Studentské otazníky
Blog, Život na ZČU

Buď taky buddy!

Image

Poté, co jsem úspěšně ukončila první ročník vysoké školy, lákalo mě zkusit v rámci vysokoškolských aktivit něco nového. Jak už to známe z amerických filmů, každá univerzita má pod svými křídly nějaké spolky a já chtěla vědět, jaké je to být členem jednoho z nich. Proto jsem se v dalším semestru stala buddíkem.

Kdo je vlastně „buddík”?

Buddy je student, který se ujme přijíždějícího zahraničního studenta a pomůže mu lépe se adaptovat v neznámém prostředí. Činnost buddíka ale nespočívá jen v povinnostech. Buddy program mimo jiné slibuje zlepšení cizího jazyka, navázání nových přátelství, získání zajímavých zkušeností a v neposlední řadě také dva kredity k tvému studiu.

Jaké to doopravdy je?

Po registraci je prvním krokem výběr studenta. Já vybírala poměrně pozdě, takže většina studentů byla již „rozebrána” jinými buddíky. Nakonec jsem si i přes neznalost francouzštiny vybrala studenta z Francie. Někteří buddíci mívají třeba až 8 studentů. Já si pro svoji buddy premiéru vybrala ale jen jednoho. Se zahraničními studenty jsem totiž do té doby neměla tu čest a moje úroveň angličtiny se zasekla v pasivitě. Před příjezdem jsem studenta kontaktovala, představila sebe, krátce i život v Plzni a naplánovali jsme studentův příjezd. Za pár týdnů jsme se už mohli sejít na plzeňském hlavním nádraží.

Na začátku semestru čeká přijíždějící cizince spousta zařizování. První seznámení s plzeňskou MHD, ubytování se na koleji či na bytě, návštěva International Office, zřízení JISky a další. Leckdy může být systém pro zahraničního studenta nepřehledný, a proto je mu „český kámoš” velkou pomocí. Tímhle způsobem jsme s erasmákem zařídili vše potřebné rychleji a bez zbytečného stresu. Ne všude totiž cizinec narazí na anglicky mluvícího a ne každý Francouz umí česky.

Po vyřízení nezbytných povinností již přišla ta více vzrušující část – seznámení se s českou kulturou. Zážitky, které jsem mohla s erasmákem sdílet, mi totiž přinesly (krom již výše zmíněných benefitů) také další pozitivum, a to možnost uvědomit si takové krásy kolem sebe, kterých jsem si už možná na několikátý pohled nevšímala tolik, jako na ten první. Ačkoliv jsem rodilá Plzeňačka , stejně se mi díky této zkušenosti povedlo objevit Plzeň tak trochu jinak. Takový zahraniční student má také tendenci srovnávat hostitelskou zemi se svým domovem, takže se dozvíš spoustu nových poznatků ze světa. Věděl jsi třeba, že možnost vybírat si termíny zkoušek vlastně není úplně standardní nebo že mít volno tři měsíce (při bleskurychle zvládnutých zkouškách) nemůže mít jen tak každý?

Kdo je ideálním adeptem pro buddíkování?

Já se do programu přihlásila až ve druhém ročníků, jelikož jsem měla strach, že studentovi nebudu moct bez vlastní znalosti univerzitního prostředí pomoci. O rok později jsem se ale díky pandemii stala znovu takovým druháckým prvákem (více v článku Kuby), a i tak své působení jako buddík hodnotím jako nápomocné. Obecně bych řekla, že erasmákům může pomoci téměř jakýkoli student. Záleží také jen na tobě, kolik času budeš se svým studentem mít možnost (a chuť) trávit;  i počáteční zařizování není nijak zvlášť časově náročné. Máš-li strach z jazykové stránky věci, mohu tě ujistit, že ani erasmáci neovládají angličtinu na profesionální úrovni a ať už si vybereš komunikovat s nimi ve kterémkoliv jazyce, můžeš se v něm jedině zlepšit. Komunikaci s cizincem totiž nemůžeš jen tak obejít v češtině, takže z mého pohledu mne buddíkování posunulo více než leckterá hodina angličtiny. Zároveň to vnímám i jako užitečnou přípravu, například pokud se sám v budoucnu chystáš na nějaký studijní či jiný zahraniční pobyt, nebo si chceš naopak na svůj Erasmus zavzpomínat.

Jak se takovým buddíkem stát?

Pokud tě buddíkování zaujalo a chtěl by ses jedním také stát, zaregistruj se na stránkách Buddy systému UWB nebo kontaktuj organizaci na Facebooku či Instagramu, kde se také dozvíš o plánovaných akcích a dalších postřezích ze života Erasmus studentů.

Závěrem

Zapojit se do kolektivu zahraničních studentů bych ti doporučila všema deseti. Buddíkování je totiž jedinečná zkušenost, která ti může přinést širokou škálu zážitků a zkušeností podle toho, jak se svoji roli rozhodneš pojmout. Můžeš si během studia vytvořit přátelství na celý život, získat cenný nadhled nebo třeba i najít lásku. Takže zahoď strach a pojď do toho taky!

Image

Pokračujte ve čtení