Pocket tips: Kam zajít do čajovny

Chceš si odpočinout, na chvíli se odříznout od světa, popovídat s kamarády, najít klid pro práci nebo „jen“ ochutnat skutečně dobrý čaj? Pak je čajovna tou nejlepší volbou.

Máš chuť spíše na hřejivé a útulné večerní posezení v přítmí? Případně potřebuješ pracovat na školních povinnostech, a tak se ti hodí trochu světla? Či by tě zajímala nějaká netradiční přednáška? Všechno je možné a čajovny jsou skvělým místem, jen je třeba zvolit priority a následně si vybrat. Anebo ještě lépe – vyzkoušej postupně všechny a uvidíš.

Dobrá čajovna

Dobrá čajovna je dalo by se říci českým standardem v čajovnictví a najdeš ji v mnoha městech naší země. Najdeš zde širokou nabídku nápojů roztříděných do několika kategorií – červené, černé, zelené, bílé čaje, ale také třeba takzvané studenky (ledové nápoje v letních měsících stavěné na čajové bázi). Nesmíme opomenout různé speciality, jako je například orientální nápoj salep, což je „pudinkový“ výluh z kořene, který se na Blízkém východě používal jako afrodiziakum. Nabídka jídla je díky mnoha variantám přípravy pity poměrně pestrá a jistě si pochutnáš.

Interiér Dobré čajovny je rozčleněný na mnoho zákoutí, kam si můžete vlézt a dopřát si soukromí a nerušené povídání s přáteli. Nábytek je různorodý, což navozuje pocit jakési nedbalé pohody. Posedět je možné i venku na malém dvorku, který přímo sousedí se Starou synagogou. Doporučuji se tam podívat  – je to útulné magické místo.

Čajovna se nachází ve Smetanových sadech, kousek pod starým divadlem.

Perlová čajovna

Perlová čajovna se také nachází v centru Plzně, jen kousek od náměstí Republiky, kde jinde než v Perlové ulici. Může se chlubit tím, že je vůbec nejstarší čajovou v Plzni. Prostory nemá tak členité, přesto si ale každý přijde na své. V první místnosti, která je poměrně světlá, je možnost posezení v křesílkách u stolků. Najdeš tu ale i klasickou zalézací místnost, kde si můžeš sednout, lehnout, pololehnout a prostě se všemožně rozvalit a uvelebit na dřevěném pódiu mezi polštáře a sedáky. Pro účely posezení větší společnosti čajovna nabízí ještě i salónek. Konají se tu také různé veřejné akce, například pravidelné kytarové dýchánky. Posledním místem je útulná venkovní zahrada s několika stolky otevřená za teplých dnů, kdy je chuť na ledový čaj.

Čajovna U Pekla

Možná, že plzeňští pamatují ještě Nebeskou čajovnu. Tak přesně na jejím místě vznikla čajovna U Pekla – jak příznačné, že? Ani tato čajovna není daleko z centra, nachází se v Sadech pětatřicátníků, kousek od obchodního domu Plaza.

Možná si řekneš, že je to dost rušné místo, názor ale změníš hned, jak vejdeš vstupním průchodem na dvorek s čajovou zahrádkou – ruch města zmizí a dýchne na tebe klasická relaxační atmosféra čajovny. Dvorek je slunný a krásně zelený, je na něm vytvořená spousta útulných zakoutí. Po zdech se pne břečťan a i tam, kde nemá co růst, jsou nadité květináče. Čajovna je uvnitř trochu jiná, než je zvykem u klasických čajoven. Ne, že by si nezachovala klasický pult s hromadou plechovek, ale je dost světlá (alespoň na čajovnu) a laděná do moderního stylu. Stolky a nábytek jsou dosti jednotné (ne bedny od čaje a židlička každá jiná). I přesto si však dokázala čajovna zachovat svého ducha, takže to určitě není na škodu – někdo se lišit musí.

Čajovna se také skládá jen ze dvou větších místností. První, klasicky, s čajovým pultem, stolky a křesílky, druhá nabízí i pódia s nízkými stolky a tradičními podsedáky. I tato místnost je světlá a najdete v ní rovněž pár křesílek. Čajovna se tak více hodí pro pořádání různých akcí a rozhodně v tomto ohledu nelení.

Čajovna Svět

Když se vydáme od již zmiňovaného obchodního domu Plaza druhým směrem, dojdeme pro změnu k Čajovně Svět. Jak již název napovídá, je opravdu světová. A to především tím, že se zde konají přednášky cestovatelů i čajovníků o různých koutech světa. Představte si příjemné povídání, hezké obrázky a pohodový pocit s hřejivou čajovou miskou – co může být lepšího v chladných zimních měsících?

Co se týče prostor a interiéru, jde opět spíše o tradiční čajovnu, ve které sedíme jen ve světle červeně zbarvených lamp, kde je v zimě krásné teplíčko a tabule okenních skel jsou zamlžené. Ani zde nezapomněli na příjemnou venkovní terasu, kam v létě příliš nesvítí slunce a na podzim, když ho začíná být nedostatek, sem ještě pár paprsků proklouzne.