Studentské otazníky
Blog, Tipy & triky

Mobilní tipy našich redaktorů

Image

Chytrý telefon je již pevnou součástí našich životů. V tomto článku najdeš tipy, jak inteligenci a všestrannost svého mobilu ještě navýšit pomocí aplikací, jež doporučujeme my, redaktoři.

Martinův vysoce produktivní tip 

Microsoft Launcher

Hned na začátku budu muset zaplašit uživatele iPhonů – tato aplikace je dostupná výhradně pro operační systém Android. Část systému, která je odpovědná za vzhled a funkčnost domovské obrazovky a menu aplikací – tzv. application launcher, je možné přebudovat použitím Microsoft Launcher. Ten je dostupný jako aplikace v Obchod Play, jeho implementace do systému se provede v nastavení systému. Osobně tento launcher doporučuji z vícero důvodů. Vyhovují mi dodatečné možnosti úprav velikostí ikon, rozložení apod. Nabízí další sloty pro nejpoužívanější aplikace vespod obrazovky. A v neposlední řadě velmi často využívám integraci aplikací společnosti Microsoft přímo do domovské obrazovky. Jedná se o panel obsahující Outlook Kalendář, Úkoly (aplikace Microsoft To Do: Lists, Tasks & Reminders), Rychlé poznámky aj., které jsou synchronizované s Microsoft účtem a při připojení k internetu se ihned změny projeví i v jiných zařízeních. Drafty článků pro blog si tak pohodlně píši v tramvaji do Rychlých poznámek, a když přijdu domů, pouze otevřu aplikaci na PC a mám vše připravené. Rychlé poznámky jsou standardní součástí Windows, To Do aplikace je ke stažení v Microsoft Store.

Šimiho protipandemický tip

Virtual Hand Sanitizer

Zejména v posledních třech letech se dezinfekční gel stal téměř povinnou výbavou každé dámské kabelky, školní brašny nebo turistického batohu. Bohužel, malé lahvičky nejsou bezedné, a tak se snadno může stát, že ti dezinfekční gel dojde přesně v momentě, kdy se chystáš spořádat pořádný Big Mac, završit návštěvu vánočních trhů tradičním českým trdelníkem nebo prostě jen platíš nákup penězi, které ti babička strčila do kapsy při poslední návštěvě. Co teď s tím? Naštěstí tě může zachránit tvůj chytrý telefon!

Appka Virtual Hand Sanitizer je revoluční dezinfekční dávkovač, který máš po ruce vždy, když máš u sebe svůj mobil. Tedy vždy. Dávkování je extrémně jednoduché, stačí tapnout na lahvičku a z pumpičky ti vystříkne potřebná dávka pro dezinfekci tvých rukou. Pro pohodlnější dávkování je navíc možné nastavit zvukovou i vibrační odezvu telefonu. Pokud ti dezinfekce dojde, nepanikař. Prostě stiskneš tlačítko pro automatické doplnění a dezinfikuješ vesele dál. Ano, i dezinfekce může být zábava! Můžeš totiž vybírat z mnoha barevných motivů, které se ti odemknou po určitém počtu spotřebovaných dávek, a díky highscore tabulce soupeřit se svými přáteli o to, kdo je větší stříkač. Ne náhodou si appka v Obchodě Play vysloužila hodnocení 5,0 a přes sto tisíc stažení, bohužel je to zatím jediný obchod, kde je aplikace k dispozici, takže jablíčkáři mají zatím smůlu. Každopádně Virtual Hand Sanitizer posouvá dezinfekci rukou na úplně novou úroveň.

Kamči škudlicí tip

Spendee

Spendee je aplikace, která mi velmi usnadňuje správu mých financí a umožňuje mi tak efektivně hospodařit. Mám ráda systematičnost, jednoduchost a stručnost, což tato aplikace naprosto splňuje. Díky přehledným grafům se uživatel velice rychle zorientuje ve svých příjmech a výdajích za určité období. Kromě celkových částek může vidět také jednotlivé kategorie, do kterých vkládá své peníze. 

Aplikaci si člověk jednoduše propojí se svým bankovním účtem a veškeré provedené transakce se automaticky zařadí do daných kategorií. Velkou výhodou aplikace je možnost vytvořit si vícero peněženek na různé účely. Já, například, využívám dvě peněženky – na hotovostní platby a platby z účtu. Lze také vytvořit sdílenou peněženku, což umožňuje spravovat finance a evidovat platby společně s rodinou, partnerem či přáteli. Sdílené peněženky využívám především při cestování s větší skupinou lidí a všem nám to obrovsky usnadňuje životy (a především šetří peníze). 

