Studentské otazníky
Blog, Objev Plzeňsko

Farmářská Plzeň

Image
Nosnice ve volném výběhu, etičtěji zpracovávané maso a mléko jsou v současnosti velkým tématem. Kde takové produkty pořídíme v Plzni? 

Na pravidelné bázi fungují v Plzni minimálně dvoje farmářské trhy. Jedny se konají na náměstí Republiky každou sobotu od 8:00 do 12:00. Prodává se zde maso od lokálních chovatelů, mléčné produkty, ovoce, zelenina, ale i med, svíčky a jiné tradiční výrobky. Kdo dřív přijde, ten dřív mele, čili doporučuje se dorazit včas, dokud je velký výběr a všeho dostatek. 

Druhé potravinové tržiště najdeš na Chodském náměstí, které má otevřeno od 9:00 do 13:00, úterý až pátek. Zaměřuje se hlavně na ovoce, zeleninu a nejrůznější květiny a sazenice. V období kolem Vánoc se tu prodávají adventní věnce a vánoční výzdoba. 

*Tip: Není nutné přejít striktně a okamžitě na eko bio farmářské produkty a hypermarketům se vyhýbat jako čert kříži. Můžeš ale zkusit dvakrát do měsíce místo nákupu v Lidlu zavítat na některý z farmářských trhů a uvidíš, zda tě atmosféra malých stánků s prodávajícími farmáři okouzlí a bude tě to bavit. 

Scuk

Jestli jsi spíše noční sova než ranní skřivan, pak jistě oceníš internetovou službu Scuk, díky které není nutné podstupovat brzké vstávání. Jedná se o celorepublikovou online platformu, která sdružuje farmáře a zprostředkovává jejich služby lidem v jednotlivých regionech. Funguje to tak, že se zaregistruješ do skupiny odpovídající tvému bydlišti a vyčkáš na start nákupu, který zpravidla jednou do týdne vyhlašuje organizátor. Naházíš si do virtuálního košíku vše, co potřebuješ, online to zaplatíš a v den výdeje vyzvedneš. Potraviny, které na těchto stránkách najdeš, jsou v poměru s produkty ze supermarketů často dražší. Je to příplatek za etičtější zacházení se zvířaty, která nejsou živena hormony, antibiotiky a GMO krmivy. Také je to příplatek za šetrnější potravinářský průmysl, který se malí a střední potravinoví producenti na této platformě snaží ctít.

*Tip: Kde na to brát peníze? Můj tip je lehce omezit spotřebu, ale zvýšit kvalitu. Jsi-li zarputilý masožravec, kterému slovo hummus nikdy nebude evokovat pokrm, začni třeba tím, že maso vynecháš pouze jeden den v týdnu. Zbydou ti za to pak peníze třeba na dražší farmářskou roštěnku ze Scuku a o ušetření naší skleníkové díry ani nemluvě. O tom ale jindy. 

Farmářské obchody 

Asi nejrozšířenější sítí farmářských obdochů v Plzni jsou prodejny s hezkým českým názvem Liduška. Nabízejí zde rozmanitý potravinový sortiment a zaměřují se i na zdravou výživu včetně produktů pro celiaky. Zajít také můžeš do Farmářského obchodu na Slovanech nebo v centru města v ulici Šafaříkovy sady. U obou těchto řetězců můžeš také provést online nákup a zboží si pak vyzvednout přímo na prodejně. 

*Tip: Konkrétně za plato vajec nosnic z ekologického chovu zaplatíš zhruba stejně jako za měsíční nájem, proto tedy určitě stojí za to, pozeptat se ve svém okolí, jestli někdo nemá slepice na dvorku nebo nezná někoho na vesnici, kdo vajíčka prodává. Cena je pak mnohdy i třikrát nižší než v obchodě a jejich chuť je naprosto geniální. 

Trend šetrného zemědělství je v České republice na vzestupu, produkty z ekologických biofarem jsou stále více dostupné a žádané. Za to patří velké díky všem, kterým není jedno, jak se dostalo ono maso či mléko na jejich stůl. 🙂 

Pokračujte ve čtení