Studentské otazníky
Blog, Život na ZČU

Studentské slevy s JISkou a ISICem

Image

Každý prvák na ZČU už teď ví, co je to JIS karta, nebo hovorově JISka. Zkratka JIS znamená „jednotný identifikační systém” a jedná se o modrou čipovou kartu, na kterou ti mohou být přiděleny přístupy do různých objektů či místností po celé ZČU, samozřejmě dle potřeb každého studenta. Můžeš ji však používat i jako elektronickou peněženku, se kterou máš vždy zaručenou nejlepší cenu oběda v menze, a zaplatit s ní můžeš i drobné občerstvení v některé z kaváren provozovaných SKM. V neposlední řadě je to tvůj oficiální průkaz studenta ZČU, který po tobě mohou vyžadovat třeba vyučující na zkoušce.

ZČU friendly místa – tady se JISka vyplatí

Výhody JISky však zdmi ZČU nekončí. Univerzitě na tobě záleží, a proto se tobě jakožto studentovi snaží vyjednat nejrůznější výhody i na místech, kam si od školy chodíš možná spíše odpočinout. Pár takových míst existuje již delší dobu, studenti o nich však nevěděli. Právě proto vznikla nová značka ZČU friendly, která si klade za cíl nabídku výhod sjednotit tak, aby se o nich dozvěděl opravdu každý student.

Přehled míst, kde můžeš z předložení své JIS karty profitovat, včetně přesně popsané nabídky, najdeš na webu ZČU friendly. Zatím v seznamu převažují kavárny, ale využít můžeš i zajímavých slev v plzeňském Divadle J. K. Tyla nebo fitku CrossFit, které najdeš jen pár desítek metrů od FAVky. Pravda, výčet zatím není příliš dlouhý, ale je nutno mít na paměti, že se jedná o relativně nový projekt, a doufejme, že do budoucna bude ZČU friendly provozoven přibývat.

ISIC a ZČU už jsou kamarádi

Hlavní nevýhodou JIS karty je skutečnost, že mimo ZČU a ZČU friendly místa není jako studentský průkaz uznávána – zejména kvůli tomu, že na většině míst v ČR, kde poskytují studentské slevy, tak činí v rámci benefitní spolupráce s vydavatelem průkazu ISIC a jiné studentské průkazy než ISIC by tak správně neměli vůbec uznávat (což můžu, z vlastní zkušenosti, potvrdit). Pokud jsi tedy dříve chtěl/a těchto slev a výhod využívat, musel/a sis průkaz ISIC obstarat sám/a a zaplatit si jej. Jeho cena se letos vyšplhala na neuvěřitelných 400 korun a průkaz už navíc můžeš používat jenom v rámci mobilní aplikace ALIVE APP, ze které by každý vývojář na FAVce dostal panický záchvat vzteku. Pokud chceš klasickou plastovou kartičku, musíš přihodit ještě další stovku.

Letos se vyřizování ISICu o něco zjednodušilo. Zažádat si o něj totiž můžeš přímo skrz tvou identitu používanou na ZČU, takže nemusíš nic složitě vyplňovat nebo skenovat fotky. Zběžný návod najdeš na stránkách ZČU supportu, my si to tu ukážeme o něco podrobněji.

  1. Nejprve navštiv tento odkaz a přihlas se svým Orion kontem.
  2. Klikni na modré tlačítko „Vytvořit identitu”.
  3. Objeví se přehled osobních údajů (včetně tvé fotky z JIS karty), které jsou nezbytné pro vystavení průkazu ISIC. Překontroluj, zda jsou správné a klikni na modré tlačítko „Odeslat”. Údaje nelze upravovat, protože se předpokládá, že když jsou v univerzitním systému, jsou správně. 😉
  4. Po dokončení tvorby tvé ISIC identity se objeví přehled tvých dosavadních průkazů (zatím žádné nejsou). Klikni na modré tlačítko „Žádost o nový průkaz”.
  5. Zkontroluj typ průkazu a jeho platnost, poté zaškrtni souhlas s podmínkami a klikni na modré tlačítko „Odeslat”.
  6. Objeví se platební brána. Zaplať svůj průkaz.
  7. V tvém přehledu průkazu se objeví ID tvého průkazu. Stáhni si aplikaci ALIVE APP a aktivuj průkaz přímo v aplikaci.
  8. Nyní máš průkaz ve svém mobilním telefonu a můžeš využívat široké nabídky slev a dalších výhod, a to jak v Česku, tak v zahraničí. Přehled všech míst, kde můžeš s ISICem ušetřit, najdeš přímo v aplikaci ALIVE APP nebo na isic.cz.

Teď tě nakonec možná trochu zklamu, protože i když ISIC zařizuješ skrz školu, stejně za vystavení platíš plnou cenu – tedy 400 korun. Kamarádi z Karlovky se ti tedy budou smát, nicméně při aktivním používání průkazu se ti tato investice může zanedlouho vrátit.

Na závěr

Občas slýchávám názory, že si studenti své slevy nezaslouží, protože stejně neplatí daně, peníze utrácí akorát za alkohol a navíc to vypadá, že vejška je pěkná flákárna. Těmto lidem se těžko oponuje, protože většina z nich si studium vysoké školy nikdy nevyzkoušela, a netuší tedy, že to zase taková brnkačka není. Ačkoliv nikdy nechci studenty škatulkovat, asi se shodneme na tom, že máme na ZČU obory vyžadující více či méně času věnovaného (samo)studiu, a pokud by byli všichni studenti abstinenti, asi v Plzni nebudeme mít čtyři vysokoškolské kluby. Na druhou stranu bych to neviděl tak černě. S nezodpovědnými studenty si poradí vysokoškolský systém sám a dát si jednou za čas pár piv s kamarády může mít blahodárné účinky na psychiku, přičemž dobré naladění je pro zvládnutí vysoké školy klíčové. A až budeš jednou mít před (nebo za) jménem titul a najdeš si práci, která tě bude bavit a která bude prospěšná celku, svůj „dluh” společnosti snadno a nevědomky splatíš.

Pokračujte ve čtení