Studentské otazníky
Blog, Tipy & triky

Propadl jsem ochotnickému divadlu

Image

Plzeň a divadlo, to je duo, které zkrátka funguje. Plzeňské Divadlo J. K. Tyla patří k nejvyhlášenějším v republice a může se bez ostychu srovnávat s předními evropskými scénami. Možná je to však důvod, proč se v Plzni tak trochu zapomíná na divadlo amatérské nebo, chceš-li, ochotnické. I ochotnické soubory však mají rozhodně co nabídnout. Členové zkouší ve svém volném čase, většinou poté, kdy se vrátí z práce nebo ze školy, a těžko od nich lze očekávat nějakou velkolepou operu nebo dechberoucí muzikál. Sám jsem se však ujistil v tom, že v tomto prostředí lze narazit na skvělé hry, individuální i týmové herecké výkony, spoustu zábavy a možná i něco navíc.

Divadelní spolek Propadlo

V Plzni můžeme nalézt více než desítku ochotnických souborů. První, na který jsem během svého objevování narazil, je Divadlo Propadlo. Soubor by se dal označit za jeden z nejstarších – jeho historie totiž sahá až do roku 1910. Dokázal přežít obě světové války, normalizaci i další krize spočívající třeba v nedostatku členů nebo problémům s prostory pro vystupování. S průběžně obměňovanou členskou základnou i repertoárem vystupuje dodnes. Podrobnou historii souboru si můžeš přečíst na stránkách divadlelního spolku Propadlo.

Image

Představení Kratochvilná historie uvedené v Západočeském muzeu, rok 2001

Ať žije premiér!

Na konci listopadu jsem ze zvědavosti navštívil jednu z aktuálních inscenací spolku – satirickou komedii Ať žije premiér! Upřímně jsem na představení přicházel s lehkou nedůvěrou, protože si myslím, že politická satira se hodí spíše do skečů a na kopírování a citování konkrétních politických postav nelze postavit hodinovou divadelní hru. Musím však autora scénáře, Jiřího Růžičku, pochválit za to, že pokušení laciného humoru odolal a hru dokázal napsat naprosto nadčasově bez toho, aniž by přitom musel za každou cenu napodobovat (ne)populárně známé politiky současnosti.

Image

Momentka ze hry Ať žije premiér!

Některé kauzy pana premiéra Plachého jsou až nápadně podobné těm, které všichni známe z reálné politické scény. S lidmi to umí dokonale a s pomocí asistentky, kterou zde ztvárňuje sama režisérka inscenace, dokáže médiím všechny své přešlapy vysvětlit tak, že by snad nikoho nenapadlo podezírat jej z korupce nebo nehospodárného zacházení se státní kasou. Je tu však mladá a ambiciózní reportérka, která se s mlžením okolo jeho podezřelých projektů nespokojí a pouští se do investigativního pátrání na vlastní pěst. Je to ale dobrý nápad? Dokáže pan premiér opět odvrátit pozornost jinam, nebo pravda a spravedlnost nakonec zvítězí? Dozvíte se v Divadle Dialog.

Image

Protagonisté hry Ať žije premiér!

Z provedení hry divadelního spolku Propadlo s režisérským vedením Dáši Marovičové jsem byl nadšený! Označení amatéři tady opravdu není na místě – jen málokterý divák by poznal, že herci nejsou profesionálové.

Minirozhovor s režisérkou Dášou Marovičovou

Po představení jsem si v divadelním baru povídal s režisérkou této hry, Dášou Marovičovou, která odpověděla na několik mých otázek.

Jakými úspěchy se váš divadelní spolek může pochlubit?

Za náš největší úspěch považuji naši existenci. Od roku 1910 hrajeme nepřetržitě až do současnosti. Ceny za herecký výkon, pochvala za režii, to už beru jako třešničku na dortu, za odměnu.

