Studentské otazníky
Blog, Tipy & triky

Animal movements aneb na skok zvířetem

Image
Staň se na chvíli kýmkoliv z říše zvířat a umožni svému tělu vrátit se k pohybům, které mu jsou přirozené. Dnes ti představím cvičení známé jako animal movements.

Co je animal movements?

Jedná se o pohyby, které vycházejí z pohybů zvířat. Hlavní myšlenkou odkazuje na skutečnost, že jsme se zapomněli pohybovat tak, jak původně příroda zamýšlela. Naše tělo je stvořeno pro pohyb ve všech směrech, nikoliv jen pro chůzi a sed! Bohužel se v dnešním světě setkáváme čím dál tím víc s tím, že je normální během dne prosedět 8 hodin v práci či škole, dojet domů autem, vyjet výtahem až před vlastní byt a zasednout k televizi. Bohužel nejde jen o problém dospělých, ale ve velké míře i problém dětí.

Proč je dobré si tento druh cvičení vyzkoušet?

Cvičení podle zvířat má celou řadu benefitů. Především jde o přirozenou cestu, kterou zvýšíš svou fyzickou kondici. Díky různým variantám cviků zacílíš na spoustu odlišných svalových skupin a zlepšíš svou sílu, flexibilitu, koordinaci a balanc. V neposlední řadě se vrátíš o několik let zpátky a probudíš v sobě své vnitřní dítě!

Jediné, co k praktikování zvířecích pohybů potřebuješ, je pohodlné oblečení, trocha prostoru a pár minut ze svého nabitého dne. Svoje vlastní sestavy můžeš cvičit téměř kdekoliv (pokud ti nevadí zvědavé pohledy kolemjdoucích) – v parku, na balkoně, ve svém pokoji, v kanceláři. Takže výmluvy, že na cvičení nemáš čas ani prostor, sem nepatří.

Představím ti pár vybraných cviků. Najdeš tam ty úplně jednoduché, ale i jeden opravdu náročný.

Kachní chůze

Většina z nás zná „kačenku” už ze školky. Následující cvik je však o poznání těžší, ale školkové variantě se podobá. Podstatou tohoto cviku je chůze v dolní poloze dřepu. Snaž se dostat ve dřepu tak nízko, jak jen ti to půjde. Skvěle procvičíš spodní část těla a mobilizuješ kyčle.

Krabí chůze 

Ideální cvik pro začátečníky! Posílíš tricepsy, hýždě, zadní stranu stehen, zápěstí a kloubní rozsah v rameni. Cvik spočívá v tom, že se opřeš o dlaně a chodidla, břichem nahoru a v této pozici chodíš dozadu a dopředu. Pro fajnšmekry je varianta, kdy máš trup rovnoběžně s podlahou.

Žabí skoky

Tento cvik v trochu upravené formě známe už ze základní školy, kde po nás učitelé tělocviku chtěli tzv. žabáky. Já ti ale představím variantu, u které se budeš muset o dost více soustředit a vnímat své tělo. Základem je hluboký dřep, ve kterém položíš své dlaně na zem. Přeneseš váhu na ruce a odrazíš se oběma nohama směrem k položeným dlaním.

Pohyby opice

Člověk se vyvinul z primátů, proto na tyto tvory nezapomeň ani při cvičení zvířecích pohybů! Při cvičení pokrč nohy, abys dosáhl stejné délky předních končetin. Důležité je hlídat si rovná záda! Tento cvik posílí střed těla, tvé hýžďové svaly a krásně mobilizuje kyčle.

Pohyby chameleona 

Jedná se o poměrně náročný cvik, kde plynule přecházíš v poloze kliku na jedné ruce a jedné noze těsně nad zemí. Krásně se zde ukáže, jak velkou kontrolu nad svým tělem máš, jelikož se při provádění cviku zapojuje spoustu svalových skupin.

Je jen na tobě, jak si svoje vlastní sestavy vytvoříš, z jakých cviků budou sestaveny a v jakém pořadí je budeš cvičit. Videa na internetu ti s vymýšlením určitě pomůžou, ale neboj se zapojit i vlastní kreativitu!

Pro inspiraci přikládám pár sestav pro začátečníky, pokročilé a pro profíky:
Animal Flow Beginner Class: 25 min základů pro úplné začátečníky s vysvětlením každého cviku

Primal Movement Workout: 30 min náročnějších pohybů pro pokročilejší jedince

Hardest Animal Movements: 6 minutová ukázka 12 opravdu náročných pohybů!

Je dokázáno, že pokud nás něco baví, je velká pravděpodobnost, že u dané činnosti vytrváme. Tak co, je animal movements to, u čeho právě ty vytrváš?

Pokračujte ve čtení