Studentské otazníky
Blog, Tipy & triky

Malebná krajina za branami Plzně

Image

V minulých článcích jsme ti ukázali, kam se můžeš vydat na procházku přírodou uvnitř Plzně. Hranicemi města ale tvoje možnosti rozhodně nekončí.

Trasy procházek mají – jako tradičně – několik společných jmenovatelů: klidné prostředí, co nejvíce přírody a dobrou dostupnost veřejnou dopravou. Naopak pro cesty autem bude potřeba trochu improvizovat, neboť začátek a konec trasy nikdy není na stejném místě.

Podél levého břehu Berounky

Délka: 14,4 km

Odkaz na mapu

Image

To, že řeka Berounka vzniká soutokem čtyř řek na území města Plzně, je notoricky známý fakt snad už z hodin vlastivědy. Jako poslední svým proudem přispívá Úslava, jež se vlévá do koryta vznikající Berounky na Doubravce, blízko čtvrti Bílá Hora. A právě tam končí první z procházek.

Začátek trasy se nachází v Chrástu, konkrétně na vlakové zastávce Chrást u Plzně obec. Odtud se pak cesta snaží co nejvíce kopírovat levý břeh Berounky. Začni na modré turistické trase směrem k Dolanskému mostu, za kterým se připoj na žlutou. Tu budeš následovat až do svého cíle, ztratit se je tedy téměř nemožné. Kolem zříceniny hradu Věžka dojdeš do obce Druztová. Tato obec je také záchytný bod pro ty, kteří nechtějí jít trasu celou – můžeš zde skončit nebo naopak začít, jezdí sem krajské autobusy přímo z Terminálu Hlavní nádraží.

Za Druztovou přichází nejhezčí úsek trasy – bukovecký meandr Berounky, jenž do okolní krajiny vykrajuje hluboký zářez. Naše trasa pak vede po okraji útesu. Z některých míst se ti naskytne krásný pohled na řeku, jinde si můžeš vychutnávat příjemnou, klidnou cestu v pro Plzeň typických smíšených lesích. Úsek podél meandru zakončíš na Malochově skále, která slouží jako příjemné posezení s výhledem na řeku. Dále pak pokračuješ na Bílou Horu, cestou se ještě můžeš zastavit u pozůstatků Čertova Mlýna. Do centra tě kromě krajských autobusů zaveze i bus MHD číslo 20. Nestačí-li ti dosud ušlých asi 14 km, vydej se ještě dále až na Doubravku, třeba do parku Potoční.

Image

Podél pravého břehu Berounky

Délka: 6,9 km

Odkaz na mapu

Image

U této procházky začneš na stejném místě jako u předešlé procházky. Před Dolanským mostem však zahneš doleva po zelené na naučnou stezku Zábělá. Odtud budeš důsledně kopírovat pravý břeh Berounky příjemnou cestou až k rozcestí Zábělá-rokle, kde ti doporučuji uhnout po žluté trase ještě blíže směrem k řece. Dojdeš tak až na vyhlídku Kozí bouda – skalku na odkryté části útesu, odkud můžeš spatřit okolní lesy a údolí řeky.

Pak se připojíš zpět na zelenou trasu a podél bývalého tělesa železnice z Plzně do Prahy se vydáš až do Bukovce. Alternativně můžeš za Kozí boudou vyšplhat vzhůru k červené turistické trase a pokračovat do Bukovce přes Holý vrch, kde se nachází další vyhlídka. Z Bukovce tě odveze do města autobus číslo 28.

Image

Objev krásy Rokycanska – vrch Žďár

Délka: 8,2 km

Odkaz na mapu

Image

Jelikož každá řeka má standardně jen dva břehy, třetí procházka musí vést jinudy. Z plzeňského hlavního nádraží dojeď vlakem do Svojkovic (pozor, je to zastávka na znamení) a sleduj trasu žluté turistické značky. Ta tě povede relativně mírným, ale stálým stoupáním lesem až pod vrchol Žďáru. Pokud už v této části nebudeš moct popadnout dech, pak hodně štěstí v dalším úseku. Úhel stoupání se v posledních stovkách metrů dramaticky zvýší, navíc cesta vede místem častých polomů způsobených silným větrem. Možná tak nebude třeba překonávat jen silné stoupání, ale také kmeny a koruny popadaných stromů.

S blížícím se vrcholem budeš potkávat pěkné skalní útvary. Odměnou ti bude výhled ze samotného vrcholu, ten ale paradoxně není tím nejlepším místem, odkud do okolí koukat. Cestou dolů se drž červené trasy, podél níž se nachází několik míst na útesech, ze kterých můžeš pohodlně fotit třeba Rokycany nebo okolní louky. Na této trase cesta také prudce klesá, ale chůze po ní se mi zdá pohodlnější. Pod vrchem se napojíš na polní cestu stále značenou červenou značkou, ta tě zavede až na rokycanské ­nádraží.

A pokud se budeš chtít pochlubit svými zážitky z procházek nebo nám dát vědět o svých tipech na výlet, neboj se na Instagramu označit profil IPC! Za každou zpětnou vazbu budeme rádi.

Pokračujte ve čtení