Studentské otazníky
Blog, Tipy & triky

Superpotraviny aneb malá pomoc při zkouškovém

Image

Nikdo z nás se během zkouškového necítí jako superhrdina, existuje však možnost, jak se alespoň trochu této představě přiblížit. Tou možností jsou superpotraviny.

Známe to všichni, přichází období zápočtů, zkoušek a odevzdávání semestrálních prací,   

v hlavě máš spousty informací a nevíš, co dřív. Víš, že existují potraviny, které ti pomohou s lepším soustředěním a zkvalitněním mozkových funkcí, díky kterým pak budeš lépe zvládat všechny své školní povinnosti?

Dnes ti nebudu psát o často zmiňovaných superpotravinách jako jsou káva, borůvky nebo zelený čaj. O těch si můžeš přečíst něco třeba na Brain marketu. My se dnes podíváme na potraviny, které si mnohdy lidé pod pojmem superpotravina nevybaví.

Co to ta superpotravina vlastně je?

Jedná se o potraviny, které jsou nabité celou řadou živin, vitamínů, minerálů a jiných prospěšných látek, které působí příznivě na mozek. Nezapomeň však, že výhody těchto potravin získáš tím, že je zařadíš do vyváženého jídelníčku. Pokud se po většinu času stravuješ jídly z fastfoodů, tak tě konzumace jednoho kilogramu borůvek opravdu nezachrání.

Pojďme se tedy společně podívat na pár potravin, které jsem pro tebe vybrala a stojí za to je zařadit do svého jídelníčku. 

Jablka

Není žádnou novinkou, že konzumace jablek zlepšuje funkci mozku především díky antioxidantům, které v jablkách najdeš. Zajímavé však je, že konzumace jablek (ale třeba také jablečných šťáv) může snížit riziko neurodegenerativních onemocnění, například Parkinsonovo nebo Alzheimerovo chorobu.

Chia semínka 

Jedná se o typ semínek, která jsou velmi bohatá na omega 3, vápník, antioxidanty, železo a draslík. Kromě toho v těchto semínkách najdeš také 9 esenciálních aminokyselin, které posilují mozkové funkce a dokonce pomáhají stabilizovat náladu. Z vlastní zkušenosti doporučuji připravit chia puding. Není na něm vůbec nic složitého, připravíš si ho večer a druhý den máš chutnou snídani nebo svačinu, která tě skvěle nakopne. 

Špenát 

Ne nadarmo zpíval Jiří Schelinger ve své písni, že špenát je králem květin. Ve špenátu najdeme celou řadu minerálů, vitamínu a dalších cenných látek. Třeba takový lutein, který se ve špenátu vyskytuje, podporuje zdraví mozku a působí také jako prevence poklesu mozkových funkcí, které souvisí s věkem. Tak což takhle dát si špenát?

Čokoláda 

Pozor, nesmí však jít jen tak o ledajakou čokoládu, taková Milka nebude to pravé ořechové. Hořká čokoláda je klíčem k úspěchu, respektive k lepší paměti. V hořké čokoládě najdeme totiž látky, které pomáhají zvýšit průtok krve do mozku, což způsobuje vyšší pozornost, lepší paměť, a dokonce i zlepšení dovedností při řešení různých problémů.

Šalvěj 

O účincích této rostliny jsem slýchávala často z úst mojí babičky. A že ta moudrá žena měla pravdu! Konzumace šalvěje zlepšuje kognitivní aktivity jako je učení, pozornost a paměť, takže naběhni do kuchyně a přidej si šalvěj třeba do vaječné omelety. Doporučuji! 

Voda

Poslední superpotravinou, kterou bychom měli zařazovat do svého jídelníčku denně, je voda. Zejména v momentě, kdy je člověk psychicky vyčerpaný (krásný příklad zkouškového), je více než důležité udržovat se hydratovaný. Víš, že dehydratace vede k předčasnému stárnutí mozku? Tak šup pro sklenku vody. 

Pokud tě superpotraviny a jejich vliv na mozek zajímají více, doporučuji shlédnout video z TEDx Talks. Mým posledním tipem je stránka Brain We Are a jejich sekce o stravě a suplementech. Najdeš zde epizody na různá témata, například jak jídlo ovlivňuje naši mysl a tělo, jak si prodloužit život či zlepšit zdraví mozku.

Pokračujte ve čtení