Rozhovor s Vojtěchem Bednářem z Pilsner Doggies

Surfovat v Maroku, lyžovat v Gruzii nebo skákat z Pňovanského mostu? To všechno můžeš zažít s plzeňskou skupinou mladých lidí, která si říká Pilsner Doggies.

Kdo jsou vlastně Pilsner Doggies?

Nejsme žádný oficiální spolek a každý naše fungování chápe jinak, což mi přijde zajímavé. Já osobně bych nás popsal jako skupinu pořádající pro veřejnost adrenalinové zážitky a různé výlety.

Jak vznikl nápad tuto skupinu založit?

Vcelku nenápadně a neplánovaně. Byli jsme poměrně malá skupina kamarádů, která společně jezdila na výlety a sbírala zážitky. Napadlo nás založit si stránku, kam si budeme vkládat fotky z našich akcí. Založení stránky bylo spíše ze srandy a pro naše potřeby, nikoliv pro veřejnost. Každopádně se to zvrhlo a lidé z řad veřejnosti se nám začali ozývat čím dál častěji. Prvotní impuls vzešel v listopadu 2019, kdy jsme vložili první příspěvek o surfování v Maroku.

Pro vás asi už klasická otázka, ale proč se jmenujete právě Pilsner Doggies?

Odpověď na tuto otázku nechám skrytou, jelikož si myslím, že je mnohem zábavnější si vyslechnout celý příběh někde u piva.

Přesuneme se k vašim výletům. Podle čeho vybíráte země, kam se vydáte?

Výběr zemí se odvíjí především od toho, co nás baví a zajímá. Nejčastěji se snažíme výlety spojovat se surfováním, lezením, lyžováním apod. Důležité je taky, aby pro nás země byla zajímavá a abychom vždy zažili něco nového. Důraz klademe i na dopravu, kde se snažíme, aby byla co možná nejlevnější. Velkou výhodou jsou také kontakty, které po světě máme díky našim známým.

Jaký nejzajímavější zážitek jste si zatím z vašich cest odnesli?

Troufám si říct, že každý výlet byl něčím zajímavý, vždy je to především o lidech. Je důležité, aby se sešla dobrá parta a pak udělá hodně i to, koho na cestách potkáte. Kdybych měl zmínit přece jen nějaký zajímavý zážitek, tak vyberu dva. Hodně nepříjemný moment byl, když nám v Rumunsku zablokoval cestu medvěd. Naštěstí nás zachránil Rumun, který ho odehnal a my se mohli dostat v klidu k autu. Dalším zážitkem, který nezapomenu, je „únos” v Maroku, během kterého jeden kluk z naší skupiny nad ránem odjel s Maročany, kteří byli pod vlivem omamných látek. Když se vrátil, tak nám na otázku, jestli se nebál, řekl jen: „Ne, měli reprák, takže jsem neměl důvod se bát”.

Jak jste prožívali období pandemie, kdy bylo cestování omezenější?

Paradoxně se nám během této doby rozšířil okruh destinací, kam jsme se mohli vydat. Během pandemie jsem já osobně navštívil Maroko, Mallorcu, Tenerife a Itálii. Největší výhodou bylo, že většina míst byla téměř bez lidí. Jediné, na co si člověk musel dát pozor byly změny opatření, ale dalo se to ohlídat a zvládnout.

Často pořádáte seskoky z Pňovanského mostu. Kde se vzal tento nápad a jak velký je o něj zájem?

Před asi šesti lety jsem na Facebooku objevil událost, která se týkala seskoku ze starého Pňovanského mostu. Bylo mi čerstvě 18 a akce jsem se samozřejmě zúčastnil, dvakrát jsem si skočil a bavilo mě to. Rok na to jsme s kamarádem objevili most v Chrástu, kde jsme začali skákat. Nejprve s námi chodili jen nejbližší kamarádi, pak začal zájem stoupat. Po rekonstrukci Pňovanského mostu jsme se přesunuli zpět tam a skáčeme tam do teď. Po covidu byl zájem o seskoky obrovský, což nás samozřejmě těšilo.

Když už jste ti milovníci adrenalinu, je možné v okolí Plzně doporučit nějaké zajímavé místo vyplavující tento hormon?

Za mě je to určitě adrenalinové lezení, takže bych využil různé stěny v Plzni a okolí, například venkovní stěnu ve Štruncových sadech. Nedaleko Plzně je také kopec Kozelka, na kterém se dá krásně lézt. Kromě lezení bych doporučil také wakeboarding v Ejpovicích, kde se vyřádí jak začátečníci, tak i pokročilí.

Co ti přináší organizování takových akcí, proč to vlastně děláš?

Nejprve jsem nabízel místa v autě z toho důvodu, abych snížil náklady na pohonné hmoty (smích). Pak se to celé zvrhlo a momentálně mi organizování přináší hlavně radost ze všech těch zážitků, které s lidmi zažívám.

A na jakou další akci se v nejbližší době chystáte?

Cesta Multiplou do Turecka. Původní myšlenka byla taková, že pojedeme tímto skvělým autem do Íránu. Vzhledem k tomu, že dostat se do Íránu je těžší, než jsme předpokládali, rozhodli jsme se pro Turecko. V Brně jsem koupil auto a 7. července 2022 se vydáváme na cestu.

Jakým způsobem vás může někdo, kdo by měl o výlet s vámi zájem, oslovit ?

Oslovit nás může opravdu každý, ať už se jedná o studenty ZČU nebo kohokoliv jiného. Nemusíte se ani bát vyrazit bez parťáka. Vždycky si vytvoříme super partu a nezapomenutelný zážitek. Kontaktovat nás zájemci mohou na Facebooku nebo Instagramu.

Co bys vzkázal někomu, kdo nemá tolik odvahy vycestovat?

Určitě bych vzkázal, aby nesledoval české zpravodajské weby a nenechal se zastrašit médii. Spousta zpráv, které v různých médiích putují, je dost často zkreslených a vyvolává v lidech jen strach. Ve finále je cestování a bytí v jiných zemích mnohem jednodušší, než se může na první pohled zdát. Doporučuju být součástí nějakých facebookových skupin, které se na cestování zaměřují, a vyfiltrovat si tam lidi, kterým budete věřit a budete se od nich inspirovat. Úplně nejlepší je spojit se s někým, kdo v dané zemi byl nebo má nějakého takového známého a zjistit si od něj reálné informace.

Pokud chceš zažít nové dobrodružství s fajn lidmi, Pilsner Doggies tě jistě rádi vezmou do své smečky. Neboj se je kontaktovat na jejich sociálních sítích.