Studentské otazníky
Blog, Tipy & triky

Nastartuj svoji kariéru

Image

Studuješ, ale rozhodl/a ses získat i nějaké zkušenosti z praxe? Dobrý nápad! Jak ale na to? No, slýcháme spoustu rad a klasických tipů, které se omílají stále dokola. V následujícím článku bych ale rád upozornil na pár věcí, které nejsou tak všeobecně známé a mohou překvapit, nebo dokonce ovlivnit to, zda se tvůj životopis vůbec dostane k potenciálnímu zaměstnavateli.

LinkedIn

LinkedIn je fenoménem současné doby v případě, že sháníš práci nebo chceš být připraven, kdyby se nějaká naskytla. Může být dobrým pomocníkem, ale i nepřítelem, pokud jej neumíš použít. Kupodivu již studenti si zde mohou poměrně bohatě rozvíjet svůj profil a chystat jej pro budoucnost. Zaměstnavatelé si této aktivity skutečně všímají a na této platformě studenty častokrát vyhledávají. Založit si tu profil tudíž není zbytečné. Dokonce některé firmy na svých dnech otevřených dveří nabízejí různé workshopy, kde ti ukáží, co oni, jako zaměstnavatel, na takovém profilu hledají.

Všechny rozhodně zajímá, kde jsi studoval, ale především, kde jsi již pracoval nebo zda máš nějaké praktické zkušenosti z oboru – a nemusí být přímo z praxe, i ve škole se v rámci projektů dostane člověk k praktickým, reálným problémům, které mohou zaujmout.

LinkedIn funguje i jako sociální síť a ty na ní zanecháváš svou stopu. Je nesmírně důležité, aby tato stopa byla čerstvá (rozuměj být aktivní) a vyšlapaná správným směrem (zájem v oboru, o jaký se ucházíš). A skutečně zájem dnes hraje velkou roli při získání práce, proto cokoliv, co potvrdí, že se umíš nadchnout a pracovat se zápalem, tě jistě v očích zaměstnavatelů posune výš.

Je dobré vědět, že pokud máš v profilu vyplněné všechny sekce, získáš hodnocení hvězda, a to se propíše do algoritmu, se kterým LinkedIn pracuje – budeš nalezitelnější, tvůj profil se tak stane navštěvovanějším. Stejně to funguje s aktivitou.

Možná to zní jako klišé, ale pozor na to, aby informace o tobě dostupné kdekoliv na internetu byly shodné, jinak to podlomí tvou věrohodnost. Stejně tak by měly být události správně chronologicky seřazené a celkově by tvůj profil měl vypadat tak, že ti na něm záleží. Ale i přílišná aktivita může vypadat podezřele – zaměstnavatelé nejčastěji zmiňují obří síť kontaktů, která působí nereálně, přehnaně.

Image

Automatické filtrování

Jelikož často dostávají zaměstnavatelé velké množství žádostí, které nestíhají vyřídit, používají systémy automatického prohledávání, které personalistům vytřídí jen vhodné životopisy. Z toho důvodu je třeba dbát na formátování a klidně si nechat pomoct od ověřených online nástrojů k tomu uzpůsobených, než psát v klasických editorech. Vyvaruješ se tak chybějícím údajům v záhlaví a podobným věcem, kvůli kterým by mohl počítač tvůj životopis zahodit.

Životopis vždy zasílej ve formátu PDF!

Rovněž by bylo dobré, aby tvůj text obsahoval určitá klíčová slova. Rozhodně mezi ně dnes na většině pozic patří zájmy (zaměstnavatel chce vědět, že nejsi líný a znuděný) a práce se základními počítačovými kancelářskými balíčky. Především si ale musíš dobře pročíst inzerát a použít podobnou terminologii, ideálně výrazná slova z oboru, která obsahuje. Pokud se v inzerátu příliš nevyznáš, je efektivní použít metodu slovních mraků – existují nástroje (například Worditout.com), do kterých jednoduše zkopíruješ popis pracovní pozice a ony ti vyfiltrují vhodnou terminologii.

Stáže

O stážích panuje všeobecně mylné mínění, že jsou dobrovolnické. Slovo stáž však označuje dlouhodobější studijní či pracovní pobyt, jehož účelem je získání nových zkušeností. Je to dnes velmi ceněná forma praktického aktivního vzdělávání. Hlavní motivací je skutečně inspirace, zlepšení, výměna zkušeností, navázání spolupráce i zvýšení možností uplatnění – tudíž odměna v budoucnu. Finanční stránka nebývá nijak závratná, ale pro studenta to není horší než lecjaká jiná brigáda, která však postrádá ony cenné zkušenosti z oboru. Často po absolvování stáže přichází pracovní nabídka – tím zabiješ dvě mouchy jednou ranou a k dalšímu pohovoru již ani chodit nemusíš. Zároveň dnes máme velký výběr zahraničních stáží, které přináší i patřičnou jazykovou praxi. Tím se zabývá například studentský spolek IAESTE, kde ti studenti a lidé tobě blízcí pomohou vybrat tu pravou nabídku v té pravé zemi. Každoročně vypisují velké množství zahraničních placených stáží především z technické oblasti.

Co říci nakonec? Člověk se vlastně všude dozví spoustu rad a chyb a celé to vypadá jako velká věda. Čím hlouběji se do příprav ponoříme, tím více se topíme v nejistotě, strachu a pocitu beznaděje. Věř však, že pohovor není satanův výmysl a většinou – jakožto vysokoškolák – máš nemalé naděje (předpokládá se, že v souvislosti se vzděláním ovládáš i nějakou tu kulturu výstupu). V tom případě i samotný pohovor je mnohem méně stresující záležitostí. A stáž ti může mnoho z těchto potíží ušetřit.

Pokračujte ve čtení