Studentské otazníky
Blog, Objev Plzeňsko

Co to je vůbec za dům? Plzeňská aplikace Podomech nabízí odpovědi

Image

Hlavně ti, kteří z Plzně nepocházejí, často o městě nevědí vše, co je zajímá. Existuje řešení.

Doba turistických knížek a informačních letáků je spíše minulost. Ano, v různých informačních centrech jsou papírové přehledy o historii, kultuře i dalších zajímavostech, ale problém představuje skutečnost, že naprostá většina lidí je nečte, pokud mají více stránek.

To samozřejmě neznamená, že by se s těmito informacemi nikdo nechtěl seznámit. Spíše je praktičtější mít vše utříděné podle toho, co zrovna potřebuju. To ale předem stanovená papírová forma z principu úplně neumí. Naštěstí v éře mobilů máme jinou variantu.

Aplikace Podomech byla vyvinuta, aby urychlila hledání potřebných údajů o plzeňských domech. Zároveň zobrazí vše, co aktuálně chceme vědět. Zapomeňme tedy už na to, že se místní reálie dozvíme pouze z náhodného povídání si s někým zkušenějším nebo z prospektu, který jsme shodou okolností měli zrovna u sebe.

Jak to funguje?

Když si aplikaci stáhneš, ukáže ti čtyři nejbližší domy, kolem kterých právě procházíš. Je samozřejmě nutné mít zapnutou GPS, jinak by to celé postrádalo smysl. Smršť informací pak už na sebe nenechá dlouho čekat. Dočteme se o historii stavby, zjistíme jména architektů, rok poslední rekonstrukce nebo další zajímavosti, kterými se dané místo vyznačuje. Pokud nás toto bádání natolik nadchne, že bychom se chtěli začíst více, je možné dokonce projít databázi všech domů, které jsou do aplikace vložené.

Podomech se neomezuje jen na klasiku, jako jsou veřejná centra typu radnice, ale naši pozornost také směruje k méně známým budovám, resp. k těm, o kterých asi víme, protože vedle nich neustále chodíme, ale neměli jsme příležitost si zjistit něco více.

Autoři této aplikace jsou Lukáš Fuchman a Veronika Blovská a stojí za ní spolek Zestínu. Jde o dobrovolné sdružení lidí, kterým není lhostejná plzeňská kultura, a tak iniciují různé vycházky po městě, workshopy, ale i autorská čtení.

Na svém mobilu máme určitě spoustu aplikací, mnozí z nás i ty, které zrovna úplně často nepotřebujeme, ale jaksi tam už zůstaly. Takže proč nedat šanci také něčemu, co možná obohatí nejenom rodilé Plzeňáky!

Pokud tě tento projekt zaujal, zajdi na Youtube a inspiruj se dále.

Foto: Visit Plzeň

Pokračujte ve čtení