Studentské otazníky
Blog, Tipy & triky

Znáš už podcasty?


Znáš podcast jen jako přebytečnou aplikaci v telefonu? Nebo už je pro tebe zdrojem informací a zábavy? Ať je to jakkoliv, dobrá zpráva je, že jsme svět podcastingu prozkoumali za tebe!

Co je vlastně podcasting?

Podcast a činnost s ním spojenou (podcasting) můžeme definovat jako způsob šíření informací s pomocí audionahrávek, které si lze pustit na osobním zařízení. Samotné slovo vzniklo spojením názvu přehrávače od firmy Apple – iPod a anglického výrazu pro vysílání, tedy broadcasting. Jedná se o zvukové záznamy, které mohou být doplněny i o videozáznam. Autor je zveřejňuje nejčastěji ve formátu MP3. Podcast je velkým konkurentem klasického rozhlasového vysílání, protože si obsah můžeš stáhnout a pustit v tebou vybraném čase. Tvůrci nahrávají audio seriály, série povídkových podcastů, edukativní podcasty, a dokonce se tímto způsobem můžeš učit i cizí jazyk! Pojďme si teď uvést příklady podcastů, které rozhodně stojí za poslech!

Zpravodajství

#1 Podcast Vinohradská 12

Pokud dennodenně nestíháš sledovat nové události, Vinohradská 12 je pro tebe tou pravou volbou. Jedná se o podcast Českého rozhlasu Vinohradská 12, jenž vychází každý den. V každé epizodě najdeš vysvětlení a rozbor aktuálního tématu, které je často také doplněno zajímavým hostem. Témata se zaměřují jak na domácí, tak na světové dění. Perfektní pro doplnění všeobecného rozhledu při popíjení ranní kávy.

Průměrná délka jedné epizody: 30 minut

Dostupné na:

iRozhlas

Apple Podcasts

Spotify

Google Podcasts

MujRozhlas

#2 Studio N

Studio N je podcast zpravodajského serveru Deník N. Zakládá si na předávání relevantních a původních informací spolu s krátkým přehledem zpráv doplněným o jízlivé poznámky k aktuálnímu dění. Stejně jako předchozí tip na poslech vychází každý den. Moderuje Filip Titlbach.

Průměrná délka jedné epizody: 40 minut

Dostupné na:

Apple Podcasts

Spotify

Google Podcasts

Podbean

Oddychovky

#1 Buchty

Dalším tipem z prostředí Českého rozhlasu je podcast Buchty – o všem a o ničem, co život naděluje a bere. Moderátorky, které nemoderují, Ivana Veselovská a Zuzana Fuksová pořad označují jako sofistikovaně neseriózní zábavný girl talk. Vřele doporučujeme pro nakopnutí dobré nálady. Lze brát také jako vodítko, jak brát život s humorem.

Průměrná délka jedné epizody: 30 minut

Dostupné na:

Radio Wave

Apple Podcasts

Google Podcasts

Spotify

České podcasty

Youradio talk

MujRozhlas

AudioLibrix

#2 Opravdové zločiny

Povídací podcast, jehož náplní jsou zákulisí a detaily těch nejzásadnějších světových případů. Najdeš zde epizodu například o záhadě hory mrtvých, šachovnicovém vrahovi nebo Stockholmském syndromu. Pořadem provází Lucie Bechynková a Bára Krčmová neboli fanynky zločinu. Poslech při procházce v lese je ale na vlastní nebezpečí!

Průměrná délka jedné epizody: 50 minut

Dostupné na:

Apple podcasts

Spotify

Google podcasts

Youradio talk

Youtube

#3 Zkouškový

Oproti ostatním tipům je podcast Zkouškový naprosto jedinečný svou formou – jedná se totiž o první český hraný podcastový seriál. Šest hlavních hrdinů řeší každodenní témata jako vztahy, rozchody, rodiče, školu, práci, ale také to, kým jsou a kým být chtějí. Od dubna 2021 si také můžeš užít pokračování v podobě druhé série.

Průměrná délka jedné epizody: 25 minut

Dostupné na:

Apple podcasts

Spotify

Google podcasts

Radio Wave

MujRozhlas

Rozhovory

#1 U Kulatého stolu

Ačkoliv se pyšní opravdovým kulatým stolem teprve krátkou dobu, již od začátku se jedná o velmi kvalitní podcast, který lze sledovat i jako videozáznam. Moderátoři Martin Klestil a Patrik Fiala vybírají hosty z různých okruhů a v tématech se snaží jít velmi do hloubky. V pestré paletě hostů můžeme najít režiséra, herce, studenta vesmírného inženýrství  nebo třeba  českého rappera původem z Moldavska.

Průměrná délka jedné epizody: 100 minut

Dostupné na:

Apple podcasts

Spotify

Google podcasts

Youtube

Youradio talk

#2 STANDASHOW

Poslední tip se bude opět lišit od ostatních a ne jinak než opět formou. Jedná se totiž o živě vysílaný podcast (také s videozáznamem) přes platformu YouTube. Moderátor podcastu Stanislav Hruška se ve svém pořadu věnuje politice, technologiím a společenským kauzám. Neformální cestou s hosty rozebírá všemožná témata a nebojí se zeptat i na kontroverznější otázky. Živé streamy podcastu můžeš sledovat každé pondělí a středu ve 20:00 na Youtube.

Průměrná délka celého rozhovoru: 150 minut.

Zaujal tě nějaký z tipů? Ve světě podcastů se toho ale děje mnohem víc, takže neváhej a jdi to prozkoumat. Příjemný poslech!

Pokračujte ve čtení