Studentské otazníky
Blog, Tipy & triky

Jak začít běhat a nevzdat to po týdnu

Image

Chůze a běh patří mezi nejpřirozenější pohyby, které člověk může vykonávat. Spousta lidí se do běhání vrhne po hlavě a po pár dnech či týdnech je to přestane bavit. Jak tedy začít a především u běhání vydržet? 

Musíš znát své proč

Znám spoustu lidí, kteří chtějí začít běhat, ale nevědí jak. Před tím, než se začneš zajímat, jak máš začít, měl by sis odpovědět na otázku, proč vlastně začínáš. Když budeš znát svůj důvod, uvidíš, že v krizových situacích (které bezpochyby v budoucnu nastanou), pro tebe bude snazší je překonat. Z vlastní zkušenosti vím, že nejvíce účinné je si důvody sepsat na papír a mít je neustále na očích. Důvody, proč člověk chce začít s běháním, mohou být různé. Můžeš chtít zvýšit svou fyzickou kondici, můžeš chtít redukovat svou váhu nebo tě třeba láká představa, že jednou v životě uběhneš (půl)maraton. Důvod si každý musí určit opravdu sám, tak směle do toho.

V čem běhat? 

Velkou výhodou běhání je, že se jedná vcelku o nenáročný sport, ke kterému nepotřebuješ téměř nic. Na co by ses však měl zaměřit, je obuv, ve které budeš běhat. Ze začátku tě nebudou zajímat nějaké super běžecké boty, ale určité prvky by obuv, ve které vyběhneš, měla splňovat. Všeobecně platí, že běžecké boty by měly být o půl čísla (klidně až o číslo) větší než je tvá klasická velikost, jelikož chodidlo při běhu aktivně pracuje a potřebuje tak svůj dostatečný prostor. Je také důležité si uvědomit, po jakém povrchu budeš běhat. Chceš běhat spíše v přírodě po nerovném povrchu? Určitě pak hledej trailové boty. Pokud budeš běhat spíše po městě, silnici nebo třeba na atletickém ovále, zaměř se spíše na boty silniční, které jsou vhodné pro hladký povrch.

Co se týče běžeckého oblečení, určitě není vhodné vyběhnout v něčem, co ti je nepohodlné. Pro oblečení platí také jedna obecná rada a tou je, že by ses měl obléct tak jako by venku bylo o pár stupňů více. Ideální je, abys cítil mírný chlad, který ale po chvíli běhu zmizí, jelikož se tělo začne zahřívat. Kdyby ses naopak oblékl moc, začneš se přehřívat, zbytečně rychle ztrácet tekutiny a běh pro tebe jistě nebude příjemnou aktivitou.

Jak tedy začít?

Když máš sepsané své důvody a nachystané v čem vyběhneš, můžeš přejít na další krok. Vytvořit si vlastní tréninkový plán, podle kterého budeš v budoucnu postupovat, je klíčovým krokem pro to, abys u běhání vydržel a mělo to pro tebe smysl.

Pro začátek bohatě stačí napsat si do přehledné tabulky či kalendáře, v jaké dny se chystáš vyběhnout. Pokud jsi úplný začátečník, nezačínej běhat na počet kilometrů, ale na čas. Vždy si napiš minimální dobu, po kterou chceš jít běhat, překonat ji můžeš vždycky. Velmi účinným pomocníkem pro úplné začátečníky je tzv. indiánský běh. Jedná se o střídání běhu a chůze, pro začátek můžeš zkusit střídat minutu běhu s minutou chůze a opakovat alespoň desetkrát. Uvidíš, že postupem času už nebudeš potřebovat běh prokládat chůzí. 

Až budeš v běhání pokročilý a naučíš se dodržovat své tréninky pravidelně, můžeš přejít na pokročilejší tréninkové plány, které už mají stanovené konkrétní cíle. Moc hezky zpracované tréninkové plány najdeš stránkách Svět běhu.

Bez rozcvičky ani ránu 

Rozcvička je stěžejní částí každého tvého tréninku. Díky cvikům aktivuješ svaly, mobilizuješ klouby a budeš předcházet zranění. Běžeckou rozcvičku si můžeš vyzkoušet přímo s běžeckým trenérem. Pro běžce je velmi důležitá také běžecká abeceda, díky které se běžec dorozcvičí a zároveň se učí správné technice běhu. Existuje spousta videí, kde jsou jednotlivé cviky popsány, já ti však doporučím video, kde je vybráno 10 nejdůležitější cviků

Kam si jít zaběhat v Plzni? 

V Plzni je spousta hezkých míst, které lákají k proběhnutí. Ať už se jedná o Borský park, okolí boleveckých rybníků nebo o výběh mimo město teba na Radyni. Spousta lokalit, které si můžeš proběhnout, je shrnutých v článku Kde se v Plzni proběhnout/projít?

Kde si můžeš vyzkoušet svůj první závod?  

T-Mobile Olympijský běh je ideálním závodem, který si můžeš vyzkoušet již 22. 6. 2022 v Plzni. Tento běh oslavuje radost z pohybu a sport jako takový, proto nemusíš být žádný závodník a mít na kontě kupu medailí. V jeden den a v jeden přesný čas, vyběhne po celé ČR tisíce běžců. Zúčastnit se můžeš závodu na dvou možných tratích –⁠ 5 nebo 10 km. Pokud se zaregistruješ do konce května, budeš mít startovné zlevněné o 50 Kč. Uhrazením startovného navíc přispíváš České olympijské nadaci, která svou činností pomáhá sportovat dětem, kterým v tom brání nedostatek finančních prostředků. Takže se budeš cítit dobře kvůli tomu, že uděláš něco pro sebe a navíc pomůžeš i ostatním. 

Začít běhat a hlavně u toho vydržet není chvilková záležitost, ale dlouhodobý proces. Nenech se proto odradit tím, že se ti trénink nepovede podle představ, že je venku špatné počasí nebo že o tobě někdo (nebo ty sám) pochybuje. Všechno v životě chce čas a u běhu to platí dvojnásob. Hlavní je, abys měl z pohybu radost a těšil ses na něj. To je ta největší výhra. 

Pokračujte ve čtení