Studentské otazníky
Blog, Objev Plzeňsko

Klenoty západočeského velkoměsta

Image
Plzeň, statusu industriálního města navzdory, nabízí mnoho pěkných pamětihodností, které by neměly uniknout zraku žádného plzeňského studenta.

Několik z nich ti doporučím ve čtyřech procházkách obsažených v tomto článku. A jsem si jistý, že na své si přijdou i ostřílení Plzeňáci, kteří jinak město už téměř dokonale znají.

Plzeň, město sadů a rybníků

Délka: 10 km

Odkaz na mapu: https://mapy.cz/s/cuhuvogosa

Image

V Plzni nepotkáš jen výrobní haly a betonovou zástavbu. Centrum města nabízí soustavu sadů, nedaleko od nich pak najdeš známou soustavu Boleveckých rybníků. Cestou ale objevíš i další klenoty města.

Začneme u klenotu nejvyššího, na náměstí Republiky v samém centru Plzně. Věž katedrály svatého Bartoloměje je nejvyšší kostelní věží v republice.  Na jejím vrcholu je umístěn vyhlídkový ochoz, ze kterého uvidíš takřka celé město. Za návštěvu stojí také útroby samotné katedrály.

O kousek dál objevíš první z plzeňských sadů, sady Pětatřicátníků. Tam se nachází největší synagoga v republice a druhá největší synagoga v Evropě, postavená v 19. století. 

Projdeš-li kolem Divadla J. K. Tyla, dostaneš se do Smetanových sadů a dále do Kopeckého sadů. Cestou nesmíš minout budovu vědecké knihovny a Měšťanskou besedu, kam mnozí studenti několikrát zavítají i v rámci studia. Po tom, co projdeš kolem sochy Bedřicha Smetany a obejdeš Západočeské muzeum, cesta tě přivede k soše Spejbla a Hurvínka a Lavičce Václava Havla v sadech Šafaříkových

Následují sady Křižíkovy, oblíbená Mlýnská strouha a spektrum uzavírají Štruncovy sady, známé především mezi fotbalovými fanoušky. Tam si můžeš zasportovat na tamních sportovištích nebo si naopak na chvíli odpočinout v podniku Bikeheart vedle sokolovny.

Poté pokračuj dále kolem soutoku Mže a Radbuzy (nebo počátek řeky Berounky, chceš-li) na sever města až k nádraží Bílá hora. Přímo u něj se nachází největší z plzeňských rybníků, příznačně nazvaný Velký Bolevecký. Za ním se schovává Malý Bolevecký rybník skýtající úkryt pro mnoho druhů vodního ptactva. 

Následuje rybník Košinář a po něm krásný Senecký rybník. To vše spojené příjemnými cestami v lese, které jsou doplněny ohništi na opékání buřtů. Cesta končí na zastávce Bolevec. Odtamtud můžeš navštívit ještě zbylé rybníky, popsané v jiném článku.

senecký rybník

Vzhůru na Radyni

Délka: 7,1 km

Odkaz na mapu: https://mapy.cz/s/nusukuzura

cesta na Radyni

Dalším klenotem, viditelným z širokého okolí, je zřícenina hradu Radyně. 

Začít můžeš v tematicky nazvané zastávce K Radyni, kam dojedeš trolejbusem číslo 13. Po čtyřech kilometrech chůze po žluté turistické trase dorazíš na zmíněnou zříceninu. Doporučuji ti si zjistit na webu otevírací dobu, aby ti neunikl výhled z věže zříceniny do širokého okolí. 

Z Radyně se pak vydej dolů na vlakové nádraží do Starého Plzence. Vřele ti doporučuji využít část Skalní stezky, která tě příjemně provede přes radyňský les a okolní skalní útvary. Z jedné z vyhlídek na stezce se ti také naskytne krásný výhled přímo na hrad.

Ze Lhoty do Litic

Délka: 4,2 km

Odkaz na mapu: https://mapy.cz/s/natugefoza

trasa Lhota - Litice

Méně známé, ale neméně zajímavé cíle najdeš v odlehlejších městských částech Lhota a Litice.

Ve Lhotě, přímo u stejnojmenné zastávky autobusu 26, se projdi po tamní malebné návsi s lavičkami a kaplí sv. Anny. Kousek za návsí přejdeš jez přes Radbuzu po lávce Járy Cimrmana a za podchodem pod železniční tratí se vydáš do přilehlého lesíka.

Od konce lesíka se ti otevře výhled do okolních polí a na obec Litice. Její současnou dominantu, kostel sv. Petra a Pavla, si jistě běž prohlédnout zblízka. Na závěr však nezapomeň navštívit místo, které Liticím dominovalo v minulosti. Mluvím o zřícenině hradu Litice, která se tyčí nad strmým srázem u samého začátku vodní nádrže České Údolí. Po původní památce zbylo jen pár zdí, informační tabule, příjemný výhled a posezení.

Výlet zakonči na zastávce Přeučilova, odkud tě zpět na Bory doveze autobus 21.

Zapomenuté zámky na okraji Plzně

Délka: 8,5 km

Odkaz na mapu: https://mapy.cz/s/jofudecaha

trasa Křimice - Malesice

Začni kousek od Centrální autobusového nádraží a podél řeky se vydej cyklostezkou směrem do Křimic. Cesta je zpevněná, a nabízí tak možnost využít kolo nebo inline brusle. 

Na okraji Křimic navštiv discgolfové hřiště, kde se také můžeš vykoupat v řece nebo opéct buřty. Pak se přesuň ke křimickému zámku. Zámek v současné době patří rodu Lobkowiczů a není veřejnosti přístupný, až na zámeckou zahradu, kde se koná mnoho letních akcí. Tam nebo na náměstí kousek od zahrady si můžeš odpočinout ve stínu stromů nebo uspořádat piknik s přáteli.

Z Křimic tě pak řeka dovede až do Malesic, na jejichž kraji se nachází další zapomenutý zámek. Ten je taktéž veřejnosti nepřístupný a momentálně slouží jako ubytovna.

Tip: Na kraji Křimic můžeš mít během výstavby městského okruhu kolem Plzně problém s uzavřením některých cest. Stavbu lze obejít kolem křimického nádraží (asi 2,5 km navíc) nebo lze zavřený úsek překlenout autobusem ze zastávky „Pošta, logistika”.

A to není vše, přátelé!

Na rozdíl od Horsta Fuchse, hrdiny teleshoppingu a mého dětství, ti na závěr nemohu nabídnout sadu nožů zdarma či geniální kráječ zeleniny. Nicméně článek zakončím možná překvapující informací, že zmíněné procházky ani zdaleka neobsahují všechna nej, která Plzeň nabízí. 

Dodejme tedy, že v Plzni můžeš navštívit největší pivovar, pivnici a amfiteátr v republice. Největší v republice je také borská věznice – tu si ale zevnitř, doufám, neprohlédneš. 

Plzeňská zoo nabízí k vidění největší počet zvířecích druhů, arboretum Sofronka zase ukrývá nejvíce druhů borovic v ČR. 

Na své si přijdou i milovníci architektury. V Doudlevcích najdeš první úplně svařovaný obloukový most v Čechách a na Doubravce můžeš spatřit portály v současné době nejdelšího železničního tunelu v ČR. Ejpovický tunel však brzy o své prvenství přijde. Za Plzní se pak nachází druhá nejstarší dochovaná stavba u nás, rotunda svatého Petra a Pavla.

Odmítnou-li tedy tví kamarádi navštívit Plzeň se slovy, že na ní není nic zajímavého, tento článek budiž ti silným argumentem v dokazování jejich nepravdy.

Pokračujte ve čtení