Studentské otazníky
Blog, Život na ZČU

Jak sportovat na ZČU?

Image
Jeden z nejúčinnějších tipů, jak se odreagovat od učení, zkoušek a semestrálních prací je bezesporu pohyb. Znáš nabídku sportovního vyžití na ZČU?

Kredity za sport

Katedra tělesné výchovy a sportu (KTS) má připraveno hned několik možností, jak můžeš svůj čas trávit aktivně a navíc získat i nějaký ten kredit k dobru. 

Pokud se chceš pravidelně věnovat nějaké fyzické aktivitě, bude pro tebe nejlepší přihlásit se na nějaký z předmětů KTS, který je oceněn 1 kreditem. V nabídce najdeš přes dvě desítky sportovních aktivit, ze kterých si můžeš vybrat. Kromě klasických sportů jako je badminton, fotbal či basketbal, najdeš na ZČU také méně tradiční sporty:

Judo sebeobrana

Tento předmět má přesah i do tvého osobního života, jelikož se zde naučíš spoustu dovedností, ze kterých můžeš čerpat při nebezpečných životních situacích. Tak nahoď kimono a přijď se naučit, jak se bránit.

Deskové hry

Mohl by sis říct, že deskové hry nejsou ničím náročné a jde spíše o oddechový předmět. Opak je pravdou! Z vlastní zkušenosti vím, že jsem se u tohoto předmětu mnohdy zapotila víc než na stadionu.

Sportovní lezení

Jeden z velmi oblíbených předmětů, kde člověk překoná strach z výšek a zažije spoustu adrenalinu. Porovnat své síly můžeš na lezeckých závodech nebo se zúčastnit pobytu v přírodě, kde na tebe čeká lezení po skalách.

Redukční cvičení

V tomto předmětu se zaměříš nejen na cvičení, které klade důraz na redukci hmotnosti, ale také se dozvíš spoustu užitečných informací o zdravém životním stylu a správné životosprávě, které následně můžeš aplikovat do svého života.

Sportovní kurzy po celý rok

Dalším způsobem, jak se hýbat na ZČU, jsou sportovní kurzy. Kurz si můžeš zapsat v zimním nebo letním semestru a získáš za něj 2 kredity.

V zimním semestru máš na výběr ze sportovních kurzů KTS, například cyklotoulky, vodní turistiku, golf nebo třeba futsal. Jedná se vždy o několikadenní kurzy, kde si vyzkoušíš daný sport, poznáš nové lidi a bezpochyby odneseš spoustu zážitků.

Další možností jsou semestrální kurzy, které budeš navštěvovat pravidelně po dobu celého semestru nejčastěji jednou v týdnu. Většinou zde najdeš sporty, které nejsou v nabídce předmětů KTS. V letošním zimním semestru se můžeš těšit na kurzy šermu, stepu, jógy, tance, karate, stolního tenisu, ledního hokeje a amerického fotbalu. Většina kurzů je zpoplatněných, ale studenti, kteří mají zapsaný kurz KTS/KS na Portále ZČU, mají značné slevy. V neposlední řadě jsou pro tebe připraveny i zimní kurzy. Jsi milovníkem lyžování, snowboardingu, běžkování či skialpinismu? Pokud ano, zajisté si z nabídky vybereš. 

V letním semestru je oproti zimnímu semestru výběr ze sportovních kurzů KTS trochu širší. Opět se jedná o několikadenní kurzy, které se konají na různých místech v ČR. Spoustu zábavy zažiješ na vodní turistice, lukostřelbě či discgolfu. Zajímavé praktické i teoretické dovednosti získáš na zdravotně rehabilitačním kurzu, sportovně relaxačním kurzu pro ženy nebo třeba golfu. Semestrální kurzy v letním semestru jsou stejné jako kurzy v zimním semestru.

Mistři patří do reprezentace

Jestliže už se nějakému sportu pravidelně věnuješ a máš na svém kontě i nějaké úspěchy, určitě by ti neměla uniknout možnost reprezentace ZČU. Díky tomu, že budeš součástí reprezentace, se můžeš podívat na Akademické hry ČR i na mezinárodní akce. Proto tuto šanci nepromarni. 

Nezapomeň, že zápis předmětů probíhá obvykle do konce srpna (letos do 31. 8. 2021). Kurzů se lze účastnit i bez řádného zapsání na Portále, přijdeš tak ale o výhodnější cenu. Pořádně si svůj výběr rozmysli, ale věř mi, že ať už si vybereš cokoliv, litovat rozhodně nebude

Pokračujte ve čtení