Kariéra v EU: Kudy? Kam?

Mít podíl na utváření Evropy, cestovat, získávat kontakty z mezinárodního prostředí a v neposlední řadě rozvíjet svou osobnost! Stáže jsou skvělou příležitostí, jak všechny tyto činnosti skloubit!

Dne 28. 4. 2021 se uskutečnil webinář Kariéra v EU: Kudy? Kam?. Hlavními pořadateli byli Informační a poradenské centrum ZČU, Eurocentrum Plzeň, Západočeská univerzita v Plzni a EU Careers Ambassador ZČU. Akce probíhala přes platformu Zoom, nezapomnělo se však ani na ty, kteří se zapomněli včas přihlásit. Právě pro ně byl zprostředkován přímý přenos přes Facebook.

Vše odstartovalo v 17:00, kdy moderátorka Petra Staňková přivítala účastníky a informovala je o průběhu celé akce. Po úvodním slovu představila Karolína Hanzlová, která působí na ZČU jako EU Career Ambassador, kariérní možnosti v institucích EU a přiblížila proces výběrového řízení. Nechyběly ani informace o stážích, konkrétně třeba o stáži Blue Book nebo pracovních příležitostech skrz EPSO. Následně své mnohaleté zkušenosti předal Jiří Hladík, který už 16 let pracuje pro Evropskou komisi, aktuálně pro její zastoupení v Belgii. Důkladně se zaměřil na to, jak probíhá výběr stážistů, na co si dát pozor při psaní motivačního dopisu či jak uspět při pohovoru. Na závěr předal životně důležitou radu, jež by neměla být zapomenuta: „Nepalte za sebou mosty, může se vám to vrátit jako bumerang!“ O své zkušenosti se podělila také Jana Čechová, která se rozpovídala o své stáži v Lucemburku. Nyní působí jako regionální koordinátorka informačních aktivit v plzeňském Eurocentru.

Následně se webinář přenesl do druhé části, ve které se hosté detailněji zaměřili na Evropský parlament. Nejprve posluchači měli možnost vyslechnout cenné informace a rady od Lenky Prošvicové, která momentálně působí jako Schumann Trainee v Evropském parlamentu. Podělila se například o to, jak vypadá její typický den nebo čeho si na stážích cení. “Dělej, co tě baví!” Tuto myšlenku šířil Jan Řebřina z oddělení pro návštěvy a semináře v Evropském parlamentu. Podrobně přiblížil také, jaké to je být úředníkem v Evropském parlamentu a jaké pozice vystřídal v rámci zaměstnanecké mobility. Od posledního řečníka, kterým byla Petra Hovorková, se posluchači dozvěděli, jak se dostat na stáž v politické části Evropského parlamentu, jenž tkví v oslovení konkrétního europoslance. Momentálně Petra Hovorková působí jako asistentka centrálního sekretariátu politické strany.

Na závěr byl poskytnut prostor pro dotazy, na které hosté ochotně odpovídali. Velmi kladně hodnotím vstřícnost všech pozvaných, především fakt, že byli velmi nakloněni k další komunikaci prostřednictvím kontaktů, které nám sdělili. Nechyběly ani humorné poznámky, které celou akci završily a všichni zúčastnění odcházeli s hřejivým pocitem z příjemně stráveného středečního podvečera.

Jestli uvažuješ nad stáží v nějaké z institucí v EU, jen do toho! Nejenže se tato zkušenost bude vyjímat ve tvém CV, ale zlepšíš své dovednosti a jazykovou vybavenost, vyzkoušíš si, jaké to je pracovat v multikulturním prostředí a získáš spoustu mezinárodních kontaktů.