Studentské otazníky
Blog, Život na ZČU

Rozhovor David Zadák

Image

Vášnivý sportovec, několikanásobný mistr České republiky a 11. na mistrovství světa. V čem je David Zadák tak úspěšný a jaké má plány do budoucna?

Nejčastěji tě najdeme na kole. Jaké disciplíně se přesně věnuješ?

Do 16 let jsem kombinoval většinu výkonnostních cyklistických disciplín, následně jsem se začal specializovat na cross-country, kterému jsem se věnoval přibližně do 20 let. Když jsem nastoupil na ZČU, tak jsem se rozhodl jezdit enduro, které nyní dělám třetím rokem. 

Co tě vedlo k tomu vybrat si právě tento sport?

Když mi byly 4 roky, tak jsem se zúčastnil závodů ve fourcrossu, což se mi hodně zalíbilo a cítil jsem, že mě to extrémně baví. Od 6 let jsem začal jezdit úterý a čtvrtek na tréninky v Ostrově a ukázalo se, že mám docela talent. Následně jsem objížděl krajské závody, ve 12 letech jsem se posunul na české poháry a začal specializovaný trénink.

Momentálně dělám sám sobě trenéra a tvořím si tréninky sám, jelikož už vím, co na mě funguje. Přes zimu se snažím sportovat, jak jen to jde, takže chodím na běžky, lyže, kolo, cvičím sám doma. V březnu začíná biková sezóna, takže ideálně odjedu do tepla a tam najezdím co nejvíce kilometrů v klidnějším tempu, abych měl na čem stavět.

Ježdění je oproti jiným sportům přeci jen nebezpečnější a určitě musíš být během jízdy stoprocentně soustředěný. Je tam prostor pro pochyby, případně strach?

Když se na trati objeví těžší místa, tak strach samozřejmě trochu mám. Překonávat strach je jedna z nejlepších věcí v životě, mám rád ten adrenalin a překonávání sám sebe. Určitě je důležité mít to v hlavě správně nastavené, někteří jezdci mají i mentální kouče. Stačí chvilka, aby člověk přestal přemýšlet, nesoustředil se a nedopadne to dobře.

Stalo se ti někdy, že ses nedokázal soustředit a odnesl sis nějaké zranění?

Řekl bych, že každý rok jsem měl jedno vážnější zranění. Celkově mám 150 stehů všude možně, ale nejvážnější zranění bylo v roce 2015. Byl jsem na tréninku a nevím jak se to stalo, ale najednou jsem měl otřes mozku, takže si 3 dny vůbec nepamatuju. Prý jsem byl při smyslech a ptal jsem se neustále na dvě otázky, jestli můžu jít zítra na trénink a jestli nemusím jít do školy.

Co ti sport kromě 150 stehů dal?

První a nejdůležitější je životní řád. V 15 letech jsem odešel na internát 200 km od domova, kde jsem se naučil sám o sebe postarat. Podíval jsem se po celém světě a zjistil jsem, že lidé jinde nekoušou. Odnesl jsem si spoustu životních zkušeností, poznal jsem hromadu lidí a každý mi něco dal. Tolik věcí mě nerozhodí a mám určitý nadhled.

Předpokládám, že bez sponzorů se neobejdeš, jak je náročné je shánět?

Když jsem začal s endurem, tak jsem si myslel, jak si ze mě všichni sednou na zadek, což se nestalo. Musel jsem obepisovat spoustu lidí a popravdě jsem čekal, že ta cesta k některým spolupracím bude míň trnitá. Pochopil jsem, jak to funguje a je to skvělá lekce do života.

Kromě ježdění se věnuješ také studiu. Momentálně jsi v posledním ročníku oboru Management obchodních činností na Fakultě ekonomické. Máš nějaké tipy, jak zvládat studium a sport?

Myslím, že si člověk musí umět vybrat, čemu by měl věnovat čas, pozornost a z čeho si naopak nemusí dělat hlavu. Je to občas náročné, ale kde je chuť, tam je cesta. Základem úspěchu je správné naplánování celého dne.

Máš v plánu studovat dál nebo tě tvé kroky povedou jiným směrem?

Já chci být studentem, co nejdéle. Hlásím se na navazující studium Ekonomické a regionální geografie. Navíc mi už schválili přihlášku na Erasmus do Španělska, tak se těším na nové zážitky a zkušenosti.

A co sportovní cíle?

Dělat to tak, aby mě sport bavil a mohl jsem sportovat co nejdéle. Být ve výsledcích konzistentní, přibližovat se české špičce, ale především se sportem bavit.

Kde je v Česku dobré zázemí a příležitost k tomu, aby si člověk sjezdy vyzkoušel?

Nejvíc doporučuji Trail Park Klínovec, kde jsou traily pro úplně každého. Přiblíží ti to trochu ten sport, dost lidí to i chytne a opravdu se není čeho bát. Nemusíš mít ani speciální kolo, dá se tam jezdit na klasickém horském kole. Pro zdatnější jedince je pak možnost bikeparku na Špičáku na Šumavě

Davidovo cestu a zážitky můžeš sledovat na jeho Instagramu

Pokračujte ve čtení