Studentské otazníky
Blog, Objev Plzeňsko

Grafický odpad zavítal do Plzně

Image

Ale nemusíš se děsit, nikdo v Chotíkově žádná umělecká díla pálit nebude. Grafický odpad je iniciativa Filipa Čapského a Filipa Bitnara, dvou mladých studentů designu, kteří se snaží zábavnou formou poukázat na různé nešvary, se kterými se v ulicích města denně setkáváme, ať už jde o nevkusné reklamy či poutače, po domácku dělané výlohy obchodů plné typografických i pravopisných chyb nebo tzv. vizuální smog mající podobu obřích billboardů umístěných na historických budovách.

Image

Odstrašující případy grafických návrhů postrádajících profesionalitu začalo duo Filipů v roce 2012 zveřejňovat na facebookové stránce Grafický odpad, která si za dobu své existence získala přes sto tisíc sledujících, takže ji už dost možná sleduješ taky, a pokud ne, pak ji vřele doporučuji. Původním záměrem bylo edukativní formou poukazovat na chyby v grafických návrzích tak, aby se jich další potenciální tvůrci mohli vyvarovat. Některé příspěvky jsou však takový bizár, že snad ani nepotřebují komentář, resp. daleko vtipnější jsou pak poznámky sledujících. Autoři iniciativy si však přejí, aby vedle zábavy zůstal zachován i účel osvěty.

Image

No a právě s Filipem a Filipem jsem se společně s dalšími zájemci potkal ve čtvrtek 10. listopadu v Plzni, v malém sále kulturního prostoru Moving Station na Jižním Předměstí. Nezavítali sem náhodou. Již od října si zde totiž mohou návštěvníci prohlédnout výstavu studentů oboru Multimediální tvorby a Grafického designu Střední odborné školy obchodu, užitého umění a designu v Plzni, kterou budeš znát spíše pod přezdívkou Nerudovka. A právě výstava nesoucí název Vizuální šumák si (v krátkodobějším časovém horizontu) klade podobné cíle jako iniciativa Grafický odpad.

Image

V šest hodin večer kluci zahájili svůj seminář, ve kterém popsali i méně známé aspekty své iniciativy, vyprávěli o svých začátcích, ale hlavně s sebou přivezli prezentaci s fotografiemi toho nejlepšího grafického odpadu, se kterým se zatím setkali nebo jim jej zaslali fanoušci. Některé kousky byly opravdu výživné – asi největší záchvat smíchu propukl u koláže teplé sekačky v housce, která je i samotnými kluky považována za svatý grál Grafického odpadu. Je totiž tak tragikomická, až je svým způsobem geniální. U některých dalších návrhů jsme si však kladli otázku, jak je mohli jejich autoři s klidným svědomím vypustit na světlo světa.

Došlo i na závažnější témata, jakým je například vizuální smog, se kterým se potýkají nejen velká města, ale třeba i zanedbané obchodní domy měst menších. Společně jsme diskutovali o způsobech, jak s vizuálním smogem bojovat. Dospěli jsme k závěru, že e-mailové bombardování subjektů či vedení města je sice běh na dlouhou trať, mnoho dalších možností však není a navíc už se stalo, že některé žádosti byly opravdu vyslyšeny.

Image

Pokud je ti líto, že beseda s Grafickým odpadem zůstala tebou neodhalena, nezoufej. Výstava Vizuální šumák bude v malém sále Moving Station k vidění až do konce sezony, tj. do 16. prosince 2022. Navíc už 30. listopadu tě na stejném místě čeká další doprovodná akce k této výstavě: Promítání fotek vizuálního smogu v Plzni. A jsem si jistý, že tuto setkání s Grafickým odpadem nebylo poslední svého druhu, takže sleduj jejich Facebookovou stránku Grafického odpadu a buď ve střehu!

Autoři fotografií: Grafický odpad, Yvona Kovářová (projekt Vizuální smog v Plzni)

Pokračujte ve čtení