Studentské otazníky
Blog, Tipy & triky

29. ročník Múzy zná svého vítěze

Image

Plzeňská hudební klubová scéna je jeden z hlavních pilířů kultury v našem univerzitním městě. Pokud však nepatříš mezi stálé vymetače klubů, může pro tebe být těžké se v ní zorientovat.

Kapel jsou v Plzni a okolí stovky a někdy by se dokonce dalo říct, že nabídka téměř převyšuje poptávku. I proto je tady Múza, největší soutěž amatérských kapel v Plzni, která dává šanci vyniknout těm nejlepším.

Princip soutěže Múza

Soutěž probíhá v několika kolech. Po prvním užším výběru z přihlášek jsou kapely rozřazeny do několika skupin, především podle žánru. Kapely každé skupiny pak společně vystupují v rámci jednoho hudebního večera, ve kterém mají 20minutový prostor pro zaujetí diváků a poroty. Z každé skupiny pak postupuje jedna kapela do finále, které probíhá podobným způsobem, ale o vítězi tady rozhoduje pouze porota (divácké finále se koná samostatně). No a právě finále letošního 29. ročníku se konalo ve čtvrtek 1. prosince, tradičně v hudebním klubu Divadlo Pod Lampou. Krom přízně diváků šlo opravdu o hodně. Pronájem nahrávacího studia pro 3 nejlepší kapely a finanční prostředky 20 tisíc korun pro tu vůbec nejlepší – to jsou výhry, za které stojí hrábnout do strun.

Celé finále provázela skvělá atmosféra. Za vstupné pouhých 50 korun si divák mohl užít degustační večer těch nejzajímavějších kousků, které dozrály v plzeňském hudebním podhoubí. V zásadě všechny kapely, které to dotáhly až sem, se staly jakýmisi vítězi a bylo velmi milé vidět, jak se podporovaly navzájem, a to i přes soupeřené ceny. Za celý večer jsem si nevšiml žádného náznaku rivality a to na klubové scéně velmi oceňuji. Přesto se však hlavním vítězem mohla stát jen jedna kapela ze sedmi.

Výběr musel být pro porotu určitě velmi těžký, a to i proto, že žánry soutěžících kapel se někdy hodně lišily. Myslím tedy, že do výběru mohl náznakem zasáhnout osobní vkus samotných porotců, protože třeba moje vítězná trojice by vypadala úplně jinak. Přesto však nemůžeme pochybovat o tom, že by se nějaká kapela nedostala do výběru oprávněně a – jak už jsem říkal – z vítězů měli radost úplně všichni, ostatní kapely nevyjímaje. No a kdo že Múzu 2022 tedy vyhrál? Už tě nebudu dlouho napínat, pojďme si představit jak vítěze, tak i další zúčastněné, protože i mimo stupínek vítězů je rozhodně o co stát. Jdeme na to!

Bonnie

Právě plzeňská kapela Bonnie, která hrála na začátku semestru na akci Rok Jedna ZČU, se stala absolutním vítězem letošního ročníku Múzy. Svým takříkajíc lážo plážo punkem si získala nejen porotu, ale i obecenstvo. Během vystoupení probíhalo pod pódiem to největší pogo celého večera. Kapela Bonnie vsadila na jednoduchost, hravost, uvolněnost a pozitivní komunikaci s publikem. Tato volba se nakonec vyplatila a dopomoha jí k tučnému šeku.

Image

Lars

Hned na druhé příčce se umístila domažlická alternative rocková kapela Lars. Nejsem si jistý, zda to bylo v plánu nebo ne, ale z celého publika očarovala kapela Lars hlavně tu dívčí polovinu. A není se čemu divit. Líbivé elektrické kytaře a jemnému zpěvu pohledného frontmana Karla Kuneše by odolala jen málokterá. Co by si ale sám počal bez svých schopných kolegů, Karla Píši s basou v ruce a Mathiase Westerdijka za bicími. Však jsou oba studenti Konzervatoře Jaroslava Ježka a jejich vyvážená rytmika svědčí o tom, že přesně ví, co, kde, jak a proč dělají. No a sám frontman je zase pro změnu absolvent Pražské konzervatoře. To je mi ale povedená partička.

