otazníky
Blog, Tipy & triky

Křížem krážem Šumavou

Image

Rád bys poznal/a rozmanitou přírodu Šumavy, ale zdá se ti moc rozlehlá? K dispozici je i možnost projít ji s batohem a nocovat uprostřed přírody. Ačkoliv v národních parcích člověk nemůže přespat jen tak někde, řešením jsou takzvaná nouzová nocoviště, která zde byla před nějakým časem vybudována.

Co je to vlastně nouzové nocoviště? Ohrazený prostor připravený pro příjemné a legální rozložení stanu, avšak za splnění daných podmínek: 

  • Nocoviště je možné využít pouze na jednu noc
  • Člověk by zde neměl rozdělávat oheň
  • Využití od 18 do 9 hodin
  • Určeno pro malé skupiny (kapacita 5 – 10 stanů)

Užitečnou poznámkou je, že zde smíme zůstat jen přes noc, ale nikdo nám nezakazuje sbalit stan, vyrazit na výlet a na další noc se opět vrátit. Toho se dá využít v okolí některých nocovišť, kde je ještě spousta zajímavostí. Stejně tak je možné se od trasy odklonit a využít nějaké z jiných šumavských kempů (například známý Antýgl) nebo zdejších veřejných tábořišť (například Zahrádky).

Vyrazit bych doporučil z Železné Rudy, kam se velmi snadno dostaneš vlakem. Na první nocoviště je to jen asi 6 kilometrů. Můžeš se ale také pár dní zdržet v místním kempu a podniknout pár výletů po okolí.

Stará Hůrka

Sem můžeme prvním pochodem dojít ze Železné Rudy. Nocoviště leží u rozcestí žluté a modré trasy, u bývalé osady Hůrka směrem na jezero Laka. Tuto obec postihl samozřejmě poválečný odsun německého obyvatelstva, ale mnohem více utrpěla v době, kdy ležela v pásmu železné opony. Všechny budovy s výjimkou kaple byly zničeny (ta se používala jako dělostřelecká pozorovatelna).

Image

Ruiny kostela a kaple – vše, co zbylo ze Staré Hůrky

Poledník

Na Poledník vyšplháš náročným výstupem z Prášil přes Prášilské jezero. Dominantou této hory je rozhledna z bývalé strážní věže kasáren. Asi více tě však upoutá zpustošená příroda – kam oko dohlédne jsou suché a povalující se mrtvé stromy (což je zásluha kůrovce). Pokud se přižene bouřka, naskytne se ti velkolepý pohled, ze kterého mrazí.

Toto nocoviště je velmi luxusní výjimkou – je zde možnost rozdělávání ohně, dokonce přímo v kamenném krbu. Kromě toho jsou zde lavice a stoly a přístřeší s pár zdmi, které kryjí před nepřízní počasí, což na tomto pustém vrcholu jistě oceníš.

Image

Rozhledna na mrtvém vrcholu Poledníku

Modrava

Z Poledníku sejdeš již pohodlněji na Tříjezerní slať, což je nádherné rašeliniště na vrcholku menšího kopce typické pro tuto část Šumavy. Odtud stále klesáš až do rovinaté krajiny Modravy. Podél klidného potoku a loukami s travnatými kopečky dojdeme až k malé obci (kde je mimochodem sámoška a výborná kavárna). Nocoviště samo je posazeno na velmi romantickém místě a je vybaveno příjemným posezením.

Odtud se dá vyrazit směrem na kemp Antýgl a dále na známou řeku Vydru nebo do nejvýše položené obce Kvilda, která je proslulá tím, že zde  mrzne i v létě.

Malebné údolí Modravy

Bučina

Toto nocoviště leží přímo na Šumavské magistrále (červeně značené turistické trase). Nachází se vlastně nedaleko Kvildy. Poblíž je krásná vyhlídka mezi dvěma vzrostlými buky – jeden z nejlepších šumavských výhledů na Alpy (při dobré viditelnosti).

Strážný

Další z nocovišť je připraveno na rozcestí červené a žluté nazvaném Na Kapličce. V minulosti zde stával hrad Strážný, který měl za úkol střežit Zlatou stezku, jež poblíž procházela. Dnes zde zbyla jen kaple stojící nad malou vesničkou.

Nové údolí

V jeho okolí se rozkládají některé ze šumavských slatí. Je to velice příjemné nocoviště, výbavou však nijak nevyčnívá – nějaké to posezení a chemický záchod jako všude. Nové údolí je bývalá obec, jejíž chloubou byla nejkratší mezinárodní železnice na světě, která právě zde překračuje hranici. Dodnes je možné svézt se zde parní lokomotivou s humorem pojmenovanou Gigant.

Image

Jedna ze šumavských slatí

Pod jezerní cestou

Nocoviště se nachází opět přímo na rozcestí, tentokrát kousek od vstupu na cestu vedoucí skrz Kamenné moře k Plešnému jezeru. Kamenné moře je tvořeno mohutnými balvany, jimiž prorůstají kosodřeviny a nízké borovice. V minulém režimu zde stávala kasárna, která byla odstraněna, a jako mnoho míst Šumavy se i toto místo vzpamatovává ze 40leté uzurpace armádou.

Image

Pokračujte ve čtení