Když člověk na konci měsíce vidí výslednou sumu, za co nejvíc utrácí, dobře si příští měsíc rozmyslí, do čeho bude své peníze investovat. 

Míši oduševnělý tip 

Nepanikař

Tuta appka je ušitá na míru tvojí duši. Má totiž uživatelům pomáhat a poskytovat první rychlou psychologickou pomoc. Využít můžeš chatovou a e-mailovou poradnu, a to úplně anonymně a zdarma. Dále se díky Mapě pomoci dostaneš ke kontaktům na psychology, psychoterapeuty, psychiatry, pedagogicko-psychologické poradny a krizová centra. Aplikace nabízí také on-line terapie za zvýhodněných cenových podmínek. Nepanikař se také věnuje osvětě a vzdělávání široké veřejnosti o duševním zdraví.

Aplikace funguje jak pro majitele „ajfounů“, tak pro ty věrné Androidu a její velkou výhodou je, že funguje i offline (kromě chat poradny, u které je potřeba připojit se k internetu).

Obsah je rozdělen do modulů věnujících se depresi, úzkosti, panické atace, sebepoškozování, myšlenkám na sebevraždu a poruchám příjmu potravy

A to nejlepší na konec – vše najdeš dostupné v deseti jazycích (čeština, slovenština, polština, němčina, angličtina, ruština, španělština, italština, francouzština, ukrajinština).

Tip pro studenty ZČU: Potřebuješ-li pomoc při zvládání duševních potíží, na naší univerzitě můžeš využít služeb psychologického poradenství, včetně chat a e-mailové poradny či podpůrné skupiny. Veškeré informace najdeš na webu bezbarier.zcu.cz

Kátin emocionální tip

Obimy

Čím starší jsme, tím více jsme zavaleni starostmi a povinnostmi. Čas pro tyto aktivity nám ale ukrajuje z časového balíčku, který využíváme pro své blízké. Možná také nemáme možnost blízkým předávat naši pozornost nejen vlivem nedostatku času ale také kvůli vzdálenosti, která nás dělí. Důsledkem je, že se často navzájem odcizujeme.

Již název ti může trochu napovědět, co aplikace umí. Obimy je aplikace od ukrajinských vývojářů, která sama sebe označuje jako první senseger (po vzoru messengeru). Hlavní funkcí je sdílení emocí a možnost zasílání emocí bez psaní zpráv, posílání fotek nebo videí tvým Obimy přátelům, které si vybereš z kruhu svých blízkých. Aplikaci je také možné synchronizovat s aplikacemi pro zdraví. Sdílí se pak také počet kroků nachozených za den, srdeční tep a v neposlední řadě třeba také počet dní do začátku menstruace. To v rámci (nejen) partnerských vztahů vnímám jako užitečnou pomůcku, jak se občas více navzájem pochopit. Poslední funkcí je zasílání upozornění o emocích, které byly sdíleny s tebou, a také připomínku, že máš svým přátelům a rodině věnovat trochu času. 

Obimy je z mého pohledu ideální aplikací pro situace jako je pobyt v zahraničí nebo vztah na dálku, a to ať už jsou tví blízcí z Česka či ne. Aplikace je dostupná v angličtině a ukrajinštině.

Kubův libozvučný tip

MuseScore

Tip možná spíše pro hudebníky, ale kdo ví, kdy se ti bude hodit. V této aplikaci lze vytvářet kvalitní notový zápis, skládat hudbu, přehrávat ji (díky rozsáhlé bance hudebních nástrojů), exportovat do audia a dělat zkrátka vše, co se vám v muzice zamane.

Pokud tě tedy baví hrát si s notami a hudbou, je appka skvělá volba. S ohledem na úroveň aplikace je pozoruhodné, že je zdarma (a to nejen na mobilních zařízeních a tabletech, ale i ve verzích pro počítač, kde se dá pracovat o něco profesionálněji). Svou knihovnu můžeš sdílet s ostatními zařízeními. Vše, co zapíšeš, přiřadíš libovolnému hudebnímu nástroji a svůj výsledek si můžeš okamžitě přehrát. Aplikace je proto vhodná i pro úplné začátečníky.

Kromě free verze je další výhodou podpora češtiny a jednoduché ovládání. Celkově by se dala (pro znalejší) připodobnit ke starší dvojici Sibelius a Finale, což jsou ale aplikace placené. 

Pokračujte ve čtení