Vaše příjmení se u repertoáru objevuje už od roku 1974. Stala se z vedení spolku rodinná záležitost předávaná z generace na generaci?

V roce 1974 začal pracovat se souborem můj tchán režisér Štěpán Marovič. Já se do rodiny přivdala a vedu soubor od roku 1996, kdy byl soubor zaregistrován jako samostatný spolek DIVADLO Propadlo.

Jak často se scházíte na zkoušky a jak dlouho trvají?

Zkoušíme každé úterý a pátek večer, minimálně dvě hodiny i více, dle potřeby.

Kolik času stráví vaši členové samostudiem scénáře mimo zkoušky?

Tak to netuším, ale poznám, kdo s textem pracuje a kdo lajdá.

Jak dlouho vám trvá nacvičit jednu divadelní hru?

Když nepočítám přípravu hry, úpravu či psaní nového textu, tak samotné nazkoušení trvá tak asi půl roku (pokud zrovna není covidová pauza). To jsem tehdy musela třikrát přeobsazovat a upravovat text a také premiéra byla uskutečněna až na potřetí. Řada lidí si myslela, že už to zabalíme.

Jaké žánry jsou u souboru oblíbené?

Mám ráda pohádky – dětský divák je upřímný barometr našeho snažení. Jinak vybírám témata, která mají co říci, jako je hra Ať žije premiér! Ale sáhnu i po dobré detektivce od Agathy Christie, například Korunní svědek.

Podle čeho dále vybíráte hry, které spolek hraje?

Už při výběru nebo psaní textu uvažuji o hereckých možnostech souboru. Ostatní, jako je scéna, světla, technika, kostýmy, hudba, to už je řešitelné. Ale obsazení je klíčové.

Je těžké stát se členem vašeho souboru?

Stát se členem Propadla těžké není, ale vytrvat, to už chce velké nadšení, které každý v sobě nemá. Vedle hraní jde také o stavění kulis, zajištění i šití kostýmů, výtvarnou práci a i o nutné papírování. Je to časově náročné a skloubit divadlo s prací a zájmy, to už každý nevydrží. Hlavní předpoklad je mít cit pro text a být pohybově vybaven. To považuji za samozřejmost.

Zažili jste, třeba v poslední době, nějakou zákulisní příhodu, na kterou rádi vzpomínáte?

Na posledním představení pohádky si čert zapomněl vzít svlečený kožich na jeviště. Utekl do šatny, kde nic netušící herci s úžasem sledovali, jak lítá po šatně a hledá. S pokřikem „už ji mám” se řítí zpět na jeviště a já si oddechla. Hrálo se dál. Pak jsme se tomu smáli, ale říká se: „Byla to pauza, že palmy rostly, až z toho byl les.”

S jakou největší překážkou jste se naopak vy nebo váš soubor za dobu vašeho působení setkal?

Překážky jsme prožili různé. Vše se dalo zvládnout, od totalitní cenzury přes dnešní boj o diváky a finance.

Na jaké další představení byste pozvala naše čtenáře?

V létě jsem napsala pohádku Jak se Krakonoš nenechal přechytračit. Tak si přeji mít štěstí nakloněno a v klidu dotáhnout zkoušky k jarní premiéře. Stále hrajeme pro děti Jak čert vyletěl z kůže a poslední již jmenovanou komedii Ať žije premiér! Rozhodně se v našem divadle zastavte, je z čeho vybírat!

Ochotnických souborů je v Plzni mnoho

Většinu divadelních spolků v Plzni sdružuje Divadlo Dialog ve Smetanových sadech. Sdružení je pro soubory důležité, protože mají v Plzni stálou a technicky vyhovující scénu, na které mohou vystupovat, a lépe na provoz scény shání finance. Když mrkneš na stránky Divadla Dialog, uvidíš, že je neustále na co chodit. Objevuj ochotnické divadlo i ty!

Fotografie: Archiv Dáši Marovičové, Divadlo Dialog

Pokračujte ve čtení