Studentské otazníky
Blog, Tipy & triky

Hromadná doprava v Plzeňském kraji pro začátečníky IV.

Image

Po přečtení předchozích článků této série je z tebe odborník na integrovanou dopravu Plzeňska. Tentokrát ti nabídneme pár praktických tipů, jak cestovat po kraji a krajském městě ještě efektivněji.

Nejen salám je turistický

V případě, že jsi v Plzni jen pár dní a nejsi majitelem Plzeňské karty (PK), zařiď si na pobočce PMDP Turistickou jízdenku. Bude ti stačit zaplatit jen vratnou zálohu 100 Kč. U karty využiješ elektronickou peněženku nebo několikadenní předplatné, pro studenta na jeden den za pár šupů. Předplatné na Turistické jízdence použiješ úplně stejně jako předplatné na PK.

Turistická jízdenka existuje také pro celý kraj, zaplatíš buď 130, nebo 180 Kč podle toho, zda chceš jezdit i plzeňskou MHD. Zakoupíš ji v aplikaci Virtuální karta, v krajských autobusech, ve vlacích a na pokladnách na nádražích. Existuje také rodinná varianta krajské turistické jízdenky.

Plzeňská karta je IN

Vlastníš Plzeňskou kartu a zároveň často jezdíš s Českými drahami? Nebo naopak, máš v peněžence IN kartu a nechce se ti pořizovat Plzeňku? In Karta od ČD a Plzeňská karta si spolu rozumí!

Na PK si můžeš nahrát traťovou jízdenku, běžnou jízdenku z e-shopu nebo aplikace Můj Vlak (tzv. eTiket), slevovou aplikaci (IN 25, IN 50, …) nebo s pomocí peněženky na PK můžeš platit na pokladnách ČD a u průvodčího. Na IN Kartu máš možnost umístit své předplatné do zóny 001 Plzeň nebo pomocí ní můžeš kupovat lístky ve vozech PDMP. Více zde.

Image

Nezapomínej na vlaky

Pokud máš předplatné na zónu 001, můžeš v rámci předplatného nebo přestupních jízdenek MHD využít i vlaky. Zadarmo tak můžeš jezdit vlakem po celé Plzni –⁠ konkrétně mezi stanicemi a zastávkami, v jejichž názvu je Plzeň. 

Vlak sice nejezdí tak často jako autobusy nebo tramvaje, rozhodně je ale rychlejší. Například při cestě z hlavního nádraží na nádraží Bílá hora (přímo u Velkého Boleveckého rybníku) ušetříš podle jízdního řádu deset minut, v odpolední plzeňské dopravě to může být i mnohem více. To samé platí i při cestě na Bolevec.

Několikadenní předplatné místo jednorázových jízdenek

Pokud se ti nevyplatí kupovat roční předplatné na MHD v Plzni, není jediná další možnost kupování jednorázových jízdenek! Předplatné se totiž kupuje na libovolně dlouhou dobu od jednoho do 365 dní a cena za jeden den pro studenta je velmi příznivá. Samozřejmě čím delší dobu si předplatíš, tím víc se cena za jeden den snižuje. Pokud tedy jezdíš hromadnou dopravou jen občas a víckrát za den, neváhej využívat předplatné! Zakoupit ho můžeš na e-shopu PK.

Projeď víc než koupíš

Ne vždy se rovnají počty zaplacených zón s počtem zón uvedených na jízdence. Někdy totiž není jasné, jakou cestu budeš chtít využít, a systém tě ve výběru nechce nijak limitovat. Například při cestě z Plzně do Mirošova zaplatíš za tři zóny (Plzeň + dvě vnější zóny), jízdenka jich ale bude obsahovat 5. Vlakem tak můžeš jet jak přes Rokycany, tak přes Nezvěstice. Časová platnost se ale řídí počtem zaplacených zón, tedy zmíněná jízdenka platí 90 minut.

V tomto konkrétním případě lze dokonce za necelých 90 minut stihnout projet obě trasy najednou. A podobně experimentovat můžeš i na jiných trasách.

Prodloužení jízdenky P+V

Při cestě MHD za hranice Plzně si pořídíš jízdenku P+V a následně se rozhodneš jet do dalších zón? Není problém! V dalším autobusu nebo vlaku si zažádáš o doplatek k jízdence P+V a doplatíš pouze chybějící zóny.

Foto: Fotoarchiv ČD, Archiv PMDP

Pokračujte ve čtení