Image

Billy Rudin

Třetí a zároveň poslední vyhlašované místo obsadila kapela Billy Rudin, původem z Tachova. Není podstatné, jak vypadá jejich zpěvák, jehož tvář zůstala po celou dobu vystoupení zahalena blonďatou ofinou. Podstatné je, že kapela přivezla do Lampy i stoner rock těžký tak, že by tvoji nohu mohl klidně poslat na pár měsíců do sádry. Namakaní fanoušci však tento kalibr hravě ustáli a porota nakonec poslala kapelu Billy Rudin na stupínek vítězů.

Image

The Stardust

Kapela The Stardust z Plzně se bude líbit všem, kteří si ujíždí na melodickém metalu s ženským vokálem, jehož průkopníky se stali finští Nightwish. Křišťálově čistý zpěv Petry Kristové doprovází klasická metalová trojkombinace kytary, basy a bicích. Přestože na mě, jakožto velkého fanouška tohoto stylu, hudba této kapely velmi zapůsobila, myslím, že k úplné dokonalosti kapele chybí ještě klávesák, jehož party si nyní musí pouštět ze samplu. Pokud tohle čte někdo z The Stardustu, třeba se domluvíme.

Image

Arzzen

Přiznávám, že tahle metalová banda z jižního Plzeňska je moje srdcovka. Myslím si, že kapela Arzzen dokázala svou, v této lize poměrně tvrdou muzikou, oslovit i posluchače, kteří se za pravé metalisty nepovažují. Vysoká návštěvnost jejích koncertů věstí, že má skvěle našlápnuto k tomu stát se zvučným jménem plzeňského regionu tak jako kdysi třeba Extra Band, Turbo nebo Odyssea (pokud ti tato jména nic neříkají, zeptej se rodičů). Krom své vlastní tvorby hrají hoši i covery, takže jsou schopni bez problému odehrát jak hodinový set na fesťáku, tak celovečerní vesnickou zábavu. Pokud holduješ rychlým bicím, nekompromisním kytarovým riffům a textům ze života, se kterými se můžeš ztotožnit, s kapelou Arzzen nemůžeš udělat krok vedle.

Image

Riverside Project

Chlapi z katovické kapely Riverside Project ti med kolem pusy mazat nebudou. Hlas charismatického zpěváka Wency dobarvují životní zkušenosti a všestranný rock celé této party se hodí pro nespočet situací, ať už máš chuť pařit či vařit, řídit, odpočívat nebo se třeba utápíš v zimních depkách. Další z mých favoritů, kterému jsem umístění ve finále přál.

Image

Spadlpes

Co by kamenem dohodil to měla do Plzně kapela Spadlpes ze Zruče-Sence. Pes mi naštěstí během vystoupení nespadl, zato brada ano. Pokud bych ti měl alternativní multižánr této kapely přiblížit, asi bych jej zařadil někam mezi rock, ska, taneční hudbu a hospodskou zpívanou.  Každá skladba pak obsahuje různý poměr těchto žánrů. Obecně chytlavé rytmy Spadlpsa tě však vždy zaručeně rozvlní.

Image

Víc kapel už se do finálového výběru bohužel nevešlo, to však neznamená, že máme v kraji sedm dobrých kapel a víc nic. Na kvalitní tvorbu se dá v Plzni na každém rohu, ať už Pod Lampou, v Zach´s Pubu, Buena Vistě nebo Parlamentu. Jen to chce občas místo večerního chillu u Netflixu zvednout zadek a vyrazit do šumu.

Lituješ, že ti právě tuta akce nepřistála do kalendáře? Máš možnost zúčastnit se druhé části soutěže, a to diváckého finále, které se koná v sobotu 17. prosince opět v Divadle Pod Lampou. A o vítězi budeš moct rozhodnout i ty! Sám jsem zvědavý, jak moc se budou výsledky diváckého finále lišit od porotcovského klání.

Autor úvodní fotografie: Luděk Blovský

Fotografie kapel: Bonnie, Lars, Billy Rudin, The Stardust, Arzzen, Riverside Project, Spadples. 

Pokračujte ve čtení