Blog, Rok jedna

Můj Rok jedna (dva, tři, …)

Je úterý 20. září, asi jedna hodina odpoledne. Sedím na přednášce, z okna se dívám na provazy kapek, které se snášejí z nebe, a myslím na všechny ty, kteří právě teď běhají po kampusu a ladí poslední detaily akce Rok jedna, která začne asi za hodinu. Snad se počasí ještě umoudří.

K hezkému počasí nakonec pomůže až příchod rektora na pódium, které je postaveno na plácku před menzou. Ten právě přeje zejména nováčkům – prvákům – hezká léta strávená na Západočeské univerzitě (ZČU) a nezapomíná pozvat na populární akci Pivo s rektorem, která se bude konat ve čtvrtek v areálu Plzeňského Prazdroje, takže ty, jakožto čtenář, už ji letos bohužel nestihneš, pokud ses neinformoval včas.

Dále se na pódiu představují osobnosti Informačního a poradenského centra ZČU (IPC), bez kterých by tenhle festival vůbec nebyl. Přibližují činnost IPC a nabádají studenty, aby se na pracoviště neváhali v případě jakýchkoliv problémů obrátit. Po zahájení festivalu se opět spustí přeháňka, tentokrát na mnohem kratší dobu. Po deseti minutách opět vysvítá sluníčko a já se jdu podívat, co všechno se dá na plácku před menzou omrknout. Před tím však ještě za účelem občerstvení navštěvuji pojízdný stánek pivovaru Zlatá kráva.

Stačilo udělat pár desítek kroků, abych si mohl prohlédnout sanitku Fakulty zdravotnických studií, mohl usednout do univerzitní formule, dozvěděl se o činnosti mezinárodního studentského spolku IAESTE nebo jak v Plzni ušetřit na dopravě s PMDP.

Najednou cítím vůni linoucí se z dlouhého modrého stánku, u kterého se shlukuje podezřele hodně lidí. Jako by tu rozdávali něco zadarmo. A mé tušení je správné. Organizátoři se plácli přes kapsu a nakoupili hory masa, klobás či špekáčků, které servírují prvákům i dalším návštěvníkům z grilu rovnou na tácek. Tomu se říká důstojné přivítání! Tento kulinářský zážitek zapíjím pivem z pivovaru Chříč, na které můžeš kdykoliv zajít do univerzitní kavárny Družba, která se nachází necelých 100 metrů od plzeňského náměstí Republiky.

Nastal čas přesunout se do knihovny, kde se koná ta formálnější část Roku jedna. Představuje se zde například Univerzitní knihovna, sdružení studentů práv ELSA nebo makerspace IoT lab nacházející se v budově CIVu (Centrum informatizace a výpočetní techniky – prostě ajťáci). Zastoupena jsou studijní oddělení Fakulty aplikovaných věd a Sutnarky a Ústav jazykové přípravy na svém stánku radí, jak se na ZČU učit cizí jazyky. Na stánku IPC se rozdávají lístečky do soutěže o zajímavé ceny a můžeš se zde přihlásit například na workshop tvorby sushi. Navíc v knihovně můžeš sehnat limitovanou kolekci oblečení #copatutoje, která se stala součástí univerzitního merche. To, aby všichni poznali, kde jsi právě teď doma.

Když odcházím z knihovny, venku před pódiem je akorát v plném proudu taneční workshop lektorů Tanec v Plzni a po něm následuje vyhlášení vítězů orientačního běhu. Ano, úplně jsem zapomněl na stánek Katedry tělesné výchovy a sportu (KTS), kde bylo možné se seznámit s nabídkou sportů, zahrát si netradiční hry nebo si sólo či v týmu zaběhnout orienťák po kampusu na čas.

Večer je završen vystoupením plzeňských kapel Bonnie a Pearly Seconds. Tedy vlastně, zaslechl jsem cosi o afterparty v baru MōōVEMENT, ale protože taneční hudba není můj šálek piva, raději jsem se přesunul domů. I tak to pro mě byl docela náročný den. Letošní Rok jedna pro mě byl (opět) skvělým zážitkem, takže bych chtěl moc poděkovat holkám (i klukům) z IPC za skvělou organizaci a moc se těším na další ročník!

Foto: Pája Lindová