Studentské otazníky
Blog, Objev Plzeňsko

Kde se v Plzni proběhnout / projít?

Jsi v Plzni nový, rád běháš a nevíš, jaké místo je ideální? V tom případě jsi narazil na užitečný článek!

Chceš se jen na chvilku proběhnout a vyčistit si hlavu? Pokud bydlíš na kolejích na Borech nebo na koleji Klatovská, je pro tebe jasnou volbou ,,Borčák”, aneb Borský park, který je vhodný nejen v létě na studování na dece, ale kdykoliv během roku také ke sportovním aktivitám. K běhu je jako dělaný! Okruh Borským parkem má zhruba 4 km a je bez převýšení.

Bydlíš v centru města? Nezoufej! Začni protažením se u Mlýnské strouhy, přes Štruncovy sady můžeš zamířit buď na hladinku do pivovaru, nebo kolem řeky Mže, kde u Rooseveltova mostu můžeš ,,běhat schody”. Přes Rooseveltův most se dostaneš na Roudnou, či Lochotín a dál. V opačném směru se dostaneš na náměstí Republiky. Popřípadě můžeš přeběhnout most, dát se doleva a pokračovat v běhu kolem řeky Mže.

Dalším tipem na běh v centru je trasa, která začíná na Denisově nábřeží a pokračuje směrem na Slovany. Tato trasa vede podél řeky Radbuzy, a to krásným a udržovaným parkem, kterým doběhneš až k Papírně. Přes Papírenskou lávku to můžeš vzít zpět podél řeky, kolem DEPA2015 a přes Anglické nábřeží zpět do centra. Pokud se chceš víc zničit, můžeš pokračovat od Papírenské lávky dál podél řeky a poté to stočit přes Slovany zpět.

Oblíbené místo na běh je zajisté okolo boleveckých rybníků, které se nachází na Bolevci. Zde si můžeš zvolit několik tras. Můžeš pouze oběhnout Velký Bolevecký rybník, nebo si dát 10 km trasu, kterou začneš u Velkého Boleveckého rybníku, můžeš pokračovat kolem Malého Boleveckého rybníku, rybníku Košináře, dále kolem Seneckého rybníku k Vydymáčku a odtud ke Kamennému rybníku, od kterého můžeš pokračovat k Šídlovskému rybníku a od něj kolem Třemošenského rybníku zpět k Velkému Boleveckému rybníku. Kolem Velkého Boleveckého rybníku se mimo jiné jezdí skvěle na in-linech a v horkých dnech zde přijde vhod pláž.

Bydlíš v okolí Doubravky, Lobez, Božkova či Slovan? Zamiluješ se zajisté do běžecké trasy kolem řeky Úslavy. Začneš u Rokycanské ulice, naproti Divadlu Alfa. Krásná příroda a klid kolem řeky je zaručen. Po cestě se nachází Lobezský park, který je nově upraven a je přímo ideální na běh, proběhni se tedy Lobezským parkem až ke kostelu sv. Martina. Poté zpět parkem k Úslavě a podél řeky doběhneš k lávce, která se nachází u Střelnice, kterou můžeš přeběhnout a po druhé straně řeky se dát nazpět (zhruba 5 km). Nebo můžeš pokračovat dál kolem Božkovského potoka. V případě, že bydlíš na Slovanech, začátek této trasy kolem řeky Úslavy můžeš začít u zastávky MHD ,,Rolnické náměstí”, ke které ze Slovan doběhneš Lobezskou ulicí.

Chceš pryč z města a výhledy? Užij si přírodu v okolí hradu Radyně! Vyběhni z Božkova kolem řeky Úslavy, poté přes Koterov, dále Píseckou ulicí směrem k Olympii a poté už jen přírodou k Radyni. Od Radyně stejnou trasou zpět, je to zhruba 20 km výběh.

Spoustu tipů najdeš také na FB stránce Kudy běhat na Plzeňsku. Je tam popsána spousta různě náročných a dlouhých tras nejen po Plzni, ale i po jejím blízkém okolí.

Pokud miluješ běh, běhej, kde je libo. Pohyb je důležitý, nesmíme na něj zapomínat.

Pokračujte ve čtení