Studentské otazníky
Blog, Tipy & triky

Pocket tips: Obchůdky

Image

Těmito odstavci startuje série článků o „kapesních“ tipech na místa v Plzni. Série se bude věnovat nejen obchodům, ale i kavárnám, zdravé výživě a dalším místům a přívlastek kapesní odkazuje jak na zpravidla menší prostory (a tím také menší návštěvnost a útulnější atmosféru), tak na to, že místa patří spíše do kategorie „pro pokročilé Plzeňáky”. Zkrátka se nejedná o místa, která člověk hledá a najde chvíli po tom, co se v Plzni objeví poprvé.

Kytky v oblacích

Adresa: Sedláčkova 22

Každého, kdo se zhlédl v péči o pokojové rostliny, nadchne právě tento krámek. Nachází se v samém centru města a na pár metrech čtverečních nabízí zelené království plné fikusů, šplhavnic, kapradin, monster a dalších. Nabídku doplňují také netradiční květináče a macramé závěsy, mnoho kvítek je zde ve formě kokedamy, tedy jsou umístěné v mechovém nebo kokosovém obalu a určené přímo k zavěšení bez květináče. V neposlední řadě jsou pak k dispozici aerária a terária, tedy skleněné obaly, ve kterých je ukrytý domácí ekosystém. Vše vytváří sama majitelka krámku a používá k tomu české sklo a keramiku. Kytky v oblacích jsou skvělé také jako zdroj dárků pro své blízké, a to se může s blížícími se Vánoci velmi hodit. Sledovat Kytky v oblacích můžeš také na Instagramu!

Koření U Antonína

Adresa: Dominikánská 7

Nebude asi velkým překvapením, že sem si zajdeš primárně pro koření. Sám o sobě obchod s kořením není tak netradiční, obchod si ale mou přízeň získal z jiných důvodů. Samotný sortiment dosahuje mnohem lepších kvalit a vůní než běžné pytlíčky zakoupené v supermarketu – ostatně směs vůní se line z obchodu až na ulici a dokáže zpříjemnit den čistě už jen při procházení kolem obchodu. U Antonína také najdeš velmi široký výběr a je téměř nemožné neuspokojit tvou poptávku po koření. A v neposlední řadě je krámek dekorován dřevem a dominuje mu velký prodejní pult, za kterým obsluha vybírá pytlíky koření z regálu, připomínající styl starých lékáren. Obchod má i svůj e-shop pro pohodlné nákupy z domova, avšak velmi doporučuji neochudit se o zážitek z osobní návštěvy.

Image

Centrum REUSE Plzeň

Adresa: Koterovská 158

Skutečně netradiční je Centrum REUSE Plzeň na Světovaru. Jedná se vlastně o takový second hand, který ale není určený pro oblečení, ale pro vše, co člověk v domácnosti najde a nepotřebuje. Centrum se snaží prodloužit život věcem, které už kdokoliv doma nepotřebuje a mohly by posloužit ještě někomu jinému. Knihy, nábytek, obrazy, dekorace, nádobí, … Sortiment je nekonečný a jeho pečlivé prozkoumání by trvalo snad hodiny. Pokud ale budeš sledovat Facebook stránku centra, kam jsou postovány příspěvky s novými příbytky, můžeš si jít pro svou vysněnou věc najisto. Darování předmětů centru je nezištné, REUSE je pak prodává za symbolický poplatek, který slouží k financování provozu. 

Vchod se nachází pár desítek metrů za konečnou dvojky na Světovaru v průmyslovém areálu, stačí projít kolem závory vrátnice a vpravo před tebou uvidíš vstup.

Kardamon

Adresa: Kollárova 6

Bezobalové obchody nabírají na oblíbenosti a Kardamon je jejich plzeňský zástupce. Princip je jednoduchý – nic není zabaleno, co neuneseš v ruce si odneseš ve vlastní krabičce nebo sklenici. K mání je drogerie, přípravky na praní, koření, kosmetika nebo trvanlivé potraviny. Na sortiment obchodu se můžeš podívat i na jejich webových stránkách.

Pekařství Jílek

Adresa: Jungmannova 3

Už nějakou dobu se snažím co nejméně nakupovat v supermarketu a hledat si spíše specializované, lokální obchody i pro běžný nákup. Za tím účelem jsem v Plzni navštívil už leckteré řeznictví nebo pekařství, a proto můžu říct, že tohle konkrétní pekařství stojí za návštěvu. Hlavní doménou je čerstvé pečivo všeho druhu z vlastních pecí, dopoledne ho stihnete koupit ještě teplé. Zároveň ale obchod slouží trochu i jako kavárna, v nabídce jsou obložené bagety a zákusky, nechybí samozřejmě káva a k tomu útulné posezení. Člověk je až udiven, jak prostředí obchodu dokáže zážitek z nákupu ovlivnit. Obzvlášť pro studenty z přilehlých fakult může být Pekařství Jílek příjemnou pravidelnou zastávkou při cestě do školy.

Image

S orientací ti pomůže přiložená mapa.

Image

Pokračujte ve čtení