Studentské otazníky
Blog, Tipy & triky

O migrénách

Image

aneb V mém minulém článku jsme se nemohli hýbat, v předminulém článku jsme nemohli dýchat a teď zase neuvidíme, let’s gooo.

Migrény mě provází tak nějak od 12 let, takže už jsem s nimi docela kamarád. Teda, „kamarád“ v tom smyslu, jako jsi kamarád se spolužákem ze střední, kterého znáš přes osm let, vždycky se všude opije a snaží se celý večer sbalit tu hezkou holku, která se z nevysvětlitelných důvodů furt drží toho jednoho týpka a mají na ruce prstýnky. Jakoby, znáš toho „kamaráda“ dobře, ale kdyby ho měl sem tam přejet autobus, tak by tě to nějak zvlášť nemrzelo. Vlastně vůbec.

Migréna; ne, já-gréna!

Tamto přirovnání vlastně nebylo tak daleko. Občas se při migrénách fakt cítím, jako kdyby mě přejel autobus. A zacouval. Několikrát. Vlastně jako kdyby po mně jezdil každých pět vteřin po dobu zhruba 3 dní.

„Ale Lišáku, není migréna jenom fancy název pro bolení hlavy?“ Pojď se mnou, ukážu ti to.

Moje migrény vypadají většinou nějak takhle:

Buď se s ní náhodně probudím, nebo mi najednou během dne dojde, že mě bolí hlava. Mám asi tak půl hodiny na to, abych si zkusil vzít prášek (na migrénu mám od neurologa předepsaný dva; jeden je brutálně nabušenej ibuprofen a druhej je bílá tabletka, v balení dvě za pětikilo) a když nepomůže, začíná zábava. Většinou mám doma u sebe nějakou Colu nebo Pepsi, protože při migréně často zvracím. Spoustě lidí migréna přejde po tom, co se vyzvrací. Haha, ne mně. Proč Cola? Protože v sobě má kyselinu fosforečnou, která víceméně umožňuje to, abyste tu Colu s tím masivním obsahem cukru dokázali vypít a udržet v sobě (zhruba 45 kostek cukru na 2 litry, let’s go). Schválně, zkuste si loknout sirupu, uvidíte, jak to dopadne. Každopádně, právě na tohle ta kyselina pomáhá, když se vám chce zvracet obecně.

Když tenhle problém nějak začnu řešit, většinou (spíš tak 35 % času) k tomu ještě zažívám migrény s aurou. Cožeto je aura? Nevím, ale víceméně to znamená, že přestanu vidět kusy zorného pole. Yup, straight up nevidím. Co jsem slyšel, tak u každého to vypadá trochu jinak, u mě je to třeba podobný něčemu mezi televizním zrněním, takovýmu tomu co vidíš, když omdléváš a tomu, když zavřeš oči a promneš si je. Prostě skvrny, přes který nevidíš. A celý tohle u mě většinou trvá 2-3 dny.

Ještě mám pocit, že jsem na něco zapomněl, hmm… Jo! Už jsem zmiňoval tu neskutečnou bolest hlavy, která se zhoršuje s jakýmkoliv zvukem, světlem či pohybem? Ne? Tak to pardon, jdu na to.

Ta bolest hlavy je asi na migréně objektivně to nejhorší. Málokdo s ní dokáže nějak rozumně fungovat, většinou prostě ležíme v posteli a čekáme, až to přejde. I migrény mají různou intenzitu, ale i třeba ta pro mě nejnižší je fakt hrozná. Už se mi to docela zlepšilo, ale během studia na střední jsem měl 2-3 denní migrénu zhruba každé dva týdny, takže to nejen ovlivnilo studium, ale i psychický stav. Když jsem měl nějakou hodně silnou, kolikrát jsem až nihilisticky úplně vzdal jakoukoliv snahu nemít moc světla nebo hluku a prostě jsem zhasnul, nalil si Colu s ledem (protože zteplalá Cola je fujky) a sednul si k počítači a hrál hry, abych se alespoň něčím rozptýlil, protože jsem stejně spát nemohl a míra rozptýlení převážila pravidlo ticha a tmy. Ale zase na druhou stranu, dohrál jsem takhle za noc zhruba třetinu Dark Souls 3. Win-win…?

Kdo je Gamora? Proč je Gamora?

Proč mám migrény, nikdo oficiálně vlastně neví. Z části je to asi v rodině (díky, babi), z velké části je to asi stresem. Ten spíš ale ovlivňuje četnost, než jejich samotnou existenci. Migrény můžou mít ale i další příčiny. Častá je migréna od páteře, která se často dá vyřešit správným cvičením a třeba fyzioterapií, dál jsou třeba migrény často, hlavně u dívek, spojené s dospíváním, ale také často potom odezní (proto spoustu lidí říká, že mívali migrény na gymplu). Je jich ještě víc, ale s těmihle příčinami se setkáš nejčastěji. Čímž se dostávám k poslední a velmi důležité části tohoto článku.

Mýty

Migréna se řadí do „dámských problémů“.

Ani trochu. Ano, častěji se objevují u žen, ale není to rozhodně nijak exkluzivní. #genderequal, je to strašně progresivní nemoc.

Migréna je jenom to, když tě víc bolí hlava.

Vzhledem k tomu, že jsme to všichni dočetli až sem, tak asi nemusím vysvětlovat, proč to tak není. Ale rozdíl, který jsem třeba nezmínil, je v lokaci. U bolení hlavy tě může bolet třeba jenom hořejšek, nebo zadní část (třeba když máš moc utažený culík), ale migréna je většinou v prostoru za očima a nahoře. Nedokážeš si to představit? Zde meme:

Image

Tak se prostě na migrénu vyspi a můžeš druhý den do práce.

Někdy. Někomu migrény odejdou po dni, někomu, když se vyspí, někomu, když se vyzvrací. No, a nám ostatním třeba až za tři dny. #mámvýdrž

To máš z těch videoher.

Ne mamiii, to na to nemá vliiiiv…

S migrénami se nedá nic dělat.

Není to pravda, většinou jde vysledovat nějaký spouštěč (špatná páteř, stres…) a pracovat na jeho odstranění. Spoustě lidem to odezní okolo 25 let věku, pokud jim začaly během dospívání a celkově na migrény pomáhá klid, tma a ticho, kterými to většinou zmírnit jde. Plus každý má ještě nějaké svoje vlastní triky.

Nikdy jsi neřídil šermířský turnaj.

Není to tak, pravidelně řídím unikátní celorepublikový turnaj O sokolí péro a nově v posledních dvou letech i jeden plzeňský turnaj HEMA.

Souvisí to nějak s migrénama?

Ne.

Napsal jsi to jenom proto, abys mohl flexit?

Ne?

Ty nevíš, jak ten článek zakončit, viď?

…ne?

Pokračujte ve čtení