V čem spočívá kouzlo celoživotního vzdělávání

Potřebujete běžet kolik dovedete, abyste zůstali na místě. Chcete-li se dostat někam dál, musíte utíkat alespoň dvakrát tak rychle!

Tato slova, která řekla Červená královna ve slavné knize Lewise Carrolla „Alenka v říši divů”, přesně vystihují situaci v rychle se měnícím světě, protože, abychom zůstali na stejné vlně s vědeckým pokrokem, musíme neustále prohlubovat své znalosti, a abychom byli nejlepší, musíme se učit více než kdo jiný!

Rozvoj technologií a zkracování životního cyklu profesí postupně vedou k zastarávání klasického modelu vzdělávání jako „střední škola → vysoká škola → kariéra“. Ještě před půl stoletím bylo možné naplánovat kariéru, zvolit povolání a mít jistotu, že se v něm v následujících letech nic nezmění. V dnešní době už to tak ale nefunguje. Nejenže se některé profese stávají minulostí, ale podstata profesí samotných se mění obrovskou rychlostí.

V posledních letech začali lidé více hledat způsoby, jak trávit čas užitečně. Pro současnou dobu koronavirovou,  kdy byl celý svět uvězněn doma, to platí o to víc. Stále častěji tak slyšíme o novém trendu ve vzdělávání zvaném lifelong learning neboli celoživotní učení. Už o tom něco víš? Nebo se ptáš, co to vůbec je? Celoživotní učení znamená nejen pokračování studia po střední či vysoké škole, ale předpokládá dobrovolné získávání odborných dovedností a nových znalostí z profesionálních nebo osobních důvodů po celý život. Hlavní rozdíl mezi celoživotním učením a klasickým vzděláváním tedy spočívá v tom, že celoživotní učení nevyžaduje formality a velké časové a finanční náklady. Můžeš se (a měl by ses) učit kdekoli, kdykoli a čemukoli. To je skvělé, co? A pravě pro ty, kteří pokračují ve studiu během všech životních etap, ovládají nové dovednosti a jazyky, se život jeví mnohem zajímavější. Tito lidé jsou konkurenceschopní na trhu práce, dokáží se uplatnit v institucích, které vyžadují přizpůsobení jeho členů měnícím se životním podmínkám.

Lifelong learning je dnes součástí vědomého života moderního člověka. Učení se však není pro každého snadná věc — ne všichni se mohou soustředit a dokončit rozdělanou práci, někteří dokonce nejsou ani schopní pochopit význam tohoto procesu v dnešním světě. Pro nás, studenty a absolventy vysokých škol, je však nejjednodušší tento trend zachytit a kráčet s ním ruku v ruce po celý náš život, protože jsme nadšení z toho, co děláme, jsme zvědaví, dokážeme kriticky myslet, víme jak hledat potřebné informace, mluvíme různými jazyky a hlavně se umíme učit.

Už chápeš proč je to důležité? Super! Nevíš ale jak začít? Neboj, je tu připraveno několik tipů, které nám všem pomohou rozvíjet návyk učit se každý den, abychom byli nejlepší, a to chceme, že jo?

1. Polož si otázku

Čemu se chceš naučit a proč? Jak ti to pomůže při studiu, práci či koníčcích? Možná je teď nějaký směr módní a chceš se o něm dozvědět víc?

2. Vygoogli si to

Vyhledej si informace na internetu o tom, jaké kurzy jsou k dispozici pro rozvoj konkrétní dovednosti, stáhni nebo kup si knihy o vybraném tématu nebo si promluv s někým zkušeným. Dobře je vědět, že sebevzdělávat se můžeš i zadarmo — existují tisíce bezplatných kurzů a videonávodů.

3. Vytvoř si studijní plán

Může to být audiokniha na cestě do školy nebo do práce, videonávody během snídaně, oběda či večeře nebo kdykoli o víkendu. Bude stačit i 30 minut denně.

4. Udělej si pohodlné pracovní místo

Pusť si příjemnou hudbu, zapal svíčku, cokoliv. Na takovém místě budeš mnohem raději věnovat čas studiu, i když je tvůj kalendář nacpaný nebo nemáš na studium náladu.

5. Dělej si poznámky

Zapisuj si vše, co se ti zdálo důležité. Tak se můžeš vrátit a osvěžit své znalosti.

6. Hlavně začít

Všichni víme, jak těžké je začít psát bakalářku nebo diplomku, ale když napíšeme prvních pár stránek, zbytek půjde jako po másle.

7.  Nezastavuj

Zde je třeba vzít v úvahu tvou schopnost dotáhnout práci do konce a schopnost nenechávat se odradit případným nezdarem. Když nevíš jak na to, můžeš si koupit kurzy, kde na tebe bude dohlížet lektor. Trh je plný nabídek, stačí vyhledat a vybrat si ten nejlepší.

8. Hotovo!

Nyní jsi na stejné vlně s pokrokem a nemusíš se bát, že je život kolem tebe méně zajímavý než pro ostatní. Uděláš všechny kroky a udržíš jakékoli téma konverzace a porazíš své konkurenty na přijímacích pohovorech nebo budeš prostě pyšný na to, jak jsi chytrý!