Studentské otazníky
Blog, Tipy & triky

Putování Krušnými horami

Image

Chtěl/a bys poznat ne tak známou krajinu a neutrácet za ubytování? V tomto článku se podíváme na to, kde jsou v Krušných horách pěkná místa k přespání pod širým nebem či ve stanu a jaké zajímavosti bys neměl na svém putování s batohem minout.

Je dobré na úvod říct, že se hodí mít s sebou klasickou turistickou mapu, protože leckde signál pro navigaci v mobilu zkrátka nenajdeš. A pak také to, že následující trasa je jen návrh a je velmi snadné ji upravit, zkrátit, obohatit a tak dále, jelikož prochází skrz vesnice, ze kterých většinou není velký problém autobusem sjet dolů pod hory do většího města.

Pomocí vlaků není žádný problém dostat se do Sokolova a následně autobusem do malé, ale velmi udržované vesničky Jindřichovice. Za války zde byl zajatecký tábor, na jehož památku je na kopci vystavěné mauzoleum (zajímavostí je, že tento kopec kdysi odkoupila jugoslávská vláda a jednou ročně tam probíhají oslavy a připomínky padlých). Když se vydáme kousek za ves, můžeme dojít k obnovenému hřbitovu symbolicky rozdělenému na katolickou a pravoslavnou část, který dnes opět připomíná památku obětí zdejšího zajateckého tábora.

Image

Pohled na symbolickou kapli zdejším obětem 2. světové války

Jen kousek odtud nalezneme skrytý zatopený lom, který nabízí nádherné výhledy. Není problém sejít dolů a zaplavat si nebo se podívat pod hladinu, kde lze vidět třeba raky a podobné zajímavosti. Odtud máme více možností.

Image

Vyhlídka na zatopený lom

Ti odvážnější se mohou spustit od lomu přímo dolů skrz les a pastviny a držet se elektrického vedení – po prudkém klesání by se měl člověk ocitnout u potoka v Rotavě a najít žlutou turistickou značku, která nás dovede až na Rotavské varhany.

Odtud se po zelené vyšplháme konečně na hřeben Krušných hor a staneme na místě zvaném Přebuz. Zde se nachází přírodní koupaliště, které je příjemným místem pro přespání. Také zde opět nalezneme památku na válku – v lese zarostlé monumentální torzo fabriky u cínových dolů. V této oblasti je lepší držet se na stezkách, protože mnohá místa jsou poddolovaná, nekontrolovaná a občas dochází k průlomům či jsou v lesích malé díry nenápadně zarostlé mechem a travou, které však vedou i stovky metrů pod zem. Kromě této velké továrny se v okolních lesích nachází i několik menších objektů, zatopených šachet a zbytků opevnění či kasáren. Vše zdivočelé, zarostlé a schované před světem.

Zbytky fabriky u bývalých cínových dolů

Těsně před Abertamy se rozkládá obrovské rašeliniště, kde se ještě před nedávnem rašelina těžila. Dnes je však toto místo již chráněné a budují se zde chodníčky a vyhlídky, na jejichž malou část se dá již podívat a projít se. Abertamy jako takové skýtají ještě jedno potěšení – výbornou místní masnu s bistrem.

Image

Část připravované stezky abertamskými rašeliništi

Odtud se dáme po NS Hřebečná a sestoupáme do údolíčka, kterým se pak dáme opět nahoru, projdeme Hřebečnou, cestou mineme důl Mauritius (zde přejdeme na červenou Gunterovu cestu) a dojdeme kolem propadlých šachet k té nejhlubší – červené jámě. Dále se držíme červené značky a zlezeme Blatenský vrch, na kterém stojí rozhledna. To nejlepší nás čeká ale až kousek za kopcem na žluté značce – kromě vlčích jam se zde nacházejí i sněžné jámy. Do nich sestoupáme uzounkým schodištěm hrubě vytesaným v úzké soutěsce (dva lidé se tam nevyhnou), kde na dně i v parném létě nalezneme kusy ledu a sněhu.

Image

Rozhledna na Blatenském vrchu

Sestup do Sněžných jam

Pohled do Vlčích jam

Konečně sešplháme do Horní Blatné (pokud má někdo chuť na pořádnou večeři, hotel Modrá hvězda nabízí, ač to na první pohled nevypadá, výborný gurmánský zážitek). Přespat tu můžeme u krásného malého rybníčku skryti před okolním světem v malém dolíku plném mechu.

Image

Příjemné místo k noclehu u Horní Blatné

Do rybníčku ústí takzvaný Blatenský příkop – ten byl vyhlouben, aby do okolí přiváděl vodu pohánějící místní hamry. Táhne se mnoho kilometrů, avšak se sklonem tak nepatrným, že se místy může zdát, jako by tekl do kopce. Podél vede příjemná cesta, která nás dovede přes Rýžovnu (kde se dá zastavit na nějaké to posilnění) až k Božímu Daru. Do tohoto městečka vstoupíme opět po rašeliništních chodníčcích. Pokud byste se zde chtěli chvíli zdržet, je možné navštívit nedaleký důl Johaness, který nabízí vskutku velkolepý průchod syrovými, úzkými, hrubě opracovanými štolami zakončený výstupem zpět na zem po sérii dřevěných žebříků. 

Image

Stezka podél Blatenského příkopu

Dál nás cesta vede na Klínovec, nejvyšší horu Krušných hor. Zde stojí malá rozhledna, která je jediným pozůstatkem dříve obrovského hotelu z doby raného turismu. Vidět je však daleko, a proto si můžeme dopředu snadno vybrat, kam dál. Pouť lze ukončit rychlým sestupem do Jáchymova, kde se dá spláchnout pot v místním bazénu a vyrazit domů. Můžeme ale pokračovat dál směrem na Chomutovsko.

Image

Rozhledna na Klínovci

Je možné se rozhodnout pro cestu přes Háj a Kovářskou nebo, pro trochu náročnější trasu, přes Meluzínu. To je velmi zajímavá hora se specifickým táhlým vrcholem plným roztroušených balvanů a skalek protkaných cestičkami v borůvčí. Mezi Hájem a Meluzínou rovněž leží ruiny zaniklé osady, kde před odsunem žili sudetští Němci. Při mlhavém počasí, které zde není neobvyklé, je to dechberoucí podívaná. Ať tak či onak nás cesta vede do Měděnce, kde můžeme zlézt ikonický kopeček ke kapli či opět navštívit štolu.

Image

(meluzina.png – Vrchol Meluzíny)

Následuje již spíše klidná pohodlná cesta po hřebeni Krušných hor do Výsluní, odkud se stačí jen skutálet trochu níž, a tak se dostaneme až k troskám hradu Hasištejnu, kde se dříve nacházela největší a nejvýznamnější česká knihovna. Projít si tuto zříceninu je zážitek, který si nesmíte nechat ujít. Odtud pak můžeme seběhnout už jen kousek k železniční stanici Kadaň-Prunéřov, nebo dojít o trochu dál třeba podél Přivaděče (poměrně nově zbudovaný kanál, který město zásobuje vodou) až do Chomutova.

Image

Zřícenina hradu Hasištejn

A to zdaleka není všechno. Když si otevřeš turistickou mapu a budeš se do ní chvíli dívat, najdeš ještě spoustu zajímavých míst, která se kolem tvé cesty nachází. Na to však nemáme tolik prostoru, a proto je další objevování na tobě… (vždyť by to byla nuda, přijít o veškerá překvapení).

Pokračujte ve čtení