Studentské otazníky
Blog, Tipy & triky

Nestresuj se a radši cvič

Image

Cvičit nemusíš jen kvůli formování postavy, medailím a diplomům. Cvičení je také skvělým pomocníkem při odbourávání napětí a zmírnění stresu. Jakými cviky by sis mohl proložit učení během nadcházející zkouškového?

Bez správného dýchání ani ránu!

U každého cvičení je důležité dýchat hluboce do břicha a dbát na správnou frekvenci dechu. Technika břišního dýchání ti může pomoci nejen při cvičení, ale i nárazově při stresových situacích. Jestli dýcháš správně, zkontroluješ tak, že si položíš ruku na břicho, nadechneš se hluboce nosem a položenou ruku na břiše odtlačíš pouze samotným dechem. Vdechovaný vzduch nesmí končit pouze na hrudníku, ale musí se dostat právě až do břicha. Ideálně se snaž během minuty udělat 6–⁠10 hlubokých nádechů a výdechů. 

Dýchat jsme se naučili, jdeme cvičit.

Jedním z nejúčinnějších cvičení, které odbourává stres a pomohá ti cítit se lépe jak po psychické, tak fyzické stránce, je jóga. Vřele doporučuji YouTube kanál Yoga with Adriene, která má nespočet videí s různorodou tématikou. Najdeš zde jógové sestavy zaměřené na různé části těla, ale i sestavy, které se hodí v momentě, kdy je člověk ve stresu, má strach nebo chce jen příjemně začít svůj den.

Kromě jógových sestav, které trvají několik minut, existují i pozice, které se dají dělat jednorázově a pomohou hned. Předtím, než si jednotlivé cviky ukážeme, si nachystej podložku, aby pro tebe cvičení bylo pohodlné. 

První pozice je Balasana neboli pozice dítěte.

Image

Výchozí pozice je vkleče, následně se posadíš dozadu na paty, ohneš trup a přitiskneš hrudník na stehna, čelo si zapřeš o podložku a uvolníš krk. Paže můžeš nechat volně podél těla nebo je natáhnout před sebe. Tím, že paže natáhneš před sebe, docílíš většího protažení zad a ramen. V této pozici vydrž několik hlubokých nádechů a výdechů. Neměř si výdrž na určitý čas, ale opravdu na dech.

Uttanasana neboli hluboký předklon 

Image

Ze stoje přejdi do hlubokého předklonu tak, že ohneš trup a přilepíš hrudník na stehna. Dlaně se snažíš položit na podložku (pokud je pro tebe těžké položit dlaně na zem, pokrč mírně kolena), uvolníš hlavu a povolíš záda. Díky tomu, že v této pozici máš hlavu směrem dolů, dochází k lepšímu prokrvení mozku, což umožňuje zmírnění únavy a celkové zklidnění. Opět v této pozici vydrž několik hlubokých nádechů a výdechů. 

Baddha Konasana neboli pozice motýla

Image

Tato pozice krásně uvolní tvoje kyčle a rozproudí lymfatický systém. Pohodlně se posaď na podložku (můžeš se posadit klidně i na polštář, pozice pro tebe bude příjemnější), spoj chodidla před tělem a kolena nech volně spadnout do stran, zároveň si hlídej napřímená záda. Měl bys cítit protažení v oblasti kyčlí a zad. Můžeš vyzkoušet i druhou variantu, kde si tentokrát nemusíš tolik hlídat svá záda, jelikož pozice se provádí vleže. Lehneš si na záda a opět spojíš chodidla k sobě, kolena volně pustíš do stran. Je jen na tobě, která pozice ti bude příjemnější. 

Poslední jógovou pozici, kterou dnes představím, je Sarvangasana neboli svíčka.

Image

Nejprve si lehni na záda a pomalu začni zvedat nohy a tělo vzhůru. Lokty si opři o podložku, dlaně zapři do zad, pod lopatky (čím blíže budou ruce k lopatkám, tím budeš stabilnější). Snaž se mít nohy propnuté a zpevněný střed těla. Nejdůležitější v této pozici je poloha hlavy, ta nesmí být nakloněna na žádnou stranu, ale musí být hezky rovně. Tato pozice napomáhá ke zmírnění migrén a především zlepšuje cirkulaci krve. 

Zaručeným pohybem, který pomáhá k celkové psychické pohodě, je bezpochyby chůze. Najdi si mezi učením chvilku čas a zajdi na krátkou procházku do přírody, kde přijdeš na úplně jiné myšlenky, načerpáš čerstvý vzduch a zaručuji ti, že motivace do další práce se bezpochyby zvýší. Pro zdatnější jedince je vhodné vyměnit chůzi za běh. Taková půlhodina klusu tě dokáže nakopnout na dalších x hodin dopředu.

Tak co, nadělíš si letos pod stromeček méně stresu, více pohody a především radost z pohybu?

Pokračujte ve čtení