Studentské otazníky
Blog, Objev Plzeňsko

Usnadni si třídění odpadu s Marushkou

Chceš třídit odpad, ale řešíš stejně jako Jan Neruda ve svém fejetonu, kam s ním? Pomůže ti plzeňská Marushka!

Odpadky jsou v Plzni velký problém a zároveň velké téma. Pod heslem Čistá Plzeň s nimi město bojuje už dlouho, ale bez součinnosti samotných občanů je to boj s větrnými mlýny. Víš přesně, kam různý odpad můžeš vyhodit?

Připravenost Plzně na třídění odpadu se liší podle části města. Například na Slovanech na každém rohu div nezakopneš o popelnici na bioodpad, zatímco v některých částech Jižního Předměstí bys hledal stěží i kontejner na plasty. A co teprve, když chceš vyhodit kovovou plechovku, zbytek oleje od nedělních řízků nebo vybité baterie?

Kdo je to Marushka?

Marushka je webové prostředí pro vizualizaci kartografických dat a město Plzeň ji využívá pro zobrazení svých služeb, např. pro hromadnou dopravu, veřejné instituce nebo právě odpadové hospodářství. Odkaz na ni najdeš zde.

V mapě je možné přepínat vrstvy podle toho, co chceš na mapě vidět. Některé vrstvy se ale zobrazí až s určitým přiblížením mapy. V záložce odpadové hospodářství si pak vyber, který druh odpadu tě zajímá, a mapa ti zobrazí všechna místa, kam ho lze vyhodit. Mapa zobrazuje také počet kontejnerů na jednotlivých stanovištích a jejich objem. V jeden okamžik tak máš přehled, kam můžeš dojít s plechovkami, zbytky jídla i drobnými elektrospotřebiči.

Screenshot Marushky

Místa s červenými kontejnery na elektroodpad ti doporučuji ověřit tady, databáze Marushky totiž neobsahuje všechny elektrokontejnery. Oficiální stránka k červeným kontejnerům ti po zadání adresy ukáže kontejnery ve tvém nejbližším okolí.

Není všechno plast, co šustí

Není ti jasné, co přesně do jednotlivých kontejnerů patří? Ne vždy je vytřídění různých obalů jednoduché. Je dobré se řídit především piktogramy a kódy na obalech – jednotlivé barevné kontejnery mají přiřazené kódy materiálů, které do nich můžeš vyhodit. Někdy je ale situace ještě o něco složitější. Tam, kde se nevyplatí mít oddělený kontejner na kovy nebo nápojové kartony a kde je zároveň poptávka firem po jejich třídění, můžeš najít barevnou nálepku těchto materiálů na kontejneru s plasty. Pouze tehdy smíš kromě PET lahví a jiných plastů do žlutého kontejneru vhodit i plechovku nebo krabici od mléka. Kam patří konkrétní materiál, nalezneš v odpadovém slovníku.

Infografika s kódy a piktogramy pro třídění

Sběrné dvory

Ne všechno ale do kontejnerů na tříděný odpad patří a ne všechno se do nich vejde. Od toho jsou tu sběrné dvory. V Plzni jich najdeš pět a jejich polohu ti opět ukáže Marushka. Odnést do nich můžeš kromě běžného odpadu také objemný odpad, elektrospotřebiče, nebezpečný odpad nebo třeba použitý jedlý olej. Ke sběrným dvorům najdeš více informací na tomto odkazu.

Činnost sběrného dvora je pro všechny s trvalým pobytem v Plzni zdarma, pro ostatní pak platí ceník sběrných dvorů. Nenech se však odradit, ceny jsou nízké a například jedlý olej, kovy a elektroodpad tam uložíš zdarma, ať bydlíš kdekoliv.

A pokud ti doma v lékárničce leží prošlé léky, vrať je do libovolné lékárny. Lékárník je od tebe bez okolků a zdarma přijme.

Nevyhazuj to

Ne vše, co nepotřebuješ, musíš rovnou vyhodit! Věci, které se jednomu nehodí a druhý by je mohl upotřebit, můžeš nabídnout na stránce Nevyhazujto. Takzvaně „za odvoz“ je můžeš poskytnout také na Facebooku ve skupině Bezpeněžní zóna v Plzni. V neposlední řadě je také Plzeň protkaná kontejnery na obnošený textil a obuv pro děti i dospělé. Jsou označeny nápisem KLOKTEX s obrázkem klokana a vhozením oblečení pomůžeš mimo jiné Fondu ohrožených dětí Klokánek nebo SOS dětským vesničkám. Pomoc je přitom jednoduchá a nemusíš pro ni chodit daleko; v Plzni najdeš 61 takových kontejnerů!

Odevzdat nepotřebné oblečení lze také v Šatníku pro samoživitele v Čermákově ulici, a to v libovolný pracovní den od 2 do 6 odpoledne.Pomohl ti článek nebo v něm něco chybí? Poděl se s námi o své zkušenosti na Facebooku nebo Instagramu!

Pokračujte ve čtení