Blog, Objev Plzeňsko

Kam v Plzni za výhledy

Jednou ze žádaných kvalit u studentů je dobrý rozhled. Pojď si ho s námi rozšířit na vyhlídky v okolí Plzně!

V tomto článku najdeš čtyři tipy na procházky, při kterých uvidíš západočeskou metropoli z jiné perspektivy.

S plynovou maskou na Mikulku

Délka: 1,8 km

Odkaz na mapu: https://mapy.cz/s/bapasobaju

Začneme zlehka, kousek od centra. Od zastávky Mozartova na trase tramvaje číslo 1 se vydej stejnojmennou ulicí do nitra čtvrti Zavadilka. Po chvíli dojdeš k zajímavé budově Českého hydrometeorologického ústavu –⁠ ústavu, jehož jméno sice můžeme, ale nedokážeme vyslovit. Budova je zajímavá svou prosklenou částí s kruhovým půdorysem, z něhož mají pracovníci ústavu široký výhled na Plzeň.

Ty ale přístup k výhledu takto jednoduchý mít nebudeš. Od ústavu se blátivou cestou vydáš směrem k zahrádkářské kolonii a vrchu Mikulka. Po chvíli narazíš na betonové ruiny bývalé pozorovatelny civilní obrany. Od dob, kdy by ses sem vydával při cvičeních výhradně s plynovou maskou a pozoroval, zda nějaký imperialista neplánuje rozmetat Plzeň jadernou zbraní, místo znatelně zchátralo. Oproti období studené války také okolní stromy mnohem více blokují okolní výhled. I tak ale máš možnost vidět z vrcholku bunkru velkou část Plzně, především Velký Bolevecký rybník, Bolevec, areál lochotínské fakultní nemocnice, Štruncovy sady nebo centrum města.

Mezi zahrádkami se můžeš vydat z kopce dolů k zastávce V Ráji, odkud tě vysvobodí autobus číslo 20.

Letkov a vyhlídka na Švabinách

Délka: 8,3 km

Odkaz na mapu: https://mapy.cz/s/lugofukoho

Další vyhlídka se nachází na samém okraji Plzně u nákupního centra Rokycanská, výlet ti ale doporučuji zahájit ještě dále –⁠ v Letkově. Na zastávku v Letkově můžeš přijet pohodlně trolejbusem číslo 12, který sem několikrát během pracovního dne zajíždí. Nezapomeň si však na zastávce Božkov koupit ještě jízdenku do pásma V! Letkov se totiž nenachází v zóně Plzně.

Hned za Letkovem vpluješ do klidného lesa a podél strouhy, napájející okolní rybníky, se vydáš zpět do Plzně. Les je protkán cestičkami a rozhodně se vyplatí kdekoliv opustit hlavní, zpevněnou cestu a projít se po stezkách mezi popadanými stromy a tůňkami.

V půli lesa také narazíš na přístřešek, který vybízí ke svačině a odpočinku. Les opustíš kousek od již zmíněného nákupního centra a podél pole budeš pokračovat až na Švabiny, kde se nachází známá vyhlídka. Tam budeš mít před sebou jako na dlani téměř celou Plzeň od Černic až po Bolevec.

Zbyde-li ti dostatek sil, vydej se z kopce dolů na Božkov a podél Úslavy až do Lobezského parku. Cestou si můžeš namočit nohy v řece nebo si v parku sednout na lavičku. Podél Úslavy dojdeš až k Rokycanské ulici a Divadlu Alfa, kde lze nastoupit na trolejbus číslo 11 nebo 15.

Do Háje zeleného

Délka: 5,9 km

Odkaz na mapu: https://mapy.cz/s/dafonetevo

Jen kousek od Švabin najdeš vyhlídku na vrchu Háje tyčícím se nad Koterovem. Přestože tento vrch dosud tvému oku nejspíš unikal, jeho zelená čepička je viditelná z širokého okolí.

Do Koterova se dostaneš pohodlně pěšky z Božkova z konečné trolejbusu 12. Na konci Koterova vystoupáš na městské poměry prudší kopec a obejdeš vrch Háje, na kterém nalezneš první vyhlídku této trasy. Z té si prohlídneš Radyni a Starý Plzenec. Kousek za vyhlídkou se nachází další vyhlídka z betonového bunkru. Po exkurzi na Mikulce tě asi nepřekvapí, že i zde bývala pozorovatelna civilní obrany. Do třetice pak navštiv vyhlídku u silnice spojující Koterov s Letkovem. Ze druhé a třetí vyhlídky spatříš především Božkov, Slovany, přilehlé čtvrti a okolní pole řepkou oplývající.

Po silnici pak pohodlně dojdeš zpět do Koterova, kam pravidelně zajíždějí autobusy ze Slovan.

Připrav nohy a vyraz na Krkavec

Délka: 8,1 km

Odkaz na mapu: https://mapy.cz/s/homotoropu

Nebyl by to článek o vyhlídkách, kdybych nezmínil vrch, rozhlednu a vysílač Krkavec. Právě na Krkavci můžeš udělat výjimku a vystoupat o pár metrů nad zem na kamennou rozhlednu, odkud v dáli nad vrcholky stromů spatříš severní část Plzně.

Vyraz ze zastávky Košutka, kde svou trasu končí tramvaj číslo 4. Vydej se pohodlnou cestou lesem zpočátku po žluté trase, později po červené. Cesta bude pomalu stoupat, šetři však síly na posledních pár stovek metrů, kde stoupání nemilosrdně přidá na intenzitě.

Po čtyřech příjemných kilometrech si můžeš užít výhled ze zmíněné rozhledny, nebo se občerstvit u tamního výdejního okénka.

Dále tvá cesta povede na druhou stranu kopce směrem k Chotíkovu. Před koncem lesa se ale stočíš zpět k Plzni a až téměř k okraji města budeš sledovat modře označené stromy. Ke konci trasy se od značené stezky odpojíš a výlet zakončíš na autobusové zastávce Sídliště Košutka, odkud můžeš využít například autobus číslo